Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kabartma tozu ve kabartma tozu: Fark nedir?

Alt satırda

 1. Kabartma tozu ve kabartma tozu her ikisi de unlu mamul maddelerdir, ki bunlar pişmiş ürünlerin yükselmesine yardımcı olan maddelerdir.

 2. Deneyimli ve amatör fırıncılar, benzer isimleri ve görünümleri nedeniyle sık sık kafasını karıştırıyorlar.

 3. Bu makale, kabartma tozu ve kabartma tozu arasındaki farkları ve birinin diğerinin birbiriyle değiştirilmesinin pişmiş ürünlerinizi nasıl etkileyebileceğini açıklamaktadır. [! 1588 => 1130 = 2!

 1. Kabartma tozu, kek, kek ve kurabiye gibi unlu mamullerde kullanılan bir mayalayıcı maddedir.

 2. Resmen sodyum bikarbonat olarak bilinen, doğal olarak alkali olan veya bazik olan beyaz kristal bir tozdur (1).

 3. Kabartma tozu, hem asidik içerik hem de sıvı ile birleştirildiğinde aktif hale gelir. Aktivasyon üzerine, fırınlanmış ürünlerin yükselip hafif ve kabarık olmasını sağlayan karbondioksit üretilir (1). [! 1588 => 1140 = 2!

Kabartma tozu nedir?

 1. Kabartma tozu aksine, kabartma tozu tam bir mayalama maddesidir, bu da hem baz (sodyum bikarbonat) hem de ürünün yükselmesi için gereken asidi içerdiği anlamına gelir.

 2. Mısır nişastası da genellikle kabartma tozunda bulunur. Asit ve bazın depolama sırasında aktif hale gelmesini önlemek için bir tampon olarak eklenir.

 3. Kabartma sodasının su ve asidik bir içerik maddesi ile reaksiyona girmesine benzer şekilde, kabartma tozundaki asit sodyum bikarbonat ile reaksiyona girer ve bir sıvı (4) ile bir kez karıştığında karbondioksit salgılar.

 4. Tek ve çift etkili kabartma tozları mevcuttur, ancak tek etkili çeşitler tipik olarak sadece gıda üreticileri tarafından kullanılır ve genellikle ev kullanımı için mevcut değildir (5).

 5. Bir tarif kabartma tozu için çağrıldığında, büyük olasılıkla çift etkili türden bahseder.

 6. Bu, tozun iki ayrı reaksiyon oluşturduğu anlamına gelir: başlangıçta, oda sıcaklığında sıvı ile birleştirildiğinde ve ikinci olarak, karışım ısıtıldıktan sonra.

 7. Birçok tarif için genişletilmiş bir reaksiyon uygundur, bu nedenle mayalanma veya yükselme aynı anda gerçekleşmez.

Hangisini kullanacağınız zaman

 1. Kabartma tozu, ayrıca tartar kreması, ayran veya turunç suyu kremi gibi asitli bir bileşen içeren tariflerde kullanılır.

 2. Tersine, kabartma tozu tipik olarak, tarifname asidik bir bileşen içermediğinde kullanılır, çünkü toz zaten karbon dioksit üretmek için gerekli olan asidi içerir.

 3. Pişmiş iyi karışımlar asitlik seviyelerinde büyük ölçüde değişebilir. Arzu edilen pişmiş bir ürün elde etmek için, asit ve baz arasındaki doğru dengeyi bulmanız gerekir.

 4. Bazı tarifler hem kabartma tozu hem de kabartma tozu isteyebilir.

 5. Tipik olarak bunun nedeni, tarifin, kabartma tozu ile dengelenmesi gereken, ancak ürünü tamamen sararması için yeterli olmayabilecek bir asit içermesidir.

Tariflerde yer değiştirme

 1. Tariflerde kabartma tozu ve kabartma tozunu değiştirmek mümkün olsa da, sadece bir tanesini değiştirmek kadar kolay değil.

 2. Kabartma tozu yerine kabartma tozu kullanılması yaygın olarak tavsiye edilmese de, bir tutam içinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 3. Kabartma tozu için kabartma tozunu değiştirmek, ilave malzemeler gerektirmez.

 4. Bununla birlikte, kabartma tozu kabartma tozundan çok daha güçlüdür. Bu nedenle, muhtemelen aynı yükselme yeteneğini oluşturmak için soda ile alacağınız yaklaşık 3 kat daha fazla toza ihtiyacınız var. [! 1588 => 1140 = 5!

 5. Alternatif olarak, kabartma tozu için diğer birkaç alternatifden birini deneyebilirsiniz.

 6. Reçeteniz kabartma tozu isterse elinizdeki tüm kabartma tozu ise, ikame edebilirsiniz, ancak ek malzemeler eklemeniz gerekir.

 7. Kabartma tozu, kabartma tozunun normal olarak tarife ekleyeceği asidi içermediğinden, kabartma tozunu aktive etmek için tartar kremi gibi asitli bir bileşen eklediğinizden emin olmalısınız.

 8. Üstelik, kabartma tozu, kabartma tozundan çok daha güçlü bir liç açma gücüne sahiptir.

 9. Genel bir kural olarak, yaklaşık 1 çay kaşığı kabartma tozu 1/4 çay kaşığı kabartma tozu değerine eşittir.

Alt satırda

 1. İyi pişmiş tariflerin birçoğunda kabartma tozu veya mayalayıcı madde olarak kabartma tozu bulunur. Bazıları ikisini de içerebilir.

 2. Her iki ürün de benzer görünmekle birlikte kesinlikle aynı değillerdir.

 3. Kabartma tozu, aktif hale gelmek ve unlu mamullerin yükselmesine yardımcı olmak için bir asit ve bir sıvı gerektiren sodyum bikarbonattır.

 4. Buna karşılık kabartma tozu, bir asitin yanı sıra sodyum bikarbonat içerir. Sadece aktif hale gelmesi için bir sıvıya ihtiyaç duyar.

 5. Birini diğerinin yerine koymak, dikkatli bir şekilde ayarlanabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407