Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kakao Nibleri Nedir? Beslenme, Yararları ve Mutfak Kullanımları

Alt satırda

 1. Kakao uçları, acı, çikolatanın tadı olan küçük parçalara ayrılmış ezilmiş kakao çekirdeği - veya kakao çekirdeğidir.

 2. Kakao ağacı olarak da bilinen Theobroma kakao ağacından elde edilen fasulyelerden üretiliyorlar. Kakao çekirdeği hasattan sonra kurutulur, sonra fermente edilir ve küçük, koyu renkli bitler veya kakao uçları üretmek için kırılır.

 3. Bazıları kakao hazneleri kavrulurken diğerleri değil. Kavrulmuş kakao uçlarına çiğ kakao uçları denir.

 4. Bu zengin, çikolata uçları, birçok yönden sağlığa fayda sağladığı gösterilen besinler ve güçlü bitki bileşikleri ile yüklenmiştir.

 5. Bu makale, beslenmeleri, yararları ve diyetinize nasıl ekleneceği de dahil olmak üzere kakao haznelerini gözden geçiriyor.

Kakao hazzı beslenme

 1. Küçük boyutlu olmasına rağmen, kakao hazneleri etkileyici miktarda besini ile doludur.

 2. Piyasadaki en az işlenmiş kakao ürünleri arasında yer alıyorlar ve şekerin diğer çikolata ürünlerine göre daha düşük oranda olması, onları çikolata sevenler için daha sağlıklı bir alternatif haline getiriyor.

 3. Bir ons (28 gram) kakao haznesinin sağladığı (1):

 4. Demir, magnezyum, fosfor, çinko, manganez ve bakır gibi birçok mineral bakımından zenginler. Magnezyum, vücudunuzda 300'den fazla farklı enzim reaksiyonu için ihtiyaç duyulan ancak birçok insanın diyetlerinde eksik olan bir mineraldir (3).

 5. Fosfor, magnezyum ve manganez sağlıklı kemikler için hayati öneme sahipken, vücudunuza oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için bakır ve demir gerekir (4).

 6. Ayrıca, kakao uçları, çok sayıda sağlık yararı ile ilişkili olan flavonoid antioksidanlar dahil olmak üzere güçlü bitki bileşikleri ile doludur (5).

Antioksidanlarla dolu

 1. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikal denilen fazla moleküllerin neden olduğu zararlardan korumaya yardımcı olan bileşiklerdir.

 2. Serbest radikaller antioksidanları aşıyorsa, kalp hastalığı, bazı kanserler, zihinsel düşüş ve diyabet gibi bir dizi kronik duruma bağlı oksidatif stres olarak bilinen bir duruma yol açar ( 6, 7) [! 860 => 1140 = 3!

 3. Aslında, kakao ve çikolata ürünleri, diğer yiyeceklerin ağırlıkça en yüksek flavonoid içeriğine sahiptir (8).

 4. Flavonoidler birçok sağlık faydası ile ilişkilidir. Örneğin, araştırmalar flavonoidler açısından zengin diyetler tüketenlerin kalp hastalıkları, bazı kanserler ve zihinsel gerileme oranlarının daha düşük olduğunu göstermektedir (5). [! 860 => 1140 = 3!

Kakao hazretlerinin faydaları

 1. Kakao alımının ayrıca kan damarı işlevini, kan akışını ve HDL (iyi) kolesterolü artırırken LDL (kötü) kolesterol ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir - bunların hepsi kalp hastalıklarına karşı koruyabilir (22).

 2. Kakao haznelerinde konsantre olan güçlü antioksidanlar antikanser özelliklere sahip olabilir.

 3. Kakao antioksidanları - epikateşinler ve kateşinler dahil - iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur, kanser hücrelerinin yayılmasını önler ve bazı kanser hücrelerinde ölüme neden olur.

 4. Örneğin, çalışmalar kakao ile zenginleştirilmiş diyetlerin kolon kanseri hücrelerinin yayılmasını ve kemirgenlerde kolon kanseri hücre ölümü yarattığını göstermektedir (24). [! 860 => 1140 = 4!

 5. Güçlü besleyici ve antioksidan içeriği nedeniyle, kakao uçları birçok sağlık yararına bağlanmıştır.

 6. Kısa süreli iltihap, vücudunuzun savunma sisteminin önemli bir parçasıdır ve yaralanmalara ve hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur.

 7. Öte yandan, kronik inflamasyon zararlıdır ve kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli sağlık koşullarına bağlanmıştır (9). [! 860 => 1140 = 4!

 8. Kakao hazneleri ve diğer kakao ürünleri güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Örneğin araştırmalar, kakao polifenollerinin, enflamatuar süreçlerde önemli bir rol oynayan NF-kB proteini aktivitesini azaltabileceğini göstermektedir (11). [! 860 => 1140 = 4!

 9. Bazı insan çalışmaları kakaonun iltihabik belirteçleri de azaltabileceğini göstermektedir.

 10. 44 erkekte yapılan 4 haftalık bir çalışma, gram başına başına 13.9 mg içeren 1 ons (30 gram) kakao ürünü tüketenlerin, inflamatuar belirteçlerin seviyelerinin azaldığını tespit etti (14).

