Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karnabaharın Yararları, Beslenme ve Tarifler

Tarih

 1. Karnabahar, birçok insan tarafından dünyadaki en sağlıklı gıdalardan biri olarak kabul edilir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Sağlığı teşvik eden bitki besleyicileri, yüksek seviyede anti-enflamatuar bileşikler ve kanseri, kalp hastalığını, beyin hastalığını ve hatta kilo alımını önleme kabiliyeti ile bu sebzenin yapamadığı pek bir şey yok gibi görünüyor.

 2. Karnabahar yemenin sağlığa faydaları nelerdir? Kapsamlı araştırmalar, haçlı sebzelerin mükemmel bir doğal antioksidan kaynağı olduğu kadar temel vitaminler, karotenoidler, lif, çözülebilir şekerler, mineraller ve fenolik bileşiklerin iyi tedarikçileri olduğunu göstermektedir. Aslında, Brassica oleracea sebzelerinin insan diyetindeki en büyük fenolik bileşik kaynağı olduğuna inanılıyor ve karnabahar beslemesinin yararları hakkında her şeyi okuduktan sonra nedenini göreceksiniz.

Karnabahar Besin Değerleri ve Tarihçesi

 1. Karnabahar ilk defa Asya bölgesinde, yıllar önce artık tüketilmesi düşünülemeyen bir tür lahana bitkisinin bir çeşidi olarak ortaya çıktı. İlk olarak Akdeniz bölgesinde yenilebilir bir ürün olarak 600 B.C civarında popüler hale geldi ve bugün hala birçok İtalyan, İspanyol, Türk ve Fransız mutfağında kullanıldığını görüyoruz.

 2. Karnabaharın 16. yüzyılın ortalarında Amerika Birleşik Devletleri'ne gittiğine inanılıyor. Bu zamanda, birçok farklı tabakta kullanılan, yaygın şekilde toplanan bir sebze haline geldi. Bugün sebzeler dünyadaki hemen hemen her çeşit mutfakta kullanılıyor: Çin, Japon, İtalyan, Fransız, Hint, Amerikan vb. Çoğu insan karnabaharın beyaz “başını” pişirmeyi ve tüketmeyi seçer, çünkü daha sert gövdeler ve yapraklar bazı insanlar için sindirim rahatsızlığına neden olabilir ve dokuda daha sert olma eğilimindedir.

 3. Karotenoidler, tokoferoller ve askorbik asit adı verilen fitokimyasalların özel kombinasyonundan dolayı çok faydalı olduğuna inanılıyor. Bunların hepsi, vücudu nasıl sağlıklı tuttukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu anda yoğun bir şekilde araştırılmakta olan antioksidan formlarıdır.

 4. Son zamanlarda yapılan araştırmalardan dolayı karnabahar gibi Brassica mahsulleri, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, nörodejeneratif hastalıklar ve çeşitli kanser formları da dahil olmak üzere kronik hastalıkların önlenmesiyle yakından ilişkilidir.

 5. USDA'ya göre, bir fincan porsiyon (yaklaşık 100 gram) çiğ karnabahar beslemesi (aka (Brassica oleracea var. Botrytis L.) aşağıdakileri içerir:

 6. Unutmayın ki bu değerler sadece bir fincan karnabahar içindir. Bu bitkinin büyük hacimli ancak düşük kalorili sayısından dolayı, bir kerede iki bardak veya daha fazla pişmiş karnabahar yemek, özellikle farklı tariflerde yaratıcı bir şekilde püresi veya doğranmış kullanıldığında çok kolaydır. Bu, karnabaharın sağlık yararlarından iki ila üç kat daha fazla sorun yaşayamayacağınız anlamına gelir.

 7. Karnabahar karbonhidrat mı yoksa protein mi? Çoğu sebze gibi protein içermesine rağmen, bitki kaynaklı bir besin olduğundan teknik olarak karbonhidrat olarak kabul edilir. Karnabahar keto dostu mu? Evet - bazı karbonhidrat içermesine rağmen, karbonhidrat oranı yüksek olduğu için karbonhidrat oranı yüksek olduğundan, karbonhidrat oranı düşük olan insanlar için iyi bir seçimdir.

