Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kapsaisinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Diğer Faydalar

 1. Dünyanın en sıcak biberi olan Trinidad Moruga Scorpion, bir biberin baharatını ölçen ölçek olan 1,2 milyon Scoville birimi civarında. Bunu ortalama jalapeno için 5.000 Scoville birimiyle karşılaştırın ve Moruga Scorpion'un neden en baharatlı biber meraklıları için ayrıldığını göreceksiniz. Dünyanın en sıcak biberini cesurlaştırmak istemeseniz de, acı biber baharatlı baharatlarından sorumlu kimyasal olan capsaicin, ünlü salsalarınızın hesaba katılmaması gereken bir güç olduğundan emin olmanın dışında yararlı olabilir.

Prostat Kanseri Önleme

 1. "Kanser Araştırması" na göre her yıl 230.000'den fazla yeni vaka bildirilen Prostat kanseri, ABD'de erkeklerde en sık görülen kanserdir. Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği'ne göre, kapsaisin bir prostat kanseri tedavi planının yararlı bir bileşeni olabilir, çünkü madde prostat kanseri hücrelerini öldürebilir. Kapsaisin, habis hücrelerin büyümesine neden olan büyüme genlerini kontrol eden proteinlerin ekspresyonunu da azaltmaya yardımcı olabilir. İnsan çalışmaları sınırlıdır, ancak kapsaisin kemirgen testlerinde umut verici sonuçlar vermiştir.

Biberlerde Ağrı Giderici

 1. Kapsaisin topikal olarak kullanılabilir ve yutulabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ni açıklamak için capsaicin içeren topikal merhemler ve kremler, artrit, fibromiyalji, sinir ağrısı ve bel ağrısı gibi birçok farklı durumdan ağrıyı gidermede yardımcı olur. Kapsaisin bu durumların neden olduğu ağrı için bir tedavi olmasa da, doğrudan cilde uygulandığında ağrı sinyallerini beyne ileten bir kimyasal olan P maddesi miktarını düşürür.

Belinize Cinch

 1. Bazı çalışmalar, kapsaisin'in iştahınızı bastırmanıza yardımcı olabileceğini ve kilo kaybına neden olabileceğini öne sürdü. Kapsaisin ile kilo kaybı arasında kanıtlanmış bir bağlantı yoktur, ancak bu çalışmalar kapsaisin'e izole olarak bakmadığından, Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi'ni açıklar. Acı biberler iyi antioksidan ve A ve C vitaminleri kaynaklarıdır, bu nedenle yemek pişirmek için biraz baharat eklemeye devam edersiniz.

Dikkatli bir kelime

 1. Kapsaisin veya başka herhangi bir bitkisel tedavi kullanmadan önce daima doktorunuzla konuşun. Bazı insanlar kapsaisin takviyesi alırken veya acı biber yerken mide ekşimesi veya mide tahrişi yaşar. Tahriş olup olmadığını kontrol etmek için küçük bir cilt alanında kapsaisin içeren topikal merhemleri test edin ve bir ısıtma yastığı ile kullanmayın veya sıcak bir duştan hemen sonra uygulamayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407