Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kara Ceviz (Juglans nigra): Yararları, Takviyeler ve Güvenlik

Alt satırda

 1. Siyah ceviz cesur, toprak lezzetleri ve etkileyici besinleri nedeniyle kutlanır.

 2. Düşük kalp hastalığı riski ve kilo kaybı gibi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmişlerdi.

 3. Dış kabuklarındaki veya kabuklarındaki antioksidan ve antibakteriyel bileşikler, onları paraziter ve bakteriyel enfeksiyonların doğal olarak tedavi etmeleri için faydalı kılar.

 4. Bu makale, kara cevizin yararlarını, kullanımlarını ve potansiyel güvenlik kaygılarını gözden geçirmektedir.

Siyah ceviz nedir?

 1. Siyah ceviz veya Juglans nigra Amerika Birleşik Devletleri’nde yabani olarak yetişiyor ve İngilizce cevizlerin ardından Kuzey Amerika’da en fazla yetiştirilen ikinci ceviz.

 2. Bir çekirdek, gövde olarak bilinen kuru bir dış kaplama ve sert bir kabuğundan oluşur.

 3. Çekirdek, cevizin genellikle çiğ veya kavrulmuş yenen ve yağ için preslenebilen kısmıdır. Gövdeler antioksidanlar içerir ve paraziter enfeksiyonları tedavi etmek veya iltihaplanmayı azaltmak gibi tıbbi amaçlar için ekstrelerde ve takviyelerde kullanılır (1).

 4. Siyah ceviz, İngiliz cevizinden daha cesur ve toplayıcı hale gelen benzersiz bir tada ve aromaya sahiptir. Unlu mamuller ve tatlılar gibi tariflere popüler bir eklentidir.

Siyah ceviz beslenmesi

 1. Siyah ceviz, protein, sağlıklı yağ ve birçok vitamin ve mineral bakımından yüksek.

 2. Siyah cevizin 1 ons (28 gram) porsiyonunda (2):

 3. Siyah ceviz, 1 ons (28 gram) porsiyon başına 4 gram protein sağlayan, İngiliz cevizinden% 75 daha yüksektir. Protein, kilo kaybını, kan şekeri kontrolünü ve dolgunluk duygularını olumlu yönde etkileyen bir besindir (2, 3).

 4. Karbonhidrat miktarı düşük ve karbonhidratların çoğu, dolgunluk ve kilo kontrolü duygularını da artırabilen bir besin maddesi olan fiberden geliyor (4).

 5. Ceviz iyi bir antioksidan kaynağıdır - serbest radikal denilen kararsız moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önleyen veya geciktiren maddeler.

 6. Örneğin, güneşin zarar görmesini önleyen, görüşü iyileştiren ve kan dolaşımını artırabilen proantosiyanidinler içeriyorlar (1).

 7. Ayrıca bir tür omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) da sağlarlar. ALA, vücudunuzun onu üretemediği anlamına gelen temel bir yağdır, bu nedenle diyetinizden gerekir.

Siyah cevizin sağlık açısından potansiyel yararları

 1. Siyah cevizdeki lif, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar çeşitli sağlık yararları sağlar. Ek olarak, siyah ceviz kabukları benzersiz antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bitkisel ilaç özleri ve eklerinde kullanılır.

 2. Siyah ceviz, sağlık açısından yararları için yoğun olarak çalışılmış olan İngilizce cevizlere nütrisyonel olarak benzer.

 3. Siyah ceviz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kalp sağlığına yarar sağlayan çeşitli besinler ve bileşikler içeriyor:

 4. 13 çalışmanın gözden geçirilmesi ceviz yemenin toplam ve LDL (kötü) kolesterolü azalttığını buldu. Dahası, araştırmalar ceviz yemenin kan damarı işlevini iyileştirdiğini ve kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan plak birikmesi riskini azalttığını göstermektedir (10, 11). [! 1656 => 1140 = 4!

 5. Birkaç tüp çalışması, juglonun karaciğer ve mide de dahil olmak üzere bazı kanserli hücrelerde hücre ölümüne neden olabileceğini göstermektedir (15, 16, 17).