Karnabahar Beslemesinin İlk 8 Faydası

 1. C vitamini ve diğer antioksidanlara ek olarak, karnabahar da iyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Bu, yağ ile birlikte bağırsaklarda emildiği anlamına gelir. Bu, karnabahar yemenin - sağlıklı bir yağ kaynağı ile birlikte - olmasının önemli olmasının bir nedenidir. K vitamini iskelet yapısını sağlıklı tutmaktan sorumludur ve osteoporoz gibi kemik mineral yoğunluğundaki kayıplarla ilgili koşulları önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, kanın pıhtılaşmasının yanı sıra kemik kalsifikasyonuna da yardımcı olur. Bununla birlikte, belki de daha da önemlisi, K vitamininin vücuttaki iltihabı kapatmakta doğrudan olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

 2. Kötü bir diyetin - bugün birçok insanın yediği standart Amerikan diyeti gibi - birçok insanın yaşadığı K vitamini eksikliğinde rol oynayan kilit faktörlerden biri olduğuna inanılıyor. K vitamini eksikliğinin diğer nedenleri arasında uzun süreli antibiyotik kullanımı, sindirim ve bağırsak problemleri - kronik enflamatuar barsak hastalığı gibi - ve popüler kolesterol düşürücü farmasötik ilaçlar bulunur. Neyse ki, karnabahar, zayıf bir diyet ve sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarıyla ilişkili problemleri dengelemeye yardımcı olabilecek çok ihtiyaç duyulan temel vitamin miktarını sağlayabilir.

 3. Karnabahar - sulforaphane, glukobrasisin, glukoraphanin ve glukonasturiste - bulunan bazı bileşikler karaciğer fonksiyonlarını desteklediklerinden vücudun detoksuna yardımcı olmak için çok faydalıdır. Potansiyel sebzeler, uygun besin emilimini ve toksini ve atıkların uzaklaştırılmasını destekleyen, glukozinolat adı verilen zengin sülfür içerikli bileşik tedariki nedeniyle karaciğer sağlığı, sindirim ve detoksifikasyon için faydalıdır.

 4. Glukozinolatlar, vücudun doğal antioksidan sistemi olan faz II enzimleri olarak bilinenleri uyarır. Bu nedenle karaciğerin serbest radikal hasarını bloke eden detoksifiye edici enzimler üretmesine yardımcı olurlar. Glukozinolat ayrıca midenin korunmasız astarının korunmasına yardımcı olarak sızdıran bağırsak sendromu veya diğer sindirim bozuklukları geliştirme şansını azaltır. Aynı zamanda sulforaphane detoksu ve sindirimi kolaylaştırır, bakteri üremesinin bağırsak mikroflorasında oluşmasını önler, kötü bakterilerin sindirim sistemini ezmesini önler ve iyi bakterilerin gelişmesine izin verir.

 5. Karnabahar neden kilo vermek için iyidir? Kalorisi aşırı derecede düşüktür (fincan başına sadece 25 kalori), neredeyse sıfır gram yağ içerir, karbonhidrat ve şekerde çok düşüktür, ancak hacmi ve dolgusu oldukça yüksektir. Bu, kilo vermek isteyenler için mükemmel bir seçimdir, çünkü çok miktarda karnabahar tüketebilir ve fazla tüketen kalori, yağ, şeker veya karbonhidrat tüketmeden tüketebilirsiniz.

 6. Bütün yiyecekler ve karnabahar gibi antioksidan dolgulu sebzeler açısından zengin bir diyet tüketmenin, sağlıksız östrojen seviyelerini azaltarak hormonları kısmen dengelemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yüksek östrojenli yiyecekler, birçok insanın korumak için mücadele ettiği hassas hormonal dengeyi bozmaya başladığında sağlığa zararlı olabilir.

 7. Kötü bir diyet ve sağlıksız yaşam tarzı hormonal dengesizlikleri çok yaygın hale getirir. Soya, et, süt ürünleri, maya ve rafine şeker gibi işlenmiş gıdaların tümü vücutta sağlıksız bir östrojen seviyesine yol açabilir. Kan dolaşımında çok fazla östrojen, hipotiroidi, otoimmün hastalık, kronik yorgunluk ve yumurtalık kanseri gibi sağlık sorunları ile ilişkilidir.

