Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kahverengi pirinç mi, beyaz pirinç sağlık için daha mı iyi?

Kahverengi pirinç mi, beyaz pirinç sağlık için daha mı iyi?

 1. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, pilavın dünyadaki mevcut kalorilerin yüzde 19'unu oluşturduğunu bildirdi.

 2. Beyaz ve kahverengi pilav arasındaki besinsel farklılıklar, hangi durumlarda pirinci daha iyi, hangi olası riskler ve düşünceler hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam et!

Beslenme

 1. ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Veritabanına göre, 1 fincan pişmiş, zenginleştirilmiş, uzun taneli beyaz pirinç:

 2. Alternatif olarak, ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Verileri Veri Tabanı, 1 fincan pişmiş, uzun taneli kahverengi pirinci sağladığını belirtir:

 3. ABD Gıda İlaç İdaresi'nin (FDA) gıda etiketleme kılavuzuna göre, 1 fincan pişmiş, uzun taneli beyaz veya kahverengi pirinçteki günlük vitamin ve mineral değerlerini karşılaştıran bir tablo için aşağıya bakın .

Beslenme farklılıkları

 1. Beyaz pirinç, kepeği ve tohumu çıkarmış olan kahverengi pirinçtir. Sonuç olarak, beyaz pirinç bazı antioksidanlar, B vitaminleri, mineraller, yağlar, lif ve az miktarda protein içermez.

 2. İşleme sırasında kaybolan besinlerin yerine birçok beyaz pirinç çeşidi zenginleştirildi. ABD'de, üreticiler tiamin, niasin ve folik asit gibi B vitaminlerini ve ayrıca demiri eklerler.

 3. Yukarıdaki tabloda gösterildiği gibi, kahverengi pirinç, demir, folat hariç, beyaz pirinçten daha fazla miktarda vitamin ve mineral içerir ve aynı miktarda selenyum içerir.

 4. Pirinç, sindirim sistemi üzerinde yumuşak ve genellikle iyi tolere edilir. Hem beyaz hem de kahverengi pirinç doğal olarak glutensizdir.

 5. Pirincin pişirildikten sonra soğutulması, dirençli nişasta denilen daha yüksek bir lif seviyesi ile sonuçlanır. Bu, pişmiş, soğutulmuş pirinci daha sonra yeniden ısıtıldığında bile geçerlidir. Bu lif şekli bağırsak sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir.

 6. Hem beyaz hem de kahverengi pirinç, pişirildikten sonra soğutulduğunda daha dayanıklı nişasta geliştirir, ancak kahverengi pirinç genel olarak daha fazla lif içerir.

Hangi pirinç daha iyi?

 1. Bir tür pilavın diğerine göre avantajları olduğu belli durumlar olabilir.

 2. Hamile olan, hamile kalabilen veya emziren kadınlar için artan folat seviyeleri gerekir. Yeterli folat alınması bebeğin belirli doğum anormallikleri, özellikle nöral tüp defektleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Gıdalarda doğal olarak bulunan folat dışında, gebe kalabilen kadınların da günde 400 mikrogram (mcg) folik asit almaları önerilir.

 4. Beyaz pirinç folik asitle takviye edildiğinden, artan folat ihtiyacı olan veya folat ihtiyaçlarını karşılama riski taşıyan kişiler için daha iyi bir seçim olabilir.

 5. Böbrek hastalığı

 6. Kahverengi pirinç, beyaz pirinçten daha fazla fosfor ve potasyum içeriyor, bu nedenle böbrek hastalığı olan kişilerin diyetlerinde her iki besleyiciyi de sınırlamaları gerekebilir.

 7. Düşük lifli diyet

 8. Divertikülit ve ishal gibi bağırsaklarla ilgili bazı durumlar ve mide veya bağırsakları içeren ameliyatlardan sonra düşük lifli bir diyet önerilir. Beyaz pirinç kahverengi pirinçten daha az lif içerir, bu nedenle düşük lifli bir diyet gerektiğinde daha iyi bir seçim olabilir. Bununla birlikte, kahverengi pirinç de lif açısından nispeten düşüktür, bu yüzden her ikisi de çalışabilir.

