Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kahverengi Pirinç - Beyaz Pirinç: Besin Karşılaştırma

Beyaz pirinç

 1. Bütün beyaz pirinç kahverengi pirinç olarak başlar. Bir öğütme işlemi, pirincin kabuğunu, kepeklerini ve tohumlarını uzaklaştırır. Bu işlem beyaz pirincin raf ömrünü arttırır ancak lif, vitamin ve mineraller de dahil olmak üzere beslenmesinin çoğunu giderir.

 2. Buna karşı koymak için beyaz pirinç besinlerle yapay olarak takviye edilir. Rafine tahıl daha lezzetli görünmek için cilalanmıştır.

 3. Hem beyaz hem de kahverengi pirinç karbonhidratlarda yüksektir. Kahverengi pirinç bir tam tahtadır. En değerli meslektaşlarından daha fazla genel besin içeriyor. Tam tahıllı yiyecekler kolesterolü düşürmeye ve felç, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 4. Aşağıdaki beslenme bilgileri, 1/3 fincan pişmiş pilavın servis büyüklüğüne dayanmaktadır. Beyaz pirinç için beslenme dağılımı, Tarım Ulusal Besin Veritabanında bulunan uzun taneli beyaz pirinç için ortalama beslenme bilgisine dayanmaktadır. Kahverengi pirinç için döküm, 1/3 fincan pişmiş uzun taneli kahverengi pirinci dayanmaktadır.

 5. Kesin beslenme dağılımı üreticiye göre değişir. Üreticiler doğru beslenme ve içerik bilgisi sağlamaktan sorumludur.

Temel beslenme farklılıkları

 1. Beyaz ve kahverengi pirinç arasında birkaç önemli fark var. Tam besin bileşenleri, pirinç üreticisine bağlı olarak değişecektir, bu nedenle satın aldığınız herhangi bir pilavın üzerindeki gıda etiketini mutlaka okuyun.

 2. Kahverengi pirinç, lif bakımından genellikle beyaz pirinçten daha yüksektir. Tipik olarak bir miktar beyaz pirinçten 1 ila 3 g daha fazla lif sağlar.

 3. Lif kabızlığın giderilmesi için en iyi bilinmesine rağmen, bir dizi başka sağlık yararları sunar. Size yardımcı olabilir:

 4. Genellikle, 50 yaşın altındaki erkeklerin günde 38 g lifi, 51 yaşın üzerindeki erkeklerin 30 g'ını gerekir.

 5. 50 yaşın altındaki kadınlar tipik olarak günde 25 g'a, 51 yaş ve üstü kadınlara 21 g gerekir.

 6. Günlük önerilen lif miktarınız, yaş ve kalorik alım gibi çeşitli faktörlere dayanmaktadır, bu nedenle ne kadar ihtiyacınız olduğuna emin değilseniz doktorunuzla konuşun.

 7. Manganez, enerji üretimi ve antioksidan fonksiyon için gerekli bir mineraldir. Kahverengi pirinç bu besleyici için mükemmel bir kaynak iken beyaz pirinç değildir.

 8. Kahverengi pirinç, tiroid hormonu üretimi, antioksidan koruma ve bağışıklık fonksiyonunda ayrılmaz bir rol oynayan selenyumun iyi bir kaynağıdır. Selenyum ayrıca hücreleri kanserden korumak için E vitamini ile çalışır.

 9. Beyaz pirinçten farklı olarak, kahverengi pirinç tipik olarak iyi bir magnezyum kaynağıdır. Pişmiş kahverengi pirinci ortalama porsiyon, yaklaşık 1/2 bardak, günlük önerilen magnezyum miktarınızın yaklaşık yüzde 11'ini sağlayabilir. [! 1509 => 1140 = 2!

 10. Bu önemli besin maddesinin önerilen günlük alımı cinsiyet ve yaşa göre belirlenir. Hamile veya emziren kadınlar genellikle daha yüksek günlük alım gerektirir. Ortalama bir yetişkin günde 270 ila 400 mg arasında ihtiyaç duyar.