 8. Karnabaharda bulunan sülfofanın, retinal alanın hassas dokularını körlüğe, katarakta, makula dejenerasyonuna ve daha fazlasına neden olabilecek oksidatif strese karşı koruduğu gösterilmiştir.

 9. Çok sayıda çalışma, birinin beslenme şekli ile kanser gelişim riski arasında güçlü bir bağ olduğunu göstermiştir. Çalışmalar, karnabahar gibi lahanalı sebzelerin, kolon, karaciğer, akciğer ve mide kanserlerine ek olarak meme kanserini önlemede özellikle yararlı olduğunu göstermektedir. Bu yüzden etrafta en iyi kanser yapan yiyeceklerden bazıları.

 10. Kanser önleme konusunda karnabahar neden süper bir besindir? Tümör büyümesini durdurmaya yardımcı olmak için kanser gelişiminin erken aşamalarını durduran kemopreventif ajanlara sahip olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar, karnabahar gibi lahanalı sebzelerin, tümör hücrelerinin daha fazla üremesini durduran bir anti-mutajen olarak görev yapan kimyasal olarak indüklenen karsinojenez gelişimini etkili bir şekilde engelleyebildiğini göstermiştir. Karnabahar ayrıca kanserojen metabolize edici enzimleri modüle etme kabiliyetinden dolayı kemopreventif etkilere sahiptir.

 11. Kanser önleme konusunda, sizin için daha iyi olan brokoli veya karnabahar hangisi? Brokoli karnabahar ile karşılaştırıldığında daha fazla C vitamini, A vitamini, K vitamini ve kalsiyum vardır. Bununla birlikte, her ikisi de haçlı sebzelerdir ve Ulusal Kanser Enstitüsüne göre bu bitki ailesinden yemek yemenin kanserin önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Haçlı sebzeler, büyük bir faydalı kükürt içeren bileşik grubu olan glukozinolatlar bakımından zengindir. Bu özel bileşik kombinasyonu, lahana, brokoli, filiz ve karnabahar gibi sebzelere pişirildiği zaman imansız koku veren şeydir.

 12. Bu koruyucu kimyasalların çiğneme ve sindirim sürecinde kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olan biyolojik olarak aktif bileşikler halinde parçalandığı bilinmektedir. Glukosinolatlar esas olarak bitki hücrelerinde doğal pestisitler gibi davranır. İnsanlar tarafından tüketildiklerinde DNA tamiri için kullanılırlar ve mutasyona uğramış kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak kanseri önlemeye yardımcı olurlar.

 13. İltihap, bugün çok sık karşılaştığımız hemen hemen tüm kronik hastalıkların merkezinde yer almaktadır. Karnabahar, oksidatif stresi ve vücudumuzdaki serbest radikallerin varlığını azaltan antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Karnabaharda bulunan önemli antioksidanlar yelpazesi - yukarıda listelenen vitaminleri, aynı zamanda beta-karoten, beta-kriptoksantin, kafeik asit, sinamik asit, ferulik asit, kersetin, rutin ve kaempferol dahil - vücuttaki oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olur. Düzenlenmemiş bırakıldığında, oksidatif stres kansere ve diğer çeşitli koşullara neden olabilir.

 14. Araştırmacılar artık yüksek inflamasyon seviyelerinin, kalp hastalığı, inme, diyabet ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok kronik hastalık için artmış bir risk ile ilişkili olduğunu biliyorlar.

 15. Karnabaharın antienflamatuar yetenekleri - özellikle K vitamini, C vitamini, çeşitli antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri tedarikinde bulunur - arterlerin ve kan damarlarının plak birikmesinden korunmasına yardımcı olur, yüksek tansiyon ve kontrolden çıkan kolesterol seviyelerinin gelişmesi olasılığını azaltmak. Bu ciddi durumlar iltihaplanmalara, alerjilere, otoimmün tepkilere ve hatta kalp durmasına yol açabilir. Karnabaharın güçlü besinleri, bağışıklık sisteminin aşırı hızda çalışmasını önlemeye yardımcı olur ve beyin hücrelerine zarar verebilecek oksidatif strese yol açabilecek otoimmün reaksiyonlar yaratır.

