Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kabartma Tozu Mayası Arasındaki Fark

B12 Vitamini

 1. Kabartma tozu ve maya, pişirme işleminde benzer amaçlara sahip olabilir, ancak çalışma şekilleri çok farklıdır. Her iki ürün de unlu mamullerin mayalanmasından sorumlu olmakla birlikte, benzerliklerin sona erdiği yer burasıdır. Kabartma tozu gücünü hava kabarcıkları üreten kimyasal bir reaksiyondan alırken, maya biyolojik bir reaksiyondan gaz üreten gerçek bir canlı organizmadır. İki işlem hiç birbirine benzemiyor ve iki ürün tariflerde birbiriyle değiştirilemez.

Maya

 1. Maya, aslında çeşitli mantarlardan oluşan, tek hücreli bir canlı organizmadır. Pişirme ya da demleme mayası satın aldığınızda, genellikle rafları daha stabil hale getiren, donma kurumuş bir durumdadır. Maya, onu rehidre etmek için bir tür sıvı ile karıştırıldığında uyanır, daha sonra hayatta kalması için bir çeşit şekerle beslenmesi gerekir. Şeker, düz sofra şekerinden agave şurubuna veya bala, hatta meyve suyuna kadar birçok şekilde olabilir. Maya şekeri metabolize ettiği için karbondioksit ve alkol yan ürünleri üretir.

Kabartma Tozu

 1. Kabartma tozu bir asit ve bir bazdan oluşur. İlköğretim okulu bilimine geri dönün, sirke ile kabartma tozu karıştırdığınızda. Kabartma tozu esas olarak kabartma tozu ve bir veya iki toz asitten oluşur. Karışıma sıvı eklendiğinde, baz ve asit çözülür ve kimyasal bir reaksiyon oluşturmak için karıştırılır. Bu tip bir reaksiyonda, asit ve bazlar yan ürünler olarak karbondioksit gaz kabarcıkları, su ve tuz vermek üzere karışırlar. Çift etkili formüllerde, ikinci asidin çözünmesine izin vermek için ısı gerekir, bu da fırınlanmış ürünlere pişirme ortasında bir artık leke oluşumu sağlar.

Ne Demektir

 1. Kabartma tozu üretir ve neredeyse anında reaksiyon verir, sonra buharlaşır ve nötralize olur. Bu, mayalı üründeki kabarcıkları yakalamak için pişmiş ürünlerin nispeten hızlı bir şekilde pişirilmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, hamur ağır ise, yükseliş kadar iyi bir üretim yapmaz, bu nedenle hızlı ekmeklerin elastik glüten üretmek için yoğrulmaması gerekir. Diğer taraftan maya, hamurdaki hava kabarcıklarını çoğaltır ve çok daha yavaş yapar. Kabarcıklar daha güçlüdür ve büyümeye devam eder, bu yüzden yoğrulur ekmeklerin ağır hamuruyla iyi çalışır. Maya, ısıyla veya yiyecek eksikliğiyle öldürülene kadar üremeyi ve hava kabarcığı yapmayı durdurmaz. Ayrıca maya, bir yan ürün olarak alkol yapmanın ilave kabiliyetine sahiptir, bu yüzden bira ve şarap yapımında kullanılır - kabartma tozunun asla yapamayacağı bir şey.

Hatırlanması Gerekenler

 1. Maya 80 ila 90 derece Farhenheit arasında en iyi şekilde büyür, bu yüzden en iyi meyveyi elde etmek için bu aralıkta hamuru tutun. Maya 130 ° C'de öldürülür, bu yüzden hamurda sıcak malzemeler kullanırken bunu aklınızda bulundurun. Çift etkili kabartma tozu, ısı ile ikinci bir kimyasal reaksiyona başlar, bu nedenle, pişirme sıcaklığı yemek pişirilinceye kadar yükseldikçe daha fazla yükselme hareketi gerçekleşir. Mayada ekmek pişirmek için üretilen alkol ihmal edilebilir ve pişirme işlemi sırasında fırından çıkar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407