Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karnabaharın Sağlık Faydaları

Knox ve Artrit

 1. Birçok popüler diyet beyaz bir şey yemeye karşı tavsiyede bulunur. Makarna, pirinç, beyaz ekmek, şeker ve diğer beyaz yiyecekler gibi yiyecekler sınırsızdır. Ancak karnabahar, yemek konusunda iyi hissedebileceğiniz beyaz bir besindir. Bu nişastalı sebze, lahana ve brokoli gibi önemli bir sebzedir. Potansiyel sebze alımının yüksek olması, bazı kanser risklerinin düşük olması ile ilişkilidir. Zararlı toksinleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilecek vitaminleri, mineralleri ve bitki besleyicileri veya bitki besinlerini içerirler.

Glucosinolates

 1. Glukosinolatlar, karnabaharın keskin kokusunu ve tadını veren kükürt içeren bileşiklerdir. Glukosinolatlar vücudun detoksifikasyon sistemini harekete geçirir. Çiğneme, glikozinolatları aktif formlarına böler ve bu da detoksifikasyon işlemini tetikler. Araştırmalar, çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde rol oynayabileceklerini göstermektedir. Karnabahar, brokoliden sonra en yüksek ikinci miktarda glukozinolat içerir.

Potasyum

 1. Potasyum esansiyel bir diyet mineralidir. Düzenli kalp atışları ve uygun vücut hidrasyonu dahil normal vücut fonksiyonları, hücrelerin hem içindeki hem de dışındaki uygun potasyum konsantrasyonlarına bağlıdır. Potasyum için yeterli alım (AI), hem erkekler hem de kadınlar için günde 4.700 mg'dır. Karnabahar mükemmel, düşük kalorili bir potasyum kaynağıdır. Bir bardak kıyılmış çiğ karnabahar sadece 27 kaloride 320 mg içerir. Buna karşılık orta derecede bir muz 105 kaloride 422 mg içeriyor.

C vitamini

 1. C vitamini cilt ve beyin sağlığını destekleyen bir antioksidandır. C vitamini düşündüğünüz zaman, portakal veya başka meyveler düşünebilirsiniz. Ancak karnabaharın şaşırtıcı derecede yüksek miktarda C vitamini vardır. Bir bardak çiğ karnabahar 52 mg içerir. Buna karşılık, bir orta portakal 64 mg içerir. C vitamini için önerilen diyet yardımı (RDA) erkekler için 90 mg, kadınlar için 75 mg'dır.

İpuçları

 1. Hızla pişen karnabahar, kükürt kokusunu azaltır, canlılığı ve rengi korur ve besin kaybını azaltır. Buharda pişirme veya mikrodalga fırınlarında karnabahar, vitamin içeriğini kaynatmadan daha iyi koruyacaktır. Beyazlığı korumak için 1 yemek kaşığı ekleyin. suya süt veya limon suyu ekleyin ve karnabaharı alüminyum veya demir tencerede pişirmeyin. Karnabahar içindeki kimyasal bileşikler alüminyum ile reaksiyona girer ve sebzeyi sararır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407