 16. Karnabahar müshil midir? Etkileri müshil takviyelerden çok daha ince olmasına rağmen, karnabahar kabızlığın azaltılmasına ve fazla atık veya su ağırlığının vücudunuzdan uzaklaşmasına yardımcı olabilir, bu da derhal daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

 17. C vitamini ve diğer antioksidanlara ek olarak, karnabahar da iyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Bu, yağ ile birlikte bağırsaklarda emildiği anlamına gelir. Bu, karnabahar yemenin - sağlıklı bir yağ kaynağı ile birlikte - olmasının önemli olmasının bir nedenidir. K vitamini iskelet yapısını sağlıklı tutmaktan sorumludur ve osteoporoz gibi kemik mineral yoğunluğundaki kayıplarla ilgili koşulları önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, kanın pıhtılaşmasının yanı sıra kemik kalsifikasyonuna da yardımcı olur. Bununla birlikte, belki de daha da önemlisi, K vitamininin vücuttaki iltihabı kapatmakta doğrudan olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

 18. Kötü bir diyetin - bugün birçok insanın yediği standart Amerikan diyeti gibi - birçok insanın yaşadığı K vitamini eksikliğinde rol oynayan kilit faktörlerden biri olduğuna inanılıyor. K vitamini eksikliğinin diğer nedenleri arasında uzun süreli antibiyotik kullanımı, sindirim ve bağırsak problemleri - kronik enflamatuar barsak hastalığı gibi - ve popüler kolesterol düşürücü farmasötik ilaçlar bulunur. Neyse ki, karnabahar, zayıf bir diyet ve sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarıyla ilişkili problemleri dengelemeye yardımcı olabilecek çok ihtiyaç duyulan temel vitamin miktarını sağlayabilir.

 19. Karnabahar - sulforaphane, glukobrasisin, glukoraphanin ve glukonasturiste - bulunan bazı bileşikler karaciğer fonksiyonlarını desteklediklerinden vücudun detoksuna yardımcı olmak için çok faydalıdır. Potansiyel sebzeler, uygun besin emilimini ve toksini ve atıkların uzaklaştırılmasını destekleyen, glukozinolat adı verilen zengin sülfür içerikli bileşik tedariki nedeniyle karaciğer sağlığı, sindirim ve detoksifikasyon için faydalıdır.

 20. Glukozinolatlar, vücudun doğal antioksidan sistemi olan faz II enzimleri olarak bilinenleri uyarır. Bu nedenle karaciğerin serbest radikal hasarını bloke eden detoksifiye edici enzimler üretmesine yardımcı olurlar. Glukozinolat ayrıca midenin korunmasız astarının korunmasına yardımcı olarak sızdıran bağırsak sendromu veya diğer sindirim bozuklukları geliştirme şansını azaltır. Aynı zamanda sulforaphane detoksu ve sindirimi kolaylaştırır, bakteri üremesinin bağırsak mikroflorasında oluşmasını önler, kötü bakterilerin sindirim sistemini ezmesini önler ve iyi bakterilerin gelişmesine izin verir.

 21. Karnabahar neden kilo vermek için iyidir? Kalorisi aşırı derecede düşüktür (fincan başına sadece 25 kalori), neredeyse sıfır gram yağ içerir, karbonhidrat ve şekerde çok düşüktür, ancak hacmi ve dolgusu oldukça yüksektir. Bu, kilo vermek isteyenler için mükemmel bir seçimdir, çünkü çok miktarda karnabahar tüketebilir ve fazla tüketen kalori, yağ, şeker veya karbonhidrat tüketmeden tüketebilirsiniz.

 22. Bütün yiyecekler ve karnabahar gibi antioksidan dolgulu sebzeler açısından zengin bir diyet tüketmenin, sağlıksız östrojen seviyelerini azaltarak hormonları kısmen dengelemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yüksek östrojenli yiyecekler, birçok insanın korumak için mücadele ettiği hassas hormonal dengeyi bozmaya başladığında sağlığa zararlı olabilir.

