Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kale'nin En İyi Sağlık Faydaları

Son Düşünceler

 1. Bugünlerde herkes yeşil smoothie'ler, süper yiyecekler ve sebze suları hakkında konuşuyor gibi görünüyor ve merak etmiyoruz - insanlar dünyanın dört bir yanında sağlıksız istekleri azaltmaya, bağışıklıklarını artırmaya yardımcı olduklarını keşfediyorlar ve halindeyken meşgul millet için bile harika bir yemek yerine.

 2. Peki bu "yeşil" süper yiyecekler içindeki en yaygın malzemelerden biri nedir? Kale! Neden lahana? Çünkü lahana sağlık yararları şaşırtıcı ve bol. Aslında, Akdeniz diyetinden Paleo'ya, ketojenik diyet planına (ve tabii ki vegan ve vejeteryan diyetlerine) kadar lahana içermeyen bir diyet yoktur.

 3. K, A ve C vitaminleri bakımından zengin, diğer hayati besinlerle birlikte, lahanın sağlığa yararları arasında detoksifikasyon, kalp desteği, kanser önleme ve bu makalede ele alınan çok sayıda insan var. Bu yüzden, lahana'nın sunduğu harika şeylerin yanı sıra, tadını çıkardığınızdan emin olun lahana tarifleri için okumaya devam edin.

Kale'nin İlk 7 Sağlığa Faydaları

 1. İşlemdeki iki adım, Faz I detoksifikasyon ve Faz II detoksifikasyon olarak adlandırılır. Kale glikozinolatlarından yapılan ITC'lerin her iki detoks adımını (Faz I ve Faz II) olumlu şekilde değiştirdiği gösterilmiştir. Ek olarak, lahanadaki alışılmadık derecede fazla sayıda sülfür bileşiğinin, sülfür varlığını gerektiren Faz II detoksifikasyonun özelliklerini desteklemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Hücresel detoks sürecimizin her iki yönünü de destekleyerek (Faz I ve Faz II), lahanadaki besinler vücudumuzdan ya da çevremizden olsun, toksik maruz kalmayla ilgili olarak vücudumuza "üstünlük" verebilir.

 2. Bu, lahana konusundaki tartışmamız için önemlidir, çünkü Uluslararası Vitamin ve Beslenme Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, ITC’ler faz II enzimlerinin üretimini teşvik eder. Lahana'nın sağlığa faydaları, glikozinolatlar belirli koşullar altında kolayca azaldığı için, hasattan hemen sonra alabileceğiniz en güçlü şeydir. Aslında: (5)

 3. Bu bileşikler zararlılar, yiyecek işleme veya çiğneme yoluyla enzim myrosinaz ile temas ettirilmediği sürece bozulmadan kalır. Depolama sırasında sebzelerden glukozinolatlar kazanılabilir veya kaybolabilir. İşlem sırasında bozulabilir veya atılabilir ...

 4. Eğer ürününüz sterilizasyon veya radyasyon işlemine maruz kalırsa, bu mevcut ITC'leri büyük oranda zayıflatabilir. Bu yüzden lahanızı yerel bir çiftçi veya organik market gibi sağlam, sorumlu bir kaynaktan elde etmek bu kadar kritiktir.

 5. George Washington Üniversitesi Tıp Merkezinde Bütünleyici Tıp Merkezinde naturopatik bir doktor olan Deirdre Orceyre, “Kale'nin çok koyu bir rengine sahip herhangi bir sebze var, demek ki yüksek miktarda besin maddesidir ve vücutta bir dizi antioksidan ve antienflamatuar etki anlamına gelir. " (6)

 6. Kale içindeki bu güçlü antioksidan ve anti-enflamatuar ikili onu kalp sağlığı için mükemmel bir yemek yapar.

 7. Kayıtlı diyetisyen ve beslenme uzmanı Cheryl Harris'e göre, "Brassica sebzelerinin genel sağlıkta olduğu kadar kalp hastalığı ve kanserin yanı sıra, bu gruptaki lahana da göze çarpıyor."

 8. Bunun sebebi, lahana çok sağlam bir antioksidan ürün yelpazesine sahip olması ve ayrıca K vitamini ve kalp sağlığı açısından uygun olan bir tür E vitamini boyunca önemli seviyeleri olması. Klinik çalışmalarda kolesterolü düşürdüğü ve HDL kolesterolü LDL kolesterol oranına yüzde 27 oranında artırdığı bile gösterilmiştir. (7)

 9. Ladanın önemli sağlık yararlarından bir diğeri de rahimdeki bebek beyni gelişimine yardımcı olma yeteneğidir. Kale değerli bir folat kaynağıdır, bu nedenle düzenli olarak lahana yemek, çeşitli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir: [! 2407 => 1140 = 2!

