Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karides, Kolesterol ve Kalp Sağlığı

Eğer İşler Çok Sıcaksa?

 1. Zaten ülseriniz varsa, baharatlı yiyeceklerin kendilerini daha kötü hissettirdiğini görebilirsiniz. Baharatlı yiyecekler ayrıca bazı idrar yolu enfeksiyonlarını tahriş edebilir ve kesinlikle burnunuzun akmasına ve sinüs tahrişine neden olabilecek gözlerin suyla dolmasına neden olur.

 2. Baharatlı yiyeceklerin sindirim yardımı olarak tadını çıkarmanın en iyi yolu, onların iyi tadına bakmak. Pratik bir değerlendirme olarak, evde yemek pişirirken yiyeceklere ne kadar baharat ekleyeceğinizi ayarlayarak sıcaklığınızı zevkinize göre yukarı veya aşağı çevirebilirsiniz.

 1. Yıllar önce, kalp hastalığı olan ya da kolesterol sayılarını izleyen insanlar için karides tabu olarak kabul edildi. Bunun nedeni 3.5 onsluk küçük bir porsiyon yaklaşık 200 miligram (mg) kolesterol sağlar. Kalp hastalığı için yüksek risk altındaki insanlar için bu tam bir gün boyunca ödenmesi anlamına gelir. Diğer herkes için 300 mg sınırdır.

 2. Bununla birlikte, karides toplam yağda çok düşüktür, porsiyon başına yaklaşık 1.5 gram (g) ve neredeyse hiç doymuş yağ yoktur. Doymuş yağın kalp ve kan damarlarına özellikle zararlı olduğu bilinmektedir, çünkü kısmen vücudumuz etkili bir şekilde "kötü" kolesterol olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) 'e dönüştürebilir. Ancak bir LDL seviyesi, kalp hastalığı riskinizi etkileyenlerin sadece bir parçasıdır. Kalp hastalığının nedenleri ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Araştırma ne diyor

 1. Hastalarım sık sık bana karides ve kolesterol hakkında sorular sorduğundan, tıbbi literatürü gözden geçirmeye karar verdim ve Rockefeller Üniversitesi'nden büyüleyici bir çalışma keşfettim. 1996 yılında, Dr. Elizabeth De Oliveira e Silva ve meslektaşları teste karides bazlı bir diyet koydu. On sekiz erkek ve kadın üç hafta boyunca her gün yaklaşık 600 mg kolesterol sağlayan yaklaşık 10 ons karidesle beslendi. Dönen bir programda, deneklere üç hafta boyunca aynı miktarda kolesterolü veren günlük iki yumurta diyeti uygulandı. Üç haftalık bir temel düşük kolesterol diyeti ile beslendiler.

 2. Üç hafta sonra, karides diyeti LDL kolesterolünü düşük kolesterol diyetine kıyasla yaklaşık yüzde 7 artırdı. Bununla birlikte, aynı zamanda HDL veya "iyi" kolesterolü yüzde 12 arttırdı ve trigliseritleri yüzde 13 düşürdü. Bu, karidesin kolesterol üzerinde tam bir pozitif etkiye sahip olduğunu gösteriyor çünkü hem HDL'yi hem de trigliseritleri yüzde 18'lik bir net iyileşme ile toplam yüzde 25 artırdı.

 3. Bir 2015 çalışması, düşük HDL seviyelerinin kalp hastalığı ile ilişkili olarak toplam inflamasyonla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, daha yüksek bir HDL istenir.

 4. Yumurta diyeti daha da kötüye gitti, HDL'yi yalnızca yüzde 8 artırırken LDL'yi yüzde 10 artırdı.

En alt satırda

 1. Alt satırda? Kalp hastalığı riski, sadece LDL seviyelerinden veya toplam kolesterolden daha fazladır. Enflamasyon, kalp hastalığı riskinde önemli bir oyuncudur. Karidesin HDL avantajları nedeniyle, akıllı bir diyetin parçası olarak tadını çıkarabilirsiniz.

 2. Belki de aynı derecede önemli, karidesinizin nereden geldiğini öğrenin. Şimdi Amerika'da satılan karideslerin çoğu Asya'dan geliyor. Asya'da, böcek ilacı ve antibiyotik kullanımı da dahil olmak üzere tarım uygulamaları çevresel olarak tahrip edici olmuştur ve insan sağlığı üzerinde zararlı etkileri olabilir. İlk olarak 2004'te yayınlanan bir makalede, National Geographic'in web sitesinde Asya'da karides yetiştiriciliği uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinin. [! 5322 => 1130 = 4!

 3. Alt satırda? Kalp hastalığı riski, sadece LDL seviyelerinden veya toplam kolesterolden daha fazladır. Enflamasyon, kalp hastalığı riskinde önemli bir oyuncudur. Karidesin HDL avantajları nedeniyle, akıllı bir diyetin parçası olarak tadını çıkarabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407