 23. Kötü bir diyet ve sağlıksız yaşam tarzı hormonal dengesizlikleri çok yaygın hale getirir. Soya, et, süt ürünleri, maya ve rafine şeker gibi işlenmiş gıdaların tümü vücutta sağlıksız bir östrojen seviyesine yol açabilir. Kan dolaşımında çok fazla östrojen, hipotiroidi, otoimmün hastalık, kronik yorgunluk ve yumurtalık kanseri gibi sağlık sorunları ile ilişkilidir.

 24. Karnabaharda bulunan sülfofanın, retinal alanın hassas dokularını körlüğe, katarakta, makula dejenerasyonuna ve daha fazlasına neden olabilecek oksidatif strese karşı koruduğu gösterilmiştir.

 25. Çok sayıda çalışma, birinin beslenme şekli ile kanser gelişim riski arasında güçlü bir bağ olduğunu göstermiştir. Çalışmalar, karnabahar gibi lahanalı sebzelerin, kolon, karaciğer, akciğer ve mide kanserlerine ek olarak meme kanserini önlemede özellikle yararlı olduğunu göstermektedir. Bu yüzden etrafta en iyi kanser yapan yiyeceklerden bazıları.

 26. Kanser önleme konusunda karnabahar neden süper bir besindir? Tümör büyümesini durdurmaya yardımcı olmak için kanser gelişiminin erken aşamalarını durduran kemopreventif ajanlara sahip olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar, karnabahar gibi lahanalı sebzelerin, tümör hücrelerinin daha fazla üremesini durduran bir anti-mutajen olarak görev yapan kimyasal olarak indüklenen karsinojenez gelişimini etkili bir şekilde engelleyebildiğini göstermiştir. Karnabahar ayrıca kanserojen metabolize edici enzimleri modüle etme kabiliyetinden dolayı kemopreventif etkilere sahiptir.

 27. Kanser önleme konusunda, sizin için daha iyi olan brokoli veya karnabahar hangisi? Brokoli karnabahar ile karşılaştırıldığında daha fazla C vitamini, A vitamini, K vitamini ve kalsiyum vardır. Bununla birlikte, her ikisi de haçlı sebzelerdir ve Ulusal Kanser Enstitüsüne göre bu bitki ailesinden yemek yemenin kanserin önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Haçlı sebzeler, büyük bir faydalı kükürt içeren bileşik grubu olan glukozinolatlar bakımından zengindir. Bu özel bileşik kombinasyonu, lahana, brokoli, filiz ve karnabahar gibi sebzelere pişirildiği zaman imansız koku veren şeydir.

 28. Bu koruyucu kimyasalların çiğneme ve sindirim sürecinde kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olan biyolojik olarak aktif bileşikler halinde parçalandığı bilinmektedir. Glukosinolatlar esas olarak bitki hücrelerinde doğal pestisitler gibi davranır. İnsanlar tarafından tüketildiklerinde DNA tamiri için kullanılırlar ve mutasyona uğramış kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak kanseri önlemeye yardımcı olurlar.

 29. İltihap, bugün çok sık karşılaştığımız hemen hemen tüm kronik hastalıkların merkezinde yer almaktadır. Karnabahar, oksidatif stresi ve vücudumuzdaki serbest radikallerin varlığını azaltan antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengindir. Karnabaharda bulunan önemli antioksidanlar yelpazesi - yukarıda listelenen vitaminleri, aynı zamanda beta-karoten, beta-kriptoksantin, kafeik asit, sinamik asit, ferulik asit, kersetin, rutin ve kaempferol dahil - vücuttaki oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olur. Düzenlenmemiş bırakıldığında, oksidatif stres kansere ve diğer çeşitli koşullara neden olabilir.

 30. Araştırmacılar artık yüksek inflamasyon seviyelerinin, kalp hastalığı, inme, diyabet ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok kronik hastalık için artmış bir risk ile ilişkili olduğunu biliyorlar.

