Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karaciğer Yeme Kolesterol Düzeyleri için İyi mi?

Adım 3

 1. Karaciğer yemek, en azından geçici olarak kolesterol seviyenizi yükseltir, ancak önemli olan şudur: Bu artışa ihtiyacınız yok. Kolesterol, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu her şeyi sağladığı hayati rolleri doldurur. Gerekirse, yediğiniz kolesterol gerekli işleri yerine getirebilse de, karaciğerden alacağınız miktar vücudunuzun kullanmayacağı kolesterol seviyesine katkıda bulunabilir. Çok fazla kolesterol tüketmenin uzun vadeli etkisi her insanın sağlığına ve metabolizmasına bağlıdır.

Karaciğerde Kolesterol

 1. Tavuk ve dana karaciğerinde sığır veya domuz karaciğeri daha fazla kolesterol var. Tavuk ciğeri en fazla bulunur, 3 onsluk bir porsiyonda 479 miligram kolesterol varken, dana karaciğerinde 434 miligram bulunur. Normal olarak sığır eti karaciğerini yerseniz, 3 onsluk bir kısımdan 337 miligram elde edersiniz. Domuz karaciğeri en küçük miktardadır, ancak hala kolesterolü yüksektir, çünkü 3 onsluk bir porsiyon 302 miligram sağlar.

Tavsiye Edilen Kolesterol Alma

 1. Sağlıklıysanız, Amerikan Kalp Derneği günlük toplam kolesterol alımınızı 300 miligram veya daha az ile sınırlamanızı önerir. Yüksek kolesterol veya kardiyovasküler hastalık teşhisi konan kişiler için önerilen günlük alım miktarı 200 miligram veya altına düşer. Ne tür bir karaciğer yediğiniz önemli değil, 3 ons yerseniz en az bir günlük kolesterol tüketirsiniz. Karaciğere daldığınızda, aynı gün yediğiniz diğer yiyeceklerden aldığınız kolesterol miktarını sınırlandırarak yüksek kolesterolünü dengelemeye çalışın.

Kan Seviyeleri Üzerindeki Etkisi

 1. Karaciğer yedikten birkaç saat sonra, kan dolaşımınızdaki yağ seviyeleri, yağ hücrelere taşınana veya vücudunuzdan elimine edilene kadar normalden yüksek kalır. Harvard Halk Sağlığı Okulu'na göre, çoğu insan için, diyet kolesterolünün, kan dolaşımındaki uzun süreli kolesterol düzeyleri üzerinde küçük bir etkisi vardır. Bununla birlikte, bir insan alt grubu daha hassastır ve kandaki kolesterol seviyeleri yedikleri miktara cevaben önemli ölçüde tepki verir. Hiper-cevaplayıcılar ve Tip 2 diyabeti olan veya yüksek kolesterol için genetik yatkınlığı olan herkes, karaciğer gibi yüksek kolesterollü yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Doymuş ve Trans Yağlar

 1. Yüksek kolesterolünün aksine, karaciğer ılımlı bir miktarda toplam ve doymuş yağa sahiptir. 3 ons karaciğerdeki toplam yağ, domuz karaciğerinde 3.7 gramdan tavuk karaciğerinde 5.5 gram arasında değişmektedir. Karşılaştırma için, az yağlı yiyecekler 3 gram veya daha az miktarda toplam yağ içerir. Domuz karaciğeri ayrıca en az miktarda doymuş yağa sahiptir - 1,2 gram - dana eti karaciğerinde en fazla 2.5 gram doymuş yağ bulunur. Günlük toplam kalorinizin yüzde yirmi beşi ila 35'i yağlardan gelmelidir, ancak doymuş yağ alımınız kalorilerinizin yüzde 7'si veya daha azı ile sınırlandırılmalıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407