 10. Kanserle savaşan tüm haçlı sebzelerde olduğu gibi, lahananın da kanserde izini bırakmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Örneğin, araştırmalar, potalardaki sebzeler üzerinde yapılan tüm araştırmaların yüzde 70'inden fazlasının kansere karşı koruduğunu göstermiştir. (8)

 11. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, haçlı sebzelerin kanser öldürme kabiliyetinin arkasındaki sır, glukozinolatlar bakımından zengin olmaları - büyük bir kükürt içeren bileşik grubu. (9)

 12. Bu elektrik santrali kimyasallarının çiğneme ve sindirim işlemi sırasında, indol, tiyosiyanatlar ve izotiyosiyanatlar olarak adlandırılan kanser hücrelerinin büyümesini önleyen biyolojik olarak aktif bileşiklere parçalandığı bilinmektedir.

 13. Sıçan ve farelerde kanser büyümesini önlediği keşfedildi, indoller ve izotiyosiyanatların mesane, meme, kolon, karaciğer, akciğer ve mide kanserine karşı korunması için haber verildi. İndollerin ve izotiyosiyanatların kanserin yayılmasını engellemesinin birkaç nedeni vardır:

 14. Lahana'nın sağlığa zararlı yararlarından bir diğeri de görüşünüzü iyileştirmesi. Lahana koyu yeşil tonunu veren iki besleyicinin, lutein ve zeaksantinin, maküler dejenerasyon ve kataraktların önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. [! 2407 => 1140 = 2!

 15. AOA'ya göre, "Doğada bulunan 600 karotenoidden sadece ikisi, gözün retinasında (makula) yüksek miktarlarda birikmiştir: lutein ve zeaksantin." (10)

 16. Kanserle savaşan korkunç sebzeler grubunun bir üyesi olan kale hızla günümüzde en popüler sağlık gıdalarından biri haline geliyor. Süs lahana da geleneksel manzara fırtına ile aldı. Parlak mavi, kırmızı ve beyaz iç mekanları ile bu lahana çeşitleri de yenilebilir.

 17. Antik Roma'dan bu yana lahana sağlığının yararlarından yararlanıldı ve tarih bize bunun Orta Çağ'ın en popüler yeşil yapraklı sebzelerinden biri olduğunu söyledi.

 18. Kale, Collard yeşillikleri içeren Brassica oleracea (oleracea var) türünün Acephala grubundan geliyor. İki ana lahana çeşidi vardır: biri yeşil, diğeri mor. İlginç bir şekilde, merkezi yapraklar bir baş oluşturmaz, bu nedenle lahananın yabani lahana ile çoğu evcil sebze türünden daha yakından ilişkili olduğu düşünülmesinin bir nedenidir.

 19. En sık yaprak tipine göre sınıflandırılmış:

 20. Brassica oleracea (oleracea var) sebze türlerinin bir parçası olan lahana iyi bir şirkette ve kuzenleriyle aynı özelliklerin çoğunu paylaşıyor:

 21. Bu büyük sebzeler glukozinolatlar bakımından zengin ve hepsi:

 22. Lahana'nın sağlığa olan faydalarından, aşağıdaki yedi göze çarpıyor:

 23. Muhtemelen lahana yemenin en faydalı özelliği, güçlü bir anti-enflamatuar ajan olma yeteneğidir. İdeal omega-3 ila omega-6 oranını düşündüğünüzde, lahana mükemmel bir antienflamatuar besindir. Biyomedikal ve Farmakoterapide yayınlanan bir araştırmaya göre: (1)

 24. Çeşitli bilgi kaynakları, insanların omega-6 - omega-3 esansiyel yağ asitleri oranındaki yaklaşık 1'lik bir diyetle geliştiğini gösterirken, Batı diyetlerinde bu oran 15 / 1'dir. 16.7 / 1. Batı diyetleri omega-3 yağ asitlerinde eksiktir ve üzerinde insanların geliştiği ve genetik yapılarının kurulduğu diyetle karşılaştırıldığında aşırı miktarda omega-6 yağ asitleri vardır.

 25. Bugün birçok insanın yaşadığı omega-6 bakımından zengin işlenmiş omega-6 bakımından zengin gıdalar, hemen hemen her hastalıkla bağlantılı olan yaygın bir ölçekte kronik iltihap durumuna neden oluyor romatoid artrit, Crohn ve kanser gibi insan tarafından bilinir.