 31. Karnabaharın antienflamatuar yetenekleri - özellikle K vitamini, C vitamini, çeşitli antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri tedarikinde bulunur - arterlerin ve kan damarlarının plak birikmesinden korunmasına yardımcı olur, yüksek tansiyon ve kontrolden çıkan kolesterol seviyelerinin gelişmesi olasılığını azaltmak. Bu ciddi durumlar iltihaplanmalara, alerjilere, otoimmün tepkilere ve hatta kalp durmasına yol açabilir. Karnabaharın güçlü besinleri, bağışıklık sisteminin aşırı hızda çalışmasını önlemeye yardımcı olur ve beyin hücrelerine zarar verebilecek oksidatif strese yol açabilecek otoimmün reaksiyonlar yaratır.

 32. Karnabahar müshil midir? Etkileri müshil takviyelerden çok daha ince olmasına rağmen, karnabahar kabızlığın azaltılmasına ve fazla atık veya su ağırlığının vücudunuzdan uzaklaşmasına yardımcı olabilir, bu da derhal daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Tipleri ve Kullanımları

 1. İster inanın ister inanmayın, dünyada satılan 80'den fazla farklı türde yenilebilir karnabahar vardır. Bu çeşitlerin içine düştüğü dört ana karnabahar grubu vardır: İtalyan (beyaz, Romanesco, çeşitli kahverengi, yeşil, mor ve sarı), Kuzey Avrupa (Avrupa ve ABD'de yaz ve sonbaharda hasat edilir), Kuzeybatı Avrupa ( kışın ve ilkbaharda toplanır) ve Asya (Çin ve Hindistan'da yetişen). Karnabaharların çoğu beyaz çeşitlerde bulunurken, mor, sarı ve yeşil karnabahar gibi diğer türler dünyanın bazı bölgelerinde bulunabilir ve bu kadar besleyicidir.

 2. Neyse ki karnabahar, en çok kullanılan sebzelerden biri. Diyetinize düzenli olarak daha fazla eklemeniz çok zor olmamalıdır. Karnabahar için bazı popüler kullanım alanları:

 3. Hem karnabahar hem de patates genellikle tahıl alternatifleri olarak kullanılır. Bunları "pilav," tahılsız "pizza kabukları", gnocchi ve daha pek çok şey yapmak için kullanabilirsiniz. Karnabaharı tariflerde patateslere göre kullanmanın bir avantajı karbonhidrat oranının düşük olması, keto diyetindeki veya diğer düşük karbonhidratlı diyetlerdeki insanlar için uygun olmasını sağlamaktır.

 4. İster inanın ister inanmayın, dünyada satılan 80'den fazla farklı türde yenilebilir karnabahar vardır. Bu çeşitlerin içine düştüğü dört ana karnabahar grubu vardır: İtalyan (beyaz, Romanesco, çeşitli kahverengi, yeşil, mor ve sarı), Kuzey Avrupa (Avrupa ve ABD'de yaz ve sonbaharda hasat edilir), Kuzeybatı Avrupa ( kışın ve ilkbaharda toplanır) ve Asya (Çin ve Hindistan'da yetişen). Karnabaharların çoğu beyaz çeşitlerde bulunurken, mor, sarı ve yeşil karnabahar gibi diğer türler dünyanın bazı bölgelerinde bulunabilir ve bu kadar besleyicidir.

 5. Neyse ki karnabahar, en çok kullanılan sebzelerden biri. Diyetinize düzenli olarak daha fazla eklemeniz çok zor olmamalıdır. Karnabahar için bazı popüler kullanım alanları:

 6. Hem karnabahar hem de patates genellikle tahıl alternatifleri olarak kullanılır. Bunları "pilav," tahılsız "pizza kabukları", gnocchi ve daha pek çok şey yapmak için kullanabilirsiniz. Karnabaharı tariflerde patateslere göre kullanmanın bir avantajı karbonhidrat oranının düşük olması, keto diyetindeki veya diğer düşük karbonhidratlı diyetlerdeki insanlar için uygun olmasını sağlamaktır.

