Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kaplan Kuruyemişleri: Antibakteriyel, Elyaf Paketlenmiş ‘Fındık’ Cinsel Yaşamınızı Artırabilir

Köknar İğne Esansiyel Yağı Tarifler

 1. Bir somun gibi tadı, kaplan gibi görünüyor ama ikisi de değil mi? Tahmin ettin! Antioksidan bakımından zengin, antibakteriyel kaplan fındık.

 2. Kaplan kuruyemişleri sarı kuruyemiş, chufa ve kuruyemiş gibi pek çok isimle biliniyor. Aslında, bunlar fındık ailesinin bir parçası değildir ve herhangi bir fındık alerjisi olan insanlar için tamamen güvenlidir. “Kaplan somunu” aslında İspanya'da yaygın şekilde yetiştirilen ancak diğer birçok ülkede yabani ot olarak kabul edilen daha büyük bitkisi Cyperus esculentus'un yumrularını ifade eder. (1)

 3. Kaplan fındıklarının popüler bir kullanımı, özellikle İspanya'da popüler olan "horchata de chufa" olarak bilinen tatlı, süt benzeri bir içeceğin oluşturulmasıdır.

 4. Yine de sadece lezzetli bir atıştırmalık veya içecek maddesi değil. Kaplan fıstığı aynı zamanda yüksek antioksidan bir besindir ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir, bu da kilerinize kullanışlı bir katkı sağlar.

Kaplan Kuruyemişlerinin Faydaları

 1. 2015 yılı başında yapılan bir çalışma, kaplan fındık tüketiminin sıçanlarda erkek çiftleşme davranışını nasıl etkilediğine baktı. Çalışmanın sonuçları, kaplan kuruyemişlerinin sıçanların cinsiyet performansını iyileştirdiğini ve insan erkek cinsel performansına olası bir fayda sağladığını gösterdi. Diğer faktörlerin yanı sıra, sıçanlar daha kısa devre süreleri ve testosteron seviyelerinin yükseldiğini gösterdi. (11)

 2. Muhtemelen "antioksidanlar" kelimesini çok duyuyorsunuz, fakat ne olduklarını ve yapabilecekleri harika şeyleri biliyor musunuz?

 3. Vücutta serbest akan oksijen molekülleri, aksi halde oksidatif hasar olarak bilinen serbest radikalleri yaratabilir. Bu hasar sonunda kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıklara yol açabilir.

 4. Kendinizi oksidatif hasardan korumak için antioksidan bakımından zengin bir diyetin yapılması önemlidir ve kaplan kuruyemişleri mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. (2) Yüksek E vitamini içeriği ve oleik asitle, bu "kuruyemiş" vücudunuzu hastalıklardan korumanıza yardımcı olur.

 5. Bazı hazırlama stilleri, kaplan somunlarının antioksidan özelliklerini değiştirir, hepsi sizin için yararlı olsa da. Örneğin, horchata hazırlanırken, filizlenmiş kaplan somunlarının kullanılması, taze kaplan somunlarından daha yüksek antioksidan içeriğinin korunmasına yardımcı olur. (3)

 6. Bir porsiyon kaplan fındık, günlük ihtiyacınızın neredeyse yarısını sağlayan, 10 gram kadar lif içerir. Elyafın yanlış anlaşılması durumunda beslenmenin bir parçası olması önemlidir. Sindirim sisteminiz tarafından absorbe edilmediğinde, sisteminizden geçer, toksinler, atık, yağ ve kolesterol parçacıklarını yakalar ve bunları sisteminizden çıkarır.

 7. Fiber, sürekli olarak kendinizi tam hissetmenize, sindirim sağlığını korumanıza, kalp hastalıklarını önlemenize, kilo vermenize ve diyabeti önlemenize yardımcı olur. Bu, kapino somunu hayranları için, porsiyon başına quinoa veya chia tohumu gibi diğer yüksek lifli gıdalardan daha fazla lif içerdiklerini dikkate alarak iyi bir haber. (4)

 8. Bir başka kaplan fındık faydası, insan vücudundaki bakterilerle savaşabilme yeteneğidir. Antik Hayat Biliminde yayınlanan bir çalışmada, Cyperus esculentus'un özlerinin aslında salmonella ve E coli de dahil olmak üzere birçok tehlikeli insan patojeni üzerinde bakteri mücadele etkisi olduğu bulundu. (5)

 9. Cyperus esculentus ayrıca, özellikle üçüncü dünya ülkelerinde antibiyotik direnci geliştirmiş olanlar için yaygın bakteriyel enfeksiyonlara karşı kullanılabilecek çeşitli diyet bitkilerinin bir listesindedir. (6)

 10. Yaşadığınız her yerde, diyetinizi kaplan fındık gibi bağışıklık sistemi güçlendiricilerle doldurmak önemlidir. Bakterilerle mücadele eden gıdalar enfeksiyonlarla ve virüslerle savaşmanıza yardımcı olur, bu nedenle beslenmenin bu önemli bölümünü ihmal etmeyin.

 11. Kaplan somunları vücudunuzdaki kötü bakterilerle savaşmaya yardımcı olurken, aynı zamanda "dirençli nişasta" prebiyotik olarak hareket ederek sindirim sisteminize de yardımcı olur. Prebiyotikler, tüm sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlayan pozitif bağırsak bakterileri için enerji kaynağı (bir çeşit "yakıt") olarak işlev görür.

 12. Bağırsak mikroflorasında hızlı bir değişim midenizi geçici olarak bozabileceği için, diyetinize "dirençli nişasta" prebiyotiklerini diyetinize sokmak iyi bir fikirdir. Bu, aksi takdirde deneyimleyebileceğiniz herhangi bir geçici gaz veya şişkinlikten kaçınmanıza yardımcı olabilir. (7) İyi ve sağlıklı dozlarda yenen kaplan somunlarının ayrıca şişkinlik ve ishali giderdiği de bilinmektedir, bu nedenle kısa şişkinlikten endişe etmemelisiniz. (8)

 13. Diyabet veya yüksek şeker sorunları için risk altında mısınız? Tiger somunlar, aperatif dolabınıza harika bir katkı olabilir. Bu yumrularda çözünmeyen lif, kan şekeri seviyesini yükseltmeyen bir tür karbonhidrat olduğundan kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur.

 14. Eczacılık Dergisi Biyoallied Sciences dergisinde yayınlanan 2015 çalışmasında, kaplan somununun diyabetik fareler üzerindeki birçok benzer antioksidan özelliğine sahip olan Cyperus rotundus'un etkilerine bakıldı. Üç hafta sonra araştırmacılar tedavinin antidiyabetik etkiler gösterdiğini belirttiler. (9) Bu, diyabet tedavisi için çalışan kaplan somunu için olumlu işaretler gösteriyor.

 15. İyi ve kötü kolesterol hakkında çok fazla yanlış bilgi olmasına rağmen, her birinin sağlıklı seviyelerini korumak hala önemlidir. Kaplan kuruyemişlerinin LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kolesterol seviyesini lif içeriği nedeniyle daha iyi emerek dengelediği kanıtlanmıştır. (10)

Kaplan Kuruyemişlerinin Besin Değerleri

 1. Bir porsiyon kaplan fındık (bir ons veya 30 gram) aşağıdakileri içerir: (12)Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407