 6. Ek olarak, siyah ceviz, akciğer, meme, prostat ve kolon kanserine karşı yararlı etkileri olduğu gösterilen flavonoid antioksidanlar içerir (18). [! 1656 => 1140 = 4!

 7. Siyah cevizdeki tanenler, örneğin gıda kaynaklı hastalıklara neden olan Listeria, Salmonella ve E. coli - bakterilere karşı antibakteriyel etkilere sahiptir (19).

 8. Bir test tüpü çalışması, siyah ceviz kabuğu ekstraktlarının, enfeksiyonlara neden olabilecek bir bakteri olan Staphylococcus aureus'un büyümesini önleyen antioksidan ve antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu buldu (20).

 9. Çalışmalar, fındık yemenin - özellikle cevizlerin - kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor (21, 22).

 10. Ceviz kalorileri yüksek olsa da, bu kalorilerin çoğu sağlıklı yağlardan gelir. Yağlar, dolgunluk hissini arttırmaya yardımcı olabilir ve açlığı önleyebilir (2, 23).

 11. Aslında, cevizlerin sizi daha uzun süre daha doyurucu tutabildiği bulundu, bu da doğal olarak daha az yemenize yardımcı olabilir, potansiyel olarak kilo kaybınızı arttırır (24). [! 1656 => 1140 = 4!

Siyah ceviz kullanır

 1. Siyah ceviz kabuğundaki bitki bileşikleri ekstrakt edilir ve kapsül veya sıvı damlası şeklinde takviye olarak kullanılır.

 2. Antibakteriyel özellikleri nedeniyle pelin özü, siyah ceviz özü kullanılır. Pelin kompleksi, pelin kabuğu, karanfil adı verilen siyah ceviz kabuğundan elde edilen bir tentürdür. Paraziter enfeksiyonlara karşı doğal bir çözümdür.

 3. Bazı insanlar özü ağızlarında bakterileri öldürmek için gargara olarak kullanırlar. Siyah ceviz yaprağından elde edilen ekstrakt, egzama, sedef hastalığı ve siğil gibi cilt durumlarını tedavi etmek için de kullanılabilir (26, 27).

 4. Dahası, gövde özü, doğal koyulaşma etkisi olan tanenlerden dolayı saç, cilt ve giysiler için bir boya olarak kullanılır.

 5. Hem siyah ceviz ekstresi hem de pelin kompleks takviyeleri mağazalarda ve çevrimiçi olarak yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

 6. Bu, bu kullanımlar için kara ceviz ekstresi ile ilgili araştırmaların sınırlı olduğunu ve kara ceviz takviyelerinin faydalarını ve yan etkilerini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Siyah cevizin güvenliği

 1. Kara cevizin birçok sağlık yararı olsa da, onları yerken veya ek olarak almayı düşünürken göz önünde bulundurulması gereken bazı güvenlik hususları vardır.

 2. Herhangi bir fındık veya ağaç fındık alerjisi olan kişiler siyah ceviz yememeli veya bunları içeren takviyeler kullanmamalıdır.

 3. Takviyeler, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından düzenlenmemektedir. Bu nedenle, bunları güvenlik ve potansiyel açısından bağımsız olarak test edilmiş ürünler sunan saygın markalardan satın almalısınız.

 4. Hamilelikte veya emzirme döneminde siyah ceviz takviyelerinin etkilerinin araştırılması ve hamilelik veya emzirme döneminde bu takviyeleri almanın güvenli olup olmadığı bilinmiyor.

 5. Ayrıca, siyah cevizdeki tanenler, bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. İlaç kullanıyorsanız veya hamile kalıyorsanız veya emziriyorsanız siyah ceviz özü almadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir (28).

Alt satırda

 1. Siyah ceviz omega-3 yağ asitlerinde ve birçok vitamin ve mineralde yüksektir. Kalp hastalığı riskini azaltabilir ve antikanser ve antibakteriyel özelliklere sahip olabilirler.

 2. Siyah ceviz kabuğundaki antioksidanlar ve diğer bitkisel bileşikler onları popüler bir bitkisel takviye haline getiriyor - araştırmalar hala sınırlı. [! 1656 => 1140 = 7!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407