Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karabiber Sizin için İyi mi, Kötü mü? Beslenme, Kullanımlar ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Binlerce yıldır karabiber tüm dünyada temel bir bileşen olmuştur.

 2. Yiyeceklere lezzet katmanın yanı sıra, karabiber bir antioksidan görevi görebilir ve çeşitli sağlık yararları sunar.

 3. Bu makale, faydaları, yan etkileri ve mutfak kullanımları dahil olmak üzere karabibere bir göz atıyor.

Sağlık Faydaları sağlayabilir

 1. Karabiber içerisindeki bileşikler - özellikle aktif madde piperi - hücre hasarına karşı koruma sağlayabilir, besin emilimini artırabilir ve sindirim sorunlarına yardımcı olabilir (2, 3).

 2. Birçok çalışma, karabiberin vücudunuzda bir antioksidan olarak etki ettiğini göstermektedir (2, 4).

 3. Antioksidanlar, serbest radikal denilen kararsız moleküllerin neden olduğu hücresel hasarla savaşan bileşiklerdir.

 4. Serbest diyet, güneşe maruz kalma, sigara içme, kirletici maddeler ve daha pek çok şeyin sonucu olarak serbest radikaller oluşur (5).

 5. Yüksek yağlı diyetlerle ilgili sıçanlarda yapılan bir başka araştırma, karabiber ve piperin ile yapılan tedavinin serbest radikal seviyelerini normal diyetle beslenen sıçanlara benzer miktarlara düşürdüğünü gözlemledi (7). [! 3442 => 1140 = 2!

 6. Karabiber, pipere ile birlikte, iltihaplanmalara, hücresel hasara ve hastalıklara karşı koruma sağlayabilen esansiyel yağlar limonen ve beta-kardiyofilin içeren diğer anti-enflamatuar bileşikleri içerir (9, 10 ).

 7. Karabiberin antioksidan etkileri ümit verici olsa da, araştırma şu anda tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

 8. Karabiber bazı besin maddelerinin ve faydalı bileşiklerin emilimini ve fonksiyonunu artırabilir.

 9. Özellikle, popüler antienflamatuvar baharat zerdeçalında (11, 12) aktif madde olan kurkumin emilimini artırabilir. [! 3442 => 1140 = 2!

 10. Araştırmalar, karabiberin vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü sebze ve meyvelerde bulunan bir bileşik olan karotenin emilimini de artırabileceğini gösteriyor (14, 15).

 11. Beta karoten hücresel hasarla mücadele edebilecek güçlü bir antioksidan olarak işlev görür, böylece kalp hastalığı gibi durumları önler (16, 17).

 12. Sağlıklı yetişkinlerde yapılan 14 günlük bir çalışma, 5 mg piperin ile 15 mg beta-karoten almanın, sadece beta-karoten almanın kıyasla kandaki beta-karoten düzeylerini arttırdığını buldu (15). .

 13. Karabiber uygun bir mide fonksiyonunu destekleyebilir.

 14. Özellikle, karabiber tüketmek, pankreasınızda ve bağırsaklarınızda yağ ve karbonhidratın sindirilmesine yardımcı olan enzimlerin salınımını uyarabilir (18, 19).

 15. Hayvan çalışmaları karabiberin sindirim sisteminizdeki kas spazmlarını önleyerek ve yiyeceklerin sindirimini yavaşlatarak ishali de önleyebileceğini gösteriyor (20, 21).

 16. Aslında, hayvan bağırsak hücrelerinde yapılan araştırmalar, piperin ile kilo başına 4,5 mg (kg başına 10 mg) vücut dozunda piperinin, spontan intestinal kasılmaların önlenmesinde yaygın antidiarreal ilaç loperamid ile karşılaştırılabilir olduğunu buldu. (20, 22).

 17. Mide işlevi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, karabiber, sindirim ve diyare zayıf olanlar için faydalı olabilir. Bununla birlikte, insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Olası Tehlike ve Yan Etkiler

 1. Karabiber, yemek ve yemeklerde kullanılan tipik miktarlarda insan tüketimi için güvenli kabul edilir (2).

 2. Doz başına 5-20 mg piperin içeren takviyeler de güvenli görünüyor, ancak bu alandaki araştırmalar sınırlı (13, 15).

 3. Ancak, çok miktarda karabiber yemek veya yüksek dozda takviye almak, boğazda veya midede yanma hissi gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir (23). [! 3442 => 1140 = 3!

 4. Bu, zayıf emilen ilaçlar için faydalı olsa da, başkalarının tehlikeli derecede yüksek emilimine de neden olabilir.

 5. Karabiber alımınızı arttırmak veya piperin takviyesi almakla ilgileniyorsanız, olası ilaç etkileşimleri hakkında sağlık uzmanınızla görüşün.

Mutfak Kullanımları

 1. Diyetinize çeşitli şekillerde karabiber ekleyebilirsiniz.

 2. Öğütülmüş karabiber veya tam karabiber değirmeni olan bir kavanoza bakkal, market ve çevrimiçi olarak sık rastlanır.

 3. Etlere, balıklara, sebzelere, salata soslarına, çorbalara, kizartmalara, makarnalara vb. Lezzet ve baharat katmak için tariflerde içerik olarak karabiber kullanın.

 4. Çırpılmış yumurtalara, avokado tostuna, meyveye ve baharatlı bir tekme için daldırma soslarına bir karabiber ekleyin.

 5. Baharat kullanarak bir turşu hazırlamak için 1/4 bardak (60 ml) zeytinyağı ile 1/2 çay kaşığı karabiber, 1/2 çay kaşığı tuz ve bir miktar diğer favori baharatlar. Lezzetli bir yemek için pişirmeden önce bu turşuyu balık, et veya sebze üzerine fırçalayın.

 6. Serin ve kuru bir yerde saklandığında karabiberin raf ömrü iki ila üç yıl arasındadır.

Alt satırda

 1. Karabiber, dünyadaki en popüler baharatlardan biridir ve etkileyici sağlık yararları sağlayabilir.

 2. Karabiber içindeki etken madde olan piperine, serbest radikallerle savaşabilir ve sindirimi ve yararlı bileşiklerin emilimini artırabilir.

 3. Karabiber genellikle pişirme işleminde ve ek olarak güvenli olarak kabul edilir, ancak bazı ilaçların emilimini önemli ölçüde artırabilir ve bu durumlarda dikkatli kullanılmalıdır.

 4. Ancak, çoğu insan için, diyetinize karabiber eklenmesi, yemeklerinize lezzet katmanın ve bazı sağlık yararlarından yararlanmanın kolay bir yoludur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407