 9. Yüksek lifli diyet

 10. Buna karşın, kahverengi pirinç beyaz pirinçten biraz daha yüksek olmasına rağmen, bir kişinin yüksek lifli bir diyet yemesi gerektiğinde daha iyi bir seçim olabilir. Lif, daha sağlıklı kolesterol düzeyleri, düzenliliği ve kilo yönetimini desteklemeye yardımcı olabilir. Ayrıca kabızlığı azaltabilir.

 11. Daha iyi beslenme

 12. Kahverengi pirinç kepeğinden ve mikropundan sıyrılmadığından, birçok vitamin, mineral ve diğer besinlerde belirgin olarak daha yüksektir. Bu, genel beslenmelerini geliştirmek isteyenler için ideal pirinç seçimidir.

Riskler

 1. Son zamanlarda, pirinçteki arsenik miktarıyla ilgili endişeler ortaya çıktı. Pilavda arsenik miktarı, pilavın cinsine olduğu kadar tarlanın yapıldığı toprağa da bağlıdır.

 2. Pirinç kepeği diğer parçalardan daha arsenik içerdiğinden, kahverengi pirinç beyaz pirinçten daha yüksek seviyelerde olabilir.

 3. Pirinçte kadmiyum, civa ve kurşun ile ilgili endişeler de ortaya çıktı. Bununla birlikte, Bugün Pirinç'teki bir makaleye göre, yalnızca pirinçten kaynaklanan toksik elementlerin insanlara zarar verdiğini söylemek için yeterli araştırma yoktur. Buna karşın, bir 2017 çalışmasında, pilav yiyen insanlar ile cilt kanseri hastalığının daha yüksek görülmesi arasında olası bir ilişki bulunmuştur.

 4. FDA, yetişkinlerin ve çocukların çeşitli tahıllar içeren sağlıklı bir diyet yemelerini tavsiye ediyor. Farklı tür tahıllar yemek, pirinçte arseniklere maruz kalmayı sınırlamanın bir yoludur.

Pirinç ve şeker hastalığı

 1. Çalışmaların bir incelemesi beyaz pirinç alımı ile tip 2 diyabet riski arasındaki ilişkiye baktı. Araştırmacılar, daha fazla beyaz pirinç yemenin, özellikle Asyalı insanlarda, tip 2 diyabet için daha yüksek bir risk ile ilişkili olduğunu buldular. Ayrıca, günlük yenen her pilav porsiyonunda, tip 2 diyabet geliştirme riskinin yüzde 11 oranında arttığını buldular.

 2. Başka bir çalışmada da tip 2 diyabet riski açısından beyaz pirinç ile kahverengi pirinci karşılaştırıldı. Çalışmada ayrıca beyaz pirinç yemenin daha sık tip 2 diyabet için daha yüksek bir risk ile ilişkili olduğu bulundu. [! 1502 => 1140 = 6!

 3. Buna karşılık, daha sık kahverengi pirinç yemek, tip 2 diyabet için daha düşük bir riskle ilişkilendirildi. Her hafta 2 ya da daha fazla kahverengi pirinç pirinci yiyen insanlar, tip 2 diyabet için en az miktarda kahverengi pirinç yiyenlere göre yüzde 11 daha düşük bir risk taşıyordu.

 4. Araştırmacılar, beyaz pirinci kahverengi pilavla değiştirmenin tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardılar. Kahverengi pirincin faydalı etkilerinden bazıları, içerdiği yüksek oranda çözünmeyen lif ve magnezyumdan kaynaklanıyor olabilir.

Özet

 1. Tam tahıllı nedir? Rafine bir tahıl mı? (N.d.). Https://wholegrainscouncil.org/whole-grains-101/whats-whole-grain-refined-grain

 2. Buğday - en büyük ana mal. (2014, 14 Ağustos). Http://www.fao.org/resources/infographics/infographics-details/tr/c/240943/?utm_source=facebook utm_medium = sosyal + medya utm_campaign = fao + facebook

 3. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 4. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 5. Genel olarak, kahverengi pirinç, beyaz pirinçten daha sağlıklı bir seçim gibi görünüyor. Bununla birlikte, beyaz pirincin daha iyi bir seçim olduğu bazı durumlar olabilir. Her iki tür pirinç de sağlıklı bir diyete sığabilir.