Karnabahar ve Karnabahar Tarifleri Nasıl Pişirilir

 1. Karnabahar alımı söz konusu olduğunda, parçaları sıkıca birbirine sıkıca bastırılmış ve açılmamış halde sıkıca paketlenmiş karnabaharı arayın. Karnabahar başının tamamında düzgün bir dokuya ve renge sahip olmalı ve karnabahar kafasında büyük çürükler veya renk lekeleri olmamalıdır. Mümkünse besinlerinin hala sağlam kalmasını sağlamak için mümkünse karnabaharı satın aldıktan sonraki üç ila yedi gün içinde kullanmak en iyisidir.

 2. Pişmemiş karnabahar, buzdolabınızda pişmiş karnabahardan (yaklaşık bir hafta) daha uzun sürer, bu nedenle nemi emmek ve saklamak için mendille birlikte mümkünse kuru bir kapta veya plastik bir torbada pişirin. kalıplamadan.

 3. Karnabahar pişmiş veya çiğ için daha mı iyi? Araştırmacılar, hangi pişirme yöntemlerinin karnabahar sağlığının sağlık yararlarını en iyi koruduğunu anlamak için karnabahar hazırlamanın ve pişirmenin çeşitli yollarını incelediler.

 4. Çalışmalara göre, su kaynatma ve su haşlama işlemleri karnabahar besinlerinin azaltılmasında en büyük etkiye sahip. Bu yöntemler önemli miktarda kuru madde, protein ve mineral ve fitokimyasal içerik kaybına neden olmuştur (beş dakikalık kaynatmadan sonra kabaca belirli besin maddelerinin yüzde 20-30'unda, 10 dakika sonra yüzde 40 ila 50 ve 30 dakika sonra yüzde 75).

 5. Bunun yerine, şaşırtıcı bir şekilde karnabahar, mikrodalgada veya hafifçe karıştırılarak kızartıldığında besinlerini en sağlam tuttu. Bu pişirme yöntemleri, taze karnabaharın metanolik ekstraktını korudu ve en yüksek antioksidan aktivitesini önemli ölçüde korudu.

 6. Karnabaharı pişirmek için en iyi yöntem hafifçe soba üstüne, biraz su, et suyu, limon suyu ya da besinlerini sağlayabilen sağlıklı bir yağ kaynağıyla sote ediyor gibi görünüyor. daha emilebilir. Tabii ki, çiğ yemek, belki de bazı sağlıklı humuslara daldırılmış veya başka bir daldırma türü de besinlerini korur. Hafta içi akşam yemeğini hazırlamak için acele ediyorsanız karnabahar hızlı bir şekilde hazırlanabilir, hatta doğranmış ve çiğ olarak yenilebilir.

 7. Sağlıklı ve kolay karnabahar tariflerinden birini, daha az sağlıklı içerikler yerine yaratıcı bir şekilde karnabahar kullanmanın yanı sıra fantastik ve doldurucu bir garnitür olarak kullanmaya başlamanızı sağlamak için deneyin.

 8. Hepsi bu kadar değil. Karnabahar güveçleri, parmesan-kavrulmuş karnabahar, "karnabahar biftekleri" ve bu çok yönlü sebzeyi kullanan diğer tariflerin bazılarını deneyebilirsiniz.

 9. Karnabahar alımı söz konusu olduğunda, parçaları sıkıca birbirine sıkıca bastırılmış ve açılmamış halde sıkıca paketlenmiş karnabaharı arayın. Karnabahar başının tamamında düzgün bir dokuya ve renge sahip olmalı ve karnabahar kafasında büyük çürükler veya renk lekeleri olmamalıdır. Mümkünse besinlerinin hala sağlam kalmasını sağlamak için mümkünse karnabaharı satın aldıktan sonraki üç ila yedi gün içinde kullanmak en iyisidir.

 10. Pişmemiş karnabahar, buzdolabınızda pişmiş karnabahardan (yaklaşık bir hafta) daha uzun sürer, bu nedenle nemi emmek ve saklamak için mendille birlikte mümkünse kuru bir kapta veya plastik bir torbada pişirin. kalıplamadan.

