Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karabuğday 101: Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Karabuğday, genellikle psökosel adı verilen bir yiyecek grubuna aittir.

 2. Psödokerler, tahıl taneleri olarak tüketilen ancak çimler üzerinde yetişmeyen tohumlardır. Diğer yaygın sahte ilaçları kinoa ve amaranth içerir.

 3. İsmine rağmen, karabuğday buğday ile ilgili değildir ve dolayısıyla glutensizdir.

 4. Karabuğday çayında kullanılır veya kabuğu çıkarılmış tane, un ve erişte şeklinde işlenir. Pirinçle aynı şekilde kullanılan kabuğu çıkarılmış tane, birçok geleneksel Avrupa ve Asya yemeğinin ana maddesidir.

 5. Karabuğday, yüksek mineral ve antioksidan içeriği nedeniyle sağlık gıdaları arasında popüler hale geldi. Avantajları gelişmiş kan şekeri kontrolünü içerebilir.

 6. İki tür karabuğday, genel karabuğday (Fagopyrum esculentum) ve Tartar karabuğdayı (Fagopyrum tartaricum), yemek için en yaygın şekilde yetiştirilir.

 7. Karabuğday özellikle kuzey yarımkürede, özellikle Rusya, Kazakistan, Çin ve Orta ve Doğu Avrupa'da hasat edilir.

 8. Bu makale, karabuğdayla ilgili bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Beslenme gerçekleri

 1. Karbonhidratlar karabuğdayın temel diyet bileşenidir. Protein ve çeşitli mineraller ve antioksidanlar da mevcuttur.

 2. Karabuğdayın besin değeri diğer birçok taneninkinden çok daha yüksektir. 3.5 ons (100 gram) çiğ karabuğday için beslenme gerçekleri (1):

 3. Karabuğday ağırlıklı olarak ağırlıkça% 20 oranında haşlanmış kabuğu çıkarılmış karbonhidratlardan oluşur (2).

 4. Karbonhidratların bitkilerde birincil depolanma şekli olan nişasta formunda geliyorlar.

 5. Karabuğday, glisemik indeks (GI) üzerinde orta ila düşük seviyelere ulaşır - bir yemeğin yemekten sonra kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsüdür - ve kan şekeri seviyelerinde sağlıksız ani oluşmasına neden olmamalıdır ( 3).

 6. Fagopyritol ve D-chiro-inositol gibi karabuğdayda çözünür karbonhidratların bir kısmının, yemeklerden sonra kan şekeri artışını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir (4, 5).

 7. Karabuğday, vücudunuzun sindiremediği uygun miktarda lif içerir. Bu besin kolon sağlığı için iyidir.

 8. Ağırlık itibariyle, elyaf, kaynatılmış kabuğu çıkarılmış yerlerin% 2.7'sini oluşturur ve temel olarak selüloz ve ligninden oluşur (2).

 9. Lif, kabuğu çıkardıran kabukta konsantre edildi. Kabuğu koyu karabuğday unu içinde tutulur ve eşsiz bir lezzet verir (5, 6).

 10. Ek olarak, kabuk, sindirime dirençli ve böylece lif olarak sınıflandırılan dirençli nişasta içerir (6, 7).

 11. Dirençli nişasta, kolonunuzdaki bağırsak bakterileri tarafından fermente edilir. Bu faydalı bakteriler, bütirat gibi kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) üretir. [! 348 => 1140 = 2!

 12. Karabuğday az miktarda protein içeriyor.

 13. Ağırlık itibariyle protein, haşlanmış karabuğday kabuğu çıkarılmış yerlerin% 3,4'ünü oluşturur (2).

 14. İyi dengelenmiş amino asit profili nedeniyle, karabuğday içindeki protein çok kaliteli. Özellikle lizin ve arginin amino asitleri bakımından zengindir (12). [! 348 => 1140 = 2!

 15. Karabuğday proteininin hayvanlarda kan kolesterolünü düşürme, safra taşı oluşumunu baskılama ve kolon kanseri riskini azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır (13, 14, 15, 16, 17).

 16. Diğer sahtekarlar gibi, karabuğday da glütensizdir ve bu nedenle glüten intoleransı olan insanlar için uygundur.

Vitaminler ve mineraller

 1. Karabuğday mineraller açısından pirinç, buğday ve mısır gibi pek çok yaygın tahıldan daha zengin (5).

 2. Bununla birlikte, karabuğday vitaminlerde özellikle yüksek değildir.

 3. İki ana çeşit arasında, Tartar karabuğday genellikle genel karabuğdaydan daha fazla besin içerir (18).