 26. Öte yandan, Kale, doğal olarak, iltihaplı omega-6 ve iltihap önleyici omega-3 dengesini desteklemektedir. Neredeyse 1: 1 oranında, lahana biraz daha fazla omega-3 içerir, bu da insanların bitkisel ve kanola yağı yüklü omega-6 bakımından zengin işlenmiş gıdaları yerken yaşadıkları olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı olabilir.

 27. Anti-enflamatuar gücü ile el ele, lahana harika bir antioksidan besindir. Dünyadaki üç ana antioksidan vitaminden lahana özellikle C vitamini ve beta karoten (A vitamini öncüsü) bakımından zengindir. (2)

 28. Bu önemlidir, çünkü antioksidanların serbest radikallerin neden olduğu hasarı önlediği bilinmektedir. (3)

 29. Vücudunuz her gün soluduğunuz kirli hava, yemeğinizdeki toksinler ve suyunuzdaki kimyasallar yoluyla yüksek oranda dengesiz serbest radikal moleküllere maruz kalıyor. Bunlar, hücre hasarını tetikleyen ve kardiyovasküler hastalıklardan kansere kataraktlara kadar her şeyle bağlantılı olan “oksidatif stres” e neden olur. [! 2407 => 1140 = 2!

 30. Lahana'nın sağlığa faydalarından biri, doğal bir detoksizör olması. Sadece toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bunları vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur.

 31. Bu, lahanadaki izotiyosiyanatlar (ITC) adı verilen ve glukosinolatlardan yapılan bir bileşenden kaynaklanıyor. Vücudunuzun hücresel düzeyde detoks yapmasına yardımcı oldukları bildirildi.

 32. Bu ITC'ler toksinlere ve serbest radikallere karşı güçlü bir "iki-yumruk". İşlenmiş gıdalar, kirleticiler, böcek ilaçları ve ilaçlar gibi çevremizdeki toksinler vücudun toksik seviyesini arttırır ve hastalık olasılığını arttırır.

 33. Toksinlerin vücudunuzdan alınması önemli bir iş. Toksinler ilk önce antioksidanlar tarafından tahrip edilir ve daha sonra glukozinolatlarla çıkarılır (detoksifiye edilir). George Mateljan Vakfı'nın sözleriyle: (4)

Kale Besin Değerleri

 1. Sadece bir bardak doğranmış çiğ lahana hakkında: (11)

 2. Lahana'nın sağlığa faydaları da omega-3, omega-6, karbinol ve kaempferol içeriğinden geliyor.

 3. Çeşitli vitamin ve minerallerden oluşan zengin bir kaynak olan bir fincan pişmiş lahanadaki K vitamini içeriği diğer besin maddeleri arasında göze çarpıyor. Kanın pıhtılaşmasında ve aşırı kanama önlenmesinde önemli bir rol oynayan bazı uzmanlar şimdi K vitamini osteoporozu tedavi etmenin doğal bir yolu olarak görüyorlar, ancak araştırmalar çelişkili, bu yüzden tıp mesleği henüz bunu benimsemedi. (12)

 4. Related: Romaine Marul Beslemesinin İlk 10 Faydası (+ Tarifler)

Kale Yemek Tarifleri

 1. Lahana'nın sağlığa faydalarından faydalanmak çok kolay çünkü çok güzel tarifler var. En sevdiğim iki lahana yeme yolum bu iki inanılmaz lezzetli tarifleri yapmak: Sabahları popüler Peachy Süper Kale Shake'imi içmeyi ve atıştırmak için özellikle de yoldayken Kale Chips'leri yedirmeyi seviyorum. Her ikisi de yapmak çok kolay ve son derece lezzetli. Kale ile pişirmek için başka bir yol şunlardır:

 2. Biraz lezzetli lahana ekleyerek lahana suyu yapabilir, çorbaya ekleyebilir veya herhangi bir yemeğin beslenme profiline yardımcı olabilirsiniz.

Kale Önlemleri: Kale Değerinizi Nereden Alabilirsiniz

 1. Lahana'nın sağlığa olan faydaları büyük ölçüde satın aldığınız kaynağa bağlı. Ne zaman lahana için alışveriş yaparsanız, en çok pestisitle püskürtülen bitkilerden biri olduğu için organik lahana almayı unutmayın. [! 2407 => 1140 = 5!

 2. Organik olmayan lahana en ölümcül olanlardan biri çünkü EWG raporuna göre ABD Ziraat Bakanlığı bilim adamları 2007 ve 2008 yıllarında yapılan çalışmalarda lalada 51 pestisit buldular.

 3. Sonuç olarak, iyi bir kaynaktan satın alın ve ürünlerinizi yemeden önce daima iyice yıkayın. Şüpheniz varsa, pişiriniz, pestisitler pişerken büyük oranda azalır.

 4. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407