 6. Kahverengi pirinç, beyaz pirinçten daha fazla lif içeriyor olsa da, diğer bütün tahıllardan daha az lif içeriyor. Bu, diyetlerine daha fazla kepekli tahıl eklemek isteyen ancak şu anda fazla lif tüketmeyen insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

 7. Elyaf alımı kademeli olarak ve yeterli sıvı alımı ile artırılmalıdır. Bu, ishal, kabızlık, gaz ve şişkinlik gibi semptomların önlenmesine yardımcı olabilir.

 8. Yazı 24 Ekim 2017 tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Hojsak, I., Braegger, C., Bronsky, J., Campoy, C., Kolombiya, V., Decsi, T., ... van Goudoever, J. (2015) , Ocak). Pirinçte arsenik: Kaygılanma nedeni. Pediatrik Gastroenteroloji Beslenme Dergisi, 60 (1), 142-145. Http://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2015/01000/Arsenic_in_Rice___A_Cause_for_Concern.28.aspx

 10. Folate [!Bilgi sayfası

 11. Tam rapor (tüm besin maddeleri): 20037, pirinç, kahverengi, uzun taneli, pişmiş. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6506?n1=%7BQv%3D1%7D adresinden alındı ​​fgcd = man = lfacet = count = max = 50 sort = varsayılan qlookup = kahverengi + pirinç ofset = format = Tamamen yeni = ölçülü = Qv = 1 ds = Standart + Referans qt = qp = qa = qn = q = ing =

 12. Tam rapor (tüm besin maddeleri): 20045, pirinç, beyaz, uzun taneli, düzenli, zenginleştirilmiş, pişmiş. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6512?n1=%7BQv%3D1%7D adresinden alındı ​​fgcd = man = lfacet = count = max = 50 sort = varsayılan qlookup = beyaz + pirinç ofset = format = Tamamen yeni = ölçülü = Qv = 1 ds = Standart + Referans qt = qp = qa = qn = q = ing =

 13. Gossai, A., Zens, M. S., Punshon, T., Jackson, B.P., Perry, A.E., Karagas, M. R. (2017, Eylül). Amerika Birleşik Devletleri popülasyonunda derinin pirinç tüketimi ve skuamöz hücreli karsinomu. Çevresel Sağlık Perspektifleri, 125 (9). Https://ehp.niehs.nih.gov/EHP1065/

 14. Endüstri için rehber: Gıda etiketleme rehberi (14. ek f: Uygun gıdalar için günlük yüzde yüzdesini hesaplayın). (2015, 20 Ağustos). Https://www.fda.gov/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/LabelingNutrition/ucm064928.htm

 15. Hu, E.A., Pan, A., Malik, V., Sun, S. (2012, 15 Mart). Beyaz pirinç tüketimi ve tip 2 diyabet riski: Meta-analiz ve sistematik derleme. BMJ, 344, e1454. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3307808/

 16. Sorular cevaplar: Pirinç ve pirinç ürünlerinde arsenik. (2016, 1 Nisan). Https://www.fda.gov/food/foodborneillnesscontaminants/metals/ucm319948.htm

 17. Sonia, S., Witjaksono, F., Ridwan, R. (2015). Pişmiş beyaz pirincin soğutulmasının dirençli nişasta içeriği ve glisemik cevap üzerine etkisi [!Özet

 18. Güneş, S., Spiegelman, D., Van Barajı, R.M., Holmes, M.D., Malik, V.S., Willett, W.C., ... Hu, F.B. (2010, 14 Haziran). Beyaz pirinç, kahverengi pirinç ve ABD'de kadın ve erkeklerde tip 2 diyabet riski. Dahiliye Arşivi, 170 (11), 961-969. Https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/416025Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407