Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karpuz: Sağlık yararları, beslenme ve riskler

Karpuz: Sağlık yararları, beslenme ve riskler

 1. Karpuzlar yaz ve pikniklerle eşanlamlı hale geldi ve iyi sebeplerden dolayı. Tazeleyici kalitesi ve tatlı tadı, sıcağa karşı savaşmaya yardımcı olur ve suçluluksuz, az bakım gerektiren bir tatlı sunar. [! 3644 => 1140 = 1!

Faydaları

 1. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Birçok çalışma, karpuz gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite ve genel ölüm, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını öne sürdü.

 3. Karpuzun diğer yararları arasında sağlıklı bir cilt ve saç, daha fazla enerji ve genel olarak daha düşük ağırlıkta terbiye bulunur.

 4. Astım önleme

 5. Yüksek miktarda belirli besinleri tüketen kişilerde astım gelişme riski düşüktür. Bu besinlerden biri, karpuz gibi birçok meyve ve sebzede bulunan C vitaminidir.

 6. Kan basıncı

 7. Amerikan Hipertansiyon Dergisi tarafından yayınlanan bir çalışmada, karpuz ekstresi ilavesinin, prehipertansiyon veya evre 1 hipertansiyonu olan obez orta yaşlı yetişkinlerde dolaşım sisteminin sağlığını iyileştirdiği bulundu.

 8. Likopen bakımından zengin diyetler - karpuzda bulunur - kalp hastalıklarına karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

 9. C vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir antioksidan kaynağı olarak karpuz kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Likopen alımı, birkaç çalışmada prostat kanseri riskindeki azalma ile ilişkilendirilmiştir.

 10. Sindirim ve düzenlilik

 11. Karpuz, su ve lif içeriği nedeniyle, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur.

 12. Yüzde 92 oranında sudan yapılmış ve önemli elektrolitlerle dolu olan karpuz, susuz kalmayı önlemek için sıcak yaz aylarında elinizde olması gereken harika bir atıştırmalık. Ayrıca lezzetli soğuk Popsicle tarzı bir atıştırmalık için dilimler halinde dondurulabilir.

 13. Enflamasyon

 14. Karpuzda bulunan kolin - çok önemli ve çok yönlü bir besindir; bedenimize uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızada yardımcı olur. Kolin ayrıca hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik iltihabı azaltır.

 15. Kas ağrıları

 16. Karpuz ve karpuz suyunun, kas ağrılarını azalttığı ve sporcularda egzersiz sonrası toparlanma süresini iyileştirdiği gösterilmiştir. Araştırmacılar bunun karpuzda bulunan amino asit L-sitrülinin nedeniyle olduğuna inanıyorlar.

 17. Karpuz cilt için mükemmeldir, çünkü saçı nemlendiren sebum üretimi için gerekli bir besin maddesi olan A vitamini içerir. A vitamini ayrıca cilt ve saç da dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir.

 18. Cilde ve saça yapı sağlayan kollajen inşası ve bakımı için de yeterli miktarda C vitamini alımı gerekiyor. Ayrıca karpuz, sağlıklı görünen cilt ve saçlar için hayati önem taşıyan genel nemlendirmeye de katkıda bulunur.

Beslenme

 1. Bir bardak doğranmış karpuz (152 gram) şunları içeriyor:

 2. Bir bardak karpuz günlük vitamin yüzdesini sağlayacak:

 3. Karpuz ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini, folat, pantotenik asit, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez, selenyum, kolin, likopen ve betain içerir. Ulusal Karpuz Tanıtım Kurulu'na göre, karpuz diğer meyve veya sebzelerden daha fazla likopen içerir.

Riskler

 1. Orta derecede karpuz ciddi sağlık riski oluşturmaz. Aşırı tüketim, vücuttaki bazı vitamin seviyelerini yükseltir ve bu da komplikasyonlara neden olabilir.

 2. Karpuzda bol miktarda bulunan C vitamini, ishal veya gastrointestinal rahatsızlık gibi semptomlara neden olabilir. Karpuz gibi likopen içeren yiyecekler de bu belirtileri üretebilir. Bu belirtiler sadece normalde aşırı alımın besinlerden değil, takviyelerden alınması durumunda görülür.

 3. Potasyum seviyeleri başka bir husus, çok fazla anormal kalp ritmine neden olan ve tehlikeli olabilir hiperkalemi gibi komplikasyonlara yol açabilir. Yine, komplikasyonlar çoğunlukla aşırı takviye alımından kaynaklanmaktadır. Genel olarak, karpuz çok az risk altında güvenle tüketilebilir.

Diyet

 1. Yumuşak noktalar veya morarmalar olmadan sert, ağır ve simetrik bir karpuz arayın. Dışa vurmak, içerisindeki meyvenin dokusuna ilişkin bir ipucu verebilir. Hafif ve neredeyse oyuk bir ses olan thud'u dinleyin; bu, içerilen suyun ve meyvenin sağlam olduğunu ve stabil bir yapıya sahip olduğunu gösterir.

 2. Karpuz çok yönlü olduğu için kolayca bir diyete dahil edilebilir. Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

 3. Smoothies karpuz tüketmenin iyi bir yoludur. Yüksek su içeriği onları çok kalın yapmaz ve saniyeler içinde içmeye hazır olabilir. Elyafı çıkarırken daha az miktarda çok miktarda şeker toplayabildiğinden meyve suyundan kaçının.

 4. Diyetinize nasıl daha fazla karpuz ekleyeceğiniz konusunda daha eğlenceli, yaratıcı fikirler için Ulusal Karpuz Kurulu'nun reçete sitesini ziyaret edin.

 5. En son 20 Haziran 2017, Salı tarihinde güncellenen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Astım ve diyet. (N.d.). Http://www.consultant360.com/n411/content/asthma-and-diet-1 Choline adresinden alındı. (N.d.). Http://www.nutrition411.com/component/k2/item/438-choline.htm

 7. FAOSTAT. (N.d.). Http://www.fao.org/faostat/tr/#data/QC

 8. Keller, M. (n.d.). Prostat koruması - Diyet erkeklerin hastalık riskini azaltmada büyük rol oynayabilir. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/100610p14.shtml

 9. Tarazona-Diaz, M.P., Alacid, F., Carrasco, M., Martinez, I., Aguayo, E. (2013). Karpuz suyu: sporcularda boğaz kas rölyefi için potansiyel fonksiyonel içecek [!Özet

 10. Bitkisel Araştırma Ek Merkezi. (N.d.). Http://agsyst.wsu.edu/Watermelon.html

 11. Zohary, D., Hopf, M. (2012). Eski Dünyadaki bitkilerin evcilleştirilmesi (1. basım). Oxford: Oxford Univ. Basın.

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407