 4. Yaygın karabuğdayda en bol bulunan mineraller (19, 20):

 5. Diğer tahıllarla karşılaştırıldığında, pişmiş karabuğday kabuğu çıkarılmış yerlerinde bulunan mineraller özellikle iyi emilirler.

Diğer bitki bileşikleri

 1. Tartar karabuğday, genel karabuğdaydan daha yüksek bir antioksidan içeriğe sahiptir (24, 25).

 2. İşte karabuğdayın başlıca bitkisel bileşikleri (4, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33):

Karabuğdayın sağlık yararları

 1. Diğer tam tahıllı sahte meyveler gibi, karabuğday da bir çok fayda ile bağlantılı.

 2. Zaman içinde, yüksek düzeyde kan şekeri, tip 2 diyabet gibi çeşitli kronik hastalıklara yol açabilir.

 3. Bu nedenle, yemeklerden sonra kan şekeri yükselişini hafifletmek, sağlığı korumak için önemlidir.

 4. Aslında, çalışmalar diyabetli insanlarda kan şekeri seviyesini düşürmek için karabuğday alımını bağlamaktadır (34, 35).

 5. Bu, karabuğday konsantresinin kan şekeri seviyelerini% 12-19 oranında düşürdüğü gösterilmiş diyabetli fareler çalışması ile desteklenir (33).

 6. Bu etkinin, benzersiz D-chiro-inositol bileşiğinden kaynaklandığı düşünülüyor. Çalışmalar, bu çözünür karbonhidrat hücrelerinin, hücrelerin kanınızdan şeker almasına neden olan hormon olan insüline daha duyarlı hale getirdiğini göstermektedir (4, 36, 37, 38). [! 348 => 1140 = 5!

 7. Genel olarak, bu özellikler karabuğdayı tip 2 diyabet hastaları veya kan şekeri dengesini geliştirmek isteyenler için sağlıklı bir seçim haline getiriyor.

 8. Karabuğday kalp sağlığını da artırabilir.

 9. Rutin, magnezyum, bakır, lif ve bazı proteinler gibi kalp sağlığına sahip birçok bileşiğe sahiptir.

 10. Tahıllar ve psödokerealler arasında karabuğday, birçok yararı olabilecek bir antioksidan olan en zengin rutin kaynağıdır (39).

 11. Rutin, kan pıhtılarının oluşmasını önleyerek, iltihap ve kan basıncını azaltarak kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (27, 28, 40).

 12. Karabuğdayın kan lipit profilinizi iyileştirdiği de tespit edildi. Kötü bir profil kalp hastalığı için iyi bilinen bir risk faktörüdür.

 13. 850 Çinli erişkinde yapılan bir çalışma, karabuğday alımını düşük kan basıncını ve düşük kan basıncı düzeyini ve düşük düzeylerde LDL (kötü) kolesterol ve yüksek HDL (iyi) kolesterol (35) kolesterol de dahil olmak üzere, geliştirilmiş bir kan lipit profilini içerdiğini göstermiştir. ).

 14. Bu etkinin, sindirim sisteminizde kolesterolü bağlayan ve kan dolaşımınıza emilimini önleyen bir protein türünden kaynaklandığına inanılıyor (14, 15, 16, 41).

Potansiyel olumsuz yönleri

 1. Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olmasının yanı sıra, karabuğdayın ılımlı olarak yenildiğinde bilinen hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

 2. Karabuğday alerjisinin sıkça ve çok miktarda karabuğday tüketenlerde gelişmesi daha muhtemeldir.

 3. Alerjik çapraz reaktivite olarak bilinen bir olgu, bu alerjiyi zaten lateks veya pirince alerjisi olanlarda daha yaygın kılar (42, 43).

 4. Belirtiler deri döküntüleri, şişlik, sindirim sıkıntısı ve - en kötü senaryolarda - ciddi alerjik şok içerebilir (44).

Alt satırda

 1. Karabuğday, çimler üzerinde yetişmeyen ancak diğer tahıllara benzer şekilde kullanılan bir tahıl türü olan yalancı bir tahıldır.

 2. Glutensiz, iyi bir lif kaynağı ve mineraller ve çeşitli bitki bileşikleri, özellikle rutin bakımından zengin.

 3. Sonuç olarak, karabuğday tüketimi, kan şekeri kontrolü ve kalp sağlığının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407