Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kahvaltı Büfesinde Sağlıklı Seçenekler

Meyve Sağlığına Faydaları

 1. Amerikan Diyet Birliği'ne göre, kahvaltı yapanlar, kahvaltıyı atlayanlara kıyasla gün boyunca verimlilik, hafıza ve konsantrasyonda iyileşme eğilimindedir. Ayrıca, sağlıklı bir kahvaltı yapmak kilo kontrolünün desteklenmesine yardımcı olabilir. Açık büfe kahvaltı, tüm aileyi memnun etmek ve herkese kahvaltı etmeleri için harika bir yol gibi görünebilir. Bununla birlikte, eğer dikkatli değilseniz, kolayca fazladan kalori alabilir ve yüzlerce ekstra kalori tüketebilirsiniz.

Meyve ve Meyve Suyu

 1. Hem taze meyve hem de meyve salatası tercih edin, çünkü ikisi de C vitamini, folat, potasyum ve diyet lifi gibi birçok temel besin kaynağını oluşturur. Meyvelerin çoğu düşük kalorili, düşük yağlı seçeneklerdir. Çok fazla ilave şeker içerdiklerinden şuruplu meyvelere dikkat edin.

 2. Kahvaltı büfesinde de yüzde 100 meyve suyu içmek sağlıklı bir seçenek olabilir. Kalorilerin hızla toplanabilmesi için birden fazla küçük bardak tüketmemeyi unutmayın. Meyve suyunda, taze meyvelerde bulunan lif bulunmaz, bu yüzden uzun süre dolu kalmanıza yardımcı olmaz.

Yumurta ve Diğer Yağsız Proteinler

 1. Yumurta akları yağsız ve kolesterol içermez, yumurta sarısı ise yüksek miktarda kolesterol içerir (Referans 4). Kahvaltı büfelerinin çoğunda, eğer istersen, yumurta akı omleti hazırlayacak bir omlet istasyonu bulunur. Sebzeler üzerine yükleyin ve sosis, pastırma ve peynir atlayın. Yumurta sarısı mükemmel bir kolin kaynağı olduğu için bütün yumurtalar bile sağlıklı bir seçim olabilir. Kendinizi bir bütün yumurta ile sınırlamaya çalışın, fakat ek yumurta akı tüketebilirsiniz. Pastırma veya sosis yerine, et arzunuzu gidermek için yağsız jambon veya Kanada pastırmasını tercih edin.

Ekmekler ve Tahıllar

 1. Yulaf ezmesi, yüzde 100 tam buğday ekmeği ve tahıl gibi tam tahıllı kahvaltı ürünleri ve mümkün olduğunda müsli. Kepekli tahıllar rafine emsallerinden daha fazla lif sağlar. Granola'ya dikkat edin; sağlıklı bir seçenek gibi görünebilir, ancak genellikle ilave şekerlerden ve yağdan elde edilen kalorilerle doludur. Hamur işlerini, kekleri ve kruvasanları atlayın, çünkü daha az sağlıklı yağda yüksekler.

Süt

 1. Düşük yağlı veya yağsız süt ürünleri seçin, çünkü bunlar iyi bir yağsız protein kaynağıdır. Süt ürünleri ayrıca kalsiyum, potasyum ve D vitamini bakımından da zengindir. İyi seçenekler arasında yağsız yoğurt, yağsız veya yüzde 1 süt ve yağsız süzme peynir bulunur. Tam yağlı süt, krema ve peynir gibi diğer süt ürünleri doymuş yağ ve kolesterol açısından yüksektir ve bu durum sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Çok miktarda doymuş yağın düzenli olarak tüketilmesi LDL'yi, "kötü" kolesterolü, kan dolaşımındaki seviyeleri artırabilir, kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Baharatlar ve spreadler

 1. Süzme peynir ve reçeller, tostunuz üzerine yaymak için tereyağa alternatifler sunar. Normal şurup yerine taze meyveler veya şekersiz şuruplar kullanın. Çeşniler ve yayılmalar sağlıklı bir öğün seçimini yüksek kalorili bir öğeye dönüştürebilir.

Küçük porsiyonlar

 1. Açık büfe kahvaltıda, porsiyon büyüklüğünün izlenmesi anahtardır. Tabağınıza ne kadar yiyecek koyacağınıza karar verirken, tabağın yarısının meyve veya sebze, çeyrek tane veya nişastalı sebze olması gerektiğini ve son çeyreğin de protein olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, daha büyük plakalar aşırı yemeyi teşvik ettiğinden, daha küçük meze tabağı tercih edin. Açık büfe masanın uzağında oturmak, açık büfe hatta birden fazla seyahate çıkma isteğinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407