Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kakaonun Antioksidan Seviyeleri

Özel Besin

 1. Kakao, dünyadaki tropik iklimlerde yetişen Theobromas kakao ağacının çekirdeklerinin adıdır. Kakao, bir zamanlar Maya ve Aztek yöneticileri için baharatlı, büzücü bir içecekti. Avrupalılar acı çekirdeğe şeker ekledi ve çikolata şeker icat edildi. Sütlü ve şekersiz tatlı olmayan gerçek çikolata, yüksek oranda kakao katı ve yağ oranına sahiptir ve zengin miktarda antioksidan flavonoid içerir. Gerçek çikolata sizin için gerçekten çok iyi.

Flavonoidler

 1. Flavonoidler meyvelere, sebzelere ve çiçeklere renk veren ve bitkileri patojenlerden koruyan bitki bileşikleridir. İnsanlarda yutulan flavonoidler antienflamatuardır, bağışıklık fonksiyonlarını destekler ve hücrelere zarar verebilecek ve kanser ve ateroskleroz gibi ciddi hastalıklara yol açabilecek serbest radikalleri nötralize eder. Flavonoidler, kolesterolün oksitlenmesini ve nihayetinde arterleri bloke etmesini önleyerek kan basıncını ve LDL veya "kötü" kolesterol miktarını düşürür. Kakao diğer bitkilerden daha fazla flavonoid içerir ve kendine özgü flavonoidler diğer bitkilerde nadiren bulunur. Efsanevi antioksidan kaynakları olan yeşil çay ve kırmızı şarap yüksek miktarda flavonoid içerir, ancak Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi, kakaonun diğer yaygın tüketilen yiyeceklerden daha fazla flavonoid içerdiğini söylüyor.

Katekinler

 1. Kakao çekirdekleri, güçlü antioksidanlar olan kateşinler adı verilen flavonoidlerin yüksek bir yüzdesine sahiptir. Antioksidan kateşinler kurutulmuş kakao tozunun ağırlığının yüzde 10'unu oluşturur. USDA Tarımsal Araştırma Servisi tarafından 2005 yılında yapılan bir araştırma, kakao ürünlerinde antioksidanların ne kadar işleme aldıklarına bağlı olarak azaldığını göstermiştir. Doğal kakao tozu diğer çikolata formlarından daha az işlenir ve ilave şeker içermez. Antioksidanların en yüksek seviyelerini korur. Hollandaca işlenmiş kakao, kakao çekirdeğinin acı tadını çıkarmak için alkalileştirilir ve önemli kateşinleri kaybeder, antioksidan yararlarını azaltır ancak düşürmez.

Bitter Çikolata

 1. İyi kalitede bitter çikolata, en az yüzde 65 kakao ile yapılır ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Yüksek kakao yüzdeleri hem daha sıkılaştırıcı lezzet hem de daha faydalı flavonoidler anlamına gelir. Çikolatalı likör veya kakao ezmesi, tüm yağ içeriği veya kakao yağı ile öğütülmüş baklagildir. Şeker çubuğunuzda listelenen kakao yüzdesi, nihai üründe bulunan bu çikolata likörünün yüzdesidir. Kakaonun yüzdesi arttıkça şeker, süt ve diğer katkı maddeleri için şekerleme veya diğer şekerlemelerde o kadar az yer vardır. Yüzdeler yükseldikçe işlenmemiş fasulyenin tadına bakabilirsiniz. Ancak, yukarıda belirtilen bazı tatlılık, çikolatadaki korunmuş antioksidanların değeri için buna değer olabilir.

Sütlü Çikolata

 1. Sütlü çikolata, diyet önleminin başladığı yerdir. Sütlü çikolata, en az miktarda antioksidan ve ayrıca yüksek miktarda süt yağı ve şekeri içerir. California Üniversitesi Davis, çeşitli çikolata ürünlerinin antioksidan kapasitelerini listeliyor ve sütlü çikolata pek de iyi değil. 100 g'da kakao likörü 40'lık bir antioksidan kapasiteye sahiptir. Koyu çikolata, ortalama olarak, 13.1 - daha yüksek bir kakao yüzdesiyle daha yüksek bir antioksidan kapasiteye sahiptir. Sütlü çikolata 6,7 ​​gibi mütevazı bir kapasiteye sahiptir. Sütlü çikolata şeker olarak kabul edilmeli ve kalori yoğun tatlı gibi muamele edilmelidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407