Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karabuğday Balı: Yararları, Kullanımları ve Daha Fazlası

Karabuğday balı nedir?

 1. Karabuğday balı, karabuğday çiçeklerinden nektar toplayan arılar tarafından yapılan oldukça besleyici bir baldır. Karabuğday minik çiçeklere sahiptir, bu da karabuğday balının yeteri kadar nektar toplamak için fazladan çalışmak zorunda kaldığı anlamına gelir.

 2. Karabuğday genellikle un yerine kullanılır, fakat buğdayın aksine, karabuğday bir ot değildir. Aslında ravent benzeri bir meyve türü üretiyor.

 3. Karabuğday balı, geleneksel bal kadar tatlı değil. Ayrıca bazı antioksidanlarda daha yüksektir, bu nedenle sizin için diğer tatlı tür ballardan daha iyi olabilir. Karabuğday vitamin bakımından zengindir ve çok sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir, bu nedenle karabuğdaydan yapılan balın sizin için de iyi olacağını düşündürür.

 4. Karabuğday balı koyu mordan siyaha kadar değişebilir. Genelde, kırmızımsı bir renk tonuna sahip ortalama, kehribar renkli balınıza benziyor. Karabuğday çiçekleri genellikle koyu renklidir, bu da karabuğday balının zengin rengine yol açar.

Karabuğday balının faydaları nelerdir?

 1. Karabuğday balığının birincil faydaları vücutta iyileşmeyi teşvik etmesi, bağışıklık fonksiyonunu desteklemesi ve antioksidanları arttırmasıdır. Ayrıca yatıştırıcı bir boğaz ağrısı ve öksürük için de harikadır. Bazı insanlar bile ballarını cilt bakımlarının bir parçası olarak kullanırlar. Karabuğday balının, şeker hastaları için kan şekeri seviyesini düşük tutmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

 2. Birçok çalışma balın faydalarını göstermiştir. Özellikle karabuğday balığının bazı sağlık yararlarına sahip olduğu gösterilmiştir:

Karabuğday balı nasıl kullanılır

 1. Karabuğday balı nasıl kullanılırsa tedavi etmeye çalıştığınız şeye bağlı olacaktır.

 2. Yaralar için ham balı doğrudan yaraya uygulayabilir ve temiz bir bandajla kaplayabilirsiniz.

 3. Genel bir sağlık takviyesi olarak, balı yemek kaşığı ile çiğ alabilir veya en sevdiğiniz yiyecek veya içecekle karıştırabilirsiniz. Karabuğday balı, yemek veya tatlılarınız için mükemmel bir doğal tatlandırıcıdır. Yulaf ezmesi, krep, gofretler, tatlılar veya unlu mamuller ile karıştırabilirsiniz - olasılıklar sonsuzdur.

 4. Boğaz ağrıları ve soğuk algınlığı için balı tek başına yutabilir veya ılık bir bitki çayı ile karıştırın. Soğuk algınlığı olan bir çocuğa tedavi etmek için, Amerikan Aile Hekimleri Akademisi, aşağıdaki miktarlarda bir doz bal önermektedir:

 5. Karabuğday balının, herhangi bir bal gibi, 1 yaşın altındaki bebeklere verilmemesi gerektiğini unutmayın. Bal, bebeklere zararlı olabilecek bazı bakteriler içerir.

En alt satırda

 1. Karabuğday balı'nı birçok sağlık amacıyla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda lezzetli bir tatlandırıcıdır. Karabuğday balı elde etmek için en iyi yer yerel bir çiftlik, arıcı veya çiftçi pazarındandır. Amazon'da da bulabilirsiniz.