 11. Karnabahar pişmiş veya çiğ için daha mı iyi? Araştırmacılar, hangi pişirme yöntemlerinin karnabahar sağlığının sağlık yararlarını en iyi koruduğunu anlamak için karnabahar hazırlamanın ve pişirmenin çeşitli yollarını incelediler.

 12. Çalışmalara göre, su kaynatma ve su haşlama işlemleri karnabahar besinlerinin azaltılmasında en büyük etkiye sahip. Bu yöntemler önemli miktarda kuru madde, protein ve mineral ve fitokimyasal içerik kaybına neden olmuştur (beş dakikalık kaynatmadan sonra kabaca belirli besin maddelerinin yüzde 20-30'unda, 10 dakika sonra yüzde 40 ila 50 ve 30 dakika sonra yüzde 75).

 13. Bunun yerine, şaşırtıcı bir şekilde karnabahar, mikrodalgada veya hafifçe karıştırılarak kızartıldığında besinlerini en sağlam tuttu. Bu pişirme yöntemleri, taze karnabaharın metanolik ekstraktını korudu ve en yüksek antioksidan aktivitesini önemli ölçüde korudu.

 14. Karnabaharı pişirmek için en iyi yöntem hafifçe soba üstüne, biraz su, et suyu, limon suyu ya da besinlerini sağlayabilen sağlıklı bir yağ kaynağıyla sote ediyor gibi görünüyor. daha emilebilir. Tabii ki, çiğ yemek, belki de bazı sağlıklı humuslara daldırılmış veya başka bir daldırma türü de besinlerini korur. Hafta içi akşam yemeğini hazırlamak için acele ediyorsanız karnabahar hızlı bir şekilde hazırlanabilir, hatta doğranmış ve çiğ olarak yenilebilir.

 15. Sağlıklı ve kolay karnabahar tariflerinden birini, daha az sağlıklı içerikler yerine yaratıcı bir şekilde karnabahar kullanmanın yanı sıra fantastik ve doldurucu bir garnitür olarak kullanmaya başlamanızı sağlamak için deneyin.

 16. Hepsi bu kadar değil. Karnabahar güveçleri, parmesan-kavrulmuş karnabahar, "karnabahar biftekleri" ve bu çok yönlü sebzeyi kullanan diğer tariflerin bazılarını deneyebilirsiniz.

Yan Etkiler ve Önlemler

 1. Çok fazla karnabahar yediğinizde ne olur? Karnabahar tüketimi ile ilgili bazı endişelere bir göz atalım:

 2. Araştırmaya göre, hipotiroidizme neden olmak için büyük miktarda haçlı sebze alıyor ve bu riskin sadece iyot eksikliği olanlar için var olduğu anlaşılıyor. İnsanlarda yapılan bir çalışma, günde dört ons tüketilen pişmiş lahanalı sebzelerin (özellikle Brüksel lahanası) dört hafta boyunca tüketilmesinin, tiroid fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemediğini buldu. Bilinen bir tiroid probleminiz varsa, pişmiş sebzeleri tüketmek ve onları günde bir ila iki porsiyonda tutmak en iyisidir.

 3. Bazı insanlar lahana, brokoli ve karnabahar da dahil olmak üzere çiğ potaya sebzeleri sindirmekte zorlanırlar. Bu sebzeleri pişirmek genellikle sorunu gidermeye yardımcı olur. Sorunun, bu sebzelerde bulunan (tüm sebzelerin gerçekte bir dereceye kadar içerdiği) karbonhidratların tamamen sindirim kanalında, yüksek miktarda lif ve kükürt ile bir araya gelmediği için oluşmaması nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir.

 4. Potansiyel sebzeler, bazen idrarda ürik asit oluşturmak için parçalanabilen pürinler adı verilen bileşikleri içerir. Eğer böbrek taşları ve gut gibi önceden var olan bir durumunuz varsa, büyük miktarlarda karnabahar tüketmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız, ancak küçük dozlarda endişelenecek bir şey olmadığı düşünülse bile risk düşük.

Son Düşünceler

 1. Sonraki Oku: Brüksel Lahanası Beslenme: Hastalık Savaşçısı mı yoksa Tiroid Yıkıcı mı?Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407