 11. Kakao uçlarının güçlü antienflamatuar ve antioksidan özelliklerinin immün sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

 12. Araştırmalar, kakaonun bağışıklık sisteminizde yararlı etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Örneğin, kakao flavonoidleri, genel bağışıklık tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olur (15). [! 860 => 1140 = 4!

 13. Hayvan çalışmaları, kakaonun GALT'yi olumlu yönde etkileyerek gıda alerjilerine karşı koruyucu etkileri olabileceğini göstermiştir.

 14. Kakao ile zenginleştirilmiş diyetlerin, bağırsaklarınızdaki gıda alerjisine karşı korunmaya ve bağırsakların korunmasına yardımcı olan özel bir tabakanın işlevini artırarak, oral antijenlere (toksinler ve alerjenlere) duyarlılığı azalttığı gösterilmiştir. sağlık (17).

 15. Sıçanlarda yapılan bir çalışma, kakao ile zenginleştirilmiş bir diyetin, bağışıklık sistemini güçlendirerek anafilaksi gibi ciddi alerjik reaksiyonlara yol açan antikorların ve enflamatuar moleküllerin salınımını inhibe ettiğini bulmuştur (18).

 16. Bu sonuçlar, kakao uçları gibi kakao ürünlerinin gıda alerjileri ve diğer bağışıklık koşulları olanlar için özellikle yararlı olabileceğini göstermektedir. Ancak, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 17. Kakao tüketimi kan şekeri kontrolü sorunu olanlara fayda sağlayabilir.

 18. İnsan çalışmaları, kakaonun kan şekeri kontrolünü düzenlemeye ve hücrelerin kan şekerini emmesine yardımcı olan bir hormon olan insülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. [! 860 => 1140 = 4!

 19. Dahası, 500.000'den fazla kişide yapılan 14 çalışmanın son bir incelemesi, haftada 2 porsiyon çikolata alımının diyabet riskinde% 25'lik bir azalma riski ile ilişkili olduğunu gösterdi (20). [! 860 => 1140 = 4!

 20. Birçok çalışma, kakao polifenollerinin - kateşinler ve antosiyaninler dahil - kalp sağlığına birçok yönden fayda sağlayabileceğini ortaya koymuştur.

 21. Kakaanın insan çalışmalarında yüksek tansiyon ve kolesterol düzeyleri gibi çok sayıda kalp hastalığı risk faktörünü azalttığı gösterilmiştir.

 22. Aslında, popülasyon çalışmaları kakao alımını azalmış kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı ve inme riski ile ilişkilendirmiştir (20, 23).

Kakao uç önlemleri

 1. Kakao haznelerinin tüketilmesi genelde güvenli olsa da, potansiyel yan etkileri göz önünde bulundurmalısınız.

 2. Kakao çekirdeği, uyarıcıları kafein ve teobromin içerir. Bu bileşikler bazı sağlık yararları sağlar ancak aşırı tüketildiğinde ters etkilere neden olabilir (29, 30). [! 860 => 1140 = 5!

 3. Çocukların ve hamile ya da emziren kadınların kafein gibi uyarıcıların etkilerine karşı daha savunmasız olduklarını unutmayın.

 4. Ek olarak, kakao antioksidanlarının ductus arteriosus adı verilen fetal kan damarı üzerindeki daraltan etkileri nedeniyle, kakao ürünlerinin geç dönem gebelikte alınması konusunda bazı endişeler var.

 5. Bu nedenle, hamile kadınlar kakao hazretlerini yemeden önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır (31, 32).

 6. Son olarak, çikolata veya diyet nikele karşı alerjiniz veya duyarlıysanız kakao uçlarından kaçınmalısınız.

Kakao hazretlerini diyetinize nasıl ekleyebilirsiniz

 1. Kakao uçları şekerde diğer çikolata ürünlerine göre önemli ölçüde daha düşüktür ve bir dizi güçlü sağlık yararı sağlar.

 2. Mağazalarda ve çevrimiçi olarak yaygın bir şekilde bulunurlar ve hem tatlı hem de tuzlu tariflere kolayca eklenebilirler.

 3. Yine de, kakao uçlarının, tatlandırıcı içermediklerinden, en koyu çikolatalardan bile daha zengin bir tada ve acı bir tada sahip olduklarını unutmayın.

 4. Bu sebepten, tariflerde kakao hazneleri için normal çikolatayı değiştirirken tatlılığın ayarlanması gerekebilir.

 5. Diyetinize kakao hazretleri eklemenin bazı yolları:

 6. Gördüğünüz gibi, kakao haznelerinin tadını çıkarmanın birçok yolu var. Bu son derece besleyici içerik için daha eşsiz ve lezzetli kullanımlar bulmak için mutfağınızda bu kakao ürününü denemeyi deneyin.

Alt satırda

 1. Kakao uçları, ezilmiş kakao çekirdeklerinden yapılan oldukça besleyici bir çikolata ürünüdür.

 2. Oksidatif stres ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından son derece zenginler.

 3. Kakao uçları gibi kakao ürünleri kalp hastalığı ve diyabet riskinin yanı sıra diğer sağlık yararları ile de ilişkilendirildi.

 4. Kakao uçlarını dengeli bir diyete dahil etmek, çikolata arzularınızı tatmin ederken sağlığınızı artıracağınızdan emin olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407