 11. Zenginleştirilmiş beyaz pirinç iyi bir folat kaynağıdır. Ortalama 1 bardak porsiyon 195 ila 222 mikrogram (mcg) folat veya günlük önerilen miktarın yaklaşık yarısını içerebilir.

 12. Folat, vücudunuzun DNA ve diğer genetik materyalleri üretmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hücre bölünmesini de destekler. Her ne kadar folat herkes için önemli bir besin olsa da, gebe olan veya gebe kalmayı planlayan kadınlar için çok önemlidir.

 13. Çoğu yetişkin için önerilen günlük değer 400 mcg civarındadır. Hamile kadınlar 600 mcg tüketmeli ve emziren kadınlar 500 mcg almalılar.

Riskler

 1. Pirinci beyaz, kahverengi, organik veya konvansiyonel olsun, arsenik ile kirlettiği bilinmektedir. Aslında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, hamile kadınların ve ebeveynlerin, arsenik kontaminasyonu nedeniyle birincil hububat elyafı olarak pirinç veya pirinç gevrekleri kullanmasını engelleyen bir bildiri yayınladı. Arsenik, vücudun zamanla biriktiği ve salınamayacağı ağır bir metaldir. Bu nedenle, yetişkinlerin pirinçteki arsenik maruziyetlerini sınırlandırmak için çeşitli yiyecekler ve tahıllar yemeleri de ihtiyatlıdır.

 2. Kahverengi pirinç gibi fındıklar, tohumlar ve tam tahıllar ayrıca kalsiyum, demir ve çinko minerallerine bağlanabilen bir madde olan fitik asit içerir. Bazı kepekli tahıllar yeteri kadar fitaz içerir, enzim bitkisel asidi parçalamak için gerekliyken, yulaf, kahverengi pirinç ve baklagiller gibi. [! 1509 => 1140 = 3!

 3. Bazı araştırmalar fitik asidin antioksidan aktivite ve kanser ve böbrek taşı önleme gibi sağlık yararları olduğunu da göstermiştir, bu nedenle mutlaka tamamen önlenmesi gereken bir şey değildir. Araştırma devam ediyor.

Diyabetiniz var mı?

 1. Hem beyaz hem de kahverengi pirinç, yüksek glisemik indeks (GI) skoruna sahip olabilir. Bir gıdanın GI skoru, kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini gösterir. Belirli bir yiyeceğin kan şekeri seviyenizi ne kadar yavaş veya hızlı bir şekilde artırabileceğine dayanır.

 2. Beyaz pirinç 72 GI değerine sahip, bu yüzden hızlı bir şekilde kan dolaşımınıza emilebilir. Kahverengi pirinç 50 GI değerine sahiptir. Kahverengi pirinç kan şekerinizi etkilemek için daha yavaş olmasına rağmen, diğer tam tahıllara kıyasla daha düşük lif içeriği nedeniyle gözle görülür bir etkiye sahip olabilir. İşte pirincin diyabeti nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi.

Alt satırda

 1. Kahverengi pirinç genellikle beyaz pirinçten daha besleyicidir. Lif, magnezyum ve diğer besin maddelerinde daha yüksektir ve yapay olarak beyaz pirinç gibi besinlerle zenginleştirilmemiştir.

 2. Diyetinize pirinç eklemek isterseniz, sizin için uygun olup olmadığından emin değilseniz diyetisyeninizle konuşun. Mevcut sağlık durumları üzerindeki olası etkilerini gözden geçirebilir ve diyetinize nasıl güvenli bir şekilde ekleyebileceğiniz konusunda tavsiyede bulunabilirler.

 3. Eğer glüten alımınızla ilgili endişeleriniz varsa, ilave glüten içeren pirinç ürünlerinden kaçınmak istersiniz. Nasıl olduğunu öğrenin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407