Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kabartma Sodası ve Akne: Yararları, Riskleri ve Tedavi Yöntemleri

Soda

 1. Akne, çoğu insanın yaşamı boyunca yaşadığı sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Gözenekleriniz vücudunuzun doğal yağlarından tıkandığında bakteriler oluşabilir ve sivilcelere neden olabilir.

 2. Akne hayatı tehdit eden bir cilt durumu değildir, ancak benlik saygısını etkileyebilir, cilt tahrişine neden olabilir ve bazen iltihaplanma nedeniyle hafif acı verir.

 3. Sivilce kopmaları genellikle yüzünde görülür, ancak boyun, sırt ve göğüste şişlikler oluşabilir. Skar oluşumunu ve ek sivilce patlamalarını önlemek için, birçok insan kabartma tozu içeren bir cilt tedavisi olarak doğal ilaçlar kullanır.

Kabartma tozu

 1. Kabartma tozu veya sodyum bikarbonat, pH seviyelerinin yönetiminde yardımcı olan alkali bir maddedir. Vücudun içindeki ve dışındaki asitli maddelerin nötrleştirilmesine yardımcı olur. Kabartma tozu, midenizdeki asit miktarını düşürdüğü için, genellikle üzgün bir mideyi sakinleştirmek veya hazımsızlığı iyileştirmek için kullanılır.

 2. Kabartma tozu ayrıca antienflamatuar ve antiseptik özellikler içerir. Bu, cilt tahrişi, böcek ısırması ve hafif kızarıklıklar için reçetesiz kremler için ideal bir bileşendir.

 3. Kabartma tozu veya kabartma tozu bazlı diş macunları ile dişlerinizi fırçalamak, ağzınızdaki zararlı bakteri miktarını azaltmaya ve dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda nefesini tazeler.

 4. Akne döküntüleri için kabartma tozu, iltihaplanma ve hafif ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir exfoliant olarak kullanılabilir veya etkileri arttırmak için mevcut akne tedavilerine eklenebilir. Ancak, günlük kullanım için önerilmez.

Kabartma tozu sivilce muamelelerinin kullanılması

 1. Doktorlar ve araştırmacılar, kabartma tozu kullanımında bazı anekdot başarı öyküleri olsa bile, sivilce kopmaları ve diğer cilt durumları için onaylı tıbbi tedavilerin kullanılmasını önermektedir.

 2. Kabartma tozu özellikle cilt üzerindeki kabartma üzerine çok az araştırma olsa da, bu bileşen iyiden daha fazla zarar verebilir.

 3. Kabartma tozu kullanmanın cildinize ve yüzünüze bazı yan etkileri:

 4. Çünkü kabartma tozu cildin pH seviyesini etkileyebilir.

 5. PH ölçeği 0 ila 14 arasındadır. 7'nin üzerindeki herhangi bir şey alkalindir ve 7'nin altındaki herhangi bir şey asittir. 7.0 olan bir pH nötrdür.

 6. Cilt, pH'ı 4.5 ila 5.5 olan doğal olarak asitli bir organdır. Bu ürün sağlıklıdır - cildi sağlıklı yağlarla nemlendirir, organı bakteri ve kirlenmeye karşı korur. Bu pH asit mantosunun bozulması, özellikle cilde zararlı yan etkilere neden olabilir.

 7. Kabartma tozu pH 9 değerine sahiptir. Cilde kuvvetli bir alkali baz uygulamak, tüm doğal yağlarından sıyrabilir ve bakterilerden korunmasız bırakabilir. Bu, cildin güneş gibi doğal elementlere karşı daha hassas olmasına neden olabilir.

 8. Kabartma tozu cildin üzerinde tutarlı bir şekilde kullanılması cildin ne kadar çabuk iyileşebileceğini ve rehidrate olabileceğini etkileyebilir.

Soda akne tedavisi

 1. Yaygın olarak tavsiye edilmese de, sivilce için kullanabileceğiniz birkaç kabartma tozu tedavisi vardır. Alkali özellikleri nedeniyle, sadece küçük miktarlarda kabartma tozu gereklidir.

 2. Her muamele yöntemi için, taze bir kutu kabartma tozu kullanın. Pişirme için kullandığınız veya buzdolabınızın kokusunu gidermek için bir kutu kabartma tozu kullanmayın. Bu kullanılmış kutular, cildinize zararlı olabilecek diğer maddeler ve kimyasallarla zaten etkileşime girmiş olabilir.

 3. Ölü cilt hücrelerinin uzaklaştırılmasına veya iltihabın hafifletilmesine yardımcı olmak için, bazı insanlar kabartma tozu yüz temizliğinde veya maskesinde bulunur.

 4. Bir yüz temizleyiciyi kullandıktan sonra, 2 çay kaşığından fazlasını karıştırmayın. Kabartma tozu az miktarda ılık suda bir macun oluşana kadar karıştırılır. Bu, parmak uçlarınızla uygulanabilir ve cildinize masaj yaparak yapılabilir.

 5. Yüz maskesi olarak kullanılırsa en az 10 ila 15 dakika bırakın. Exfoliant olarak kullanılırsa, karışımı yüzünüze masaj yaptıktan hemen sonra durulayın.

 6. Her iki kullanım türünden sonra, cildinizin kurumasını önlemek için hemen bir yüz nemlendirici uygulayın.

 7. Bu yöntemi haftada iki defadan fazla tekrar etmeyin.

 8. Eksfoliyan tedavi yöntemine benzer şekilde, akne kırılmaları gidermek için rejiminize az miktarda kabartma tozu eklenebilir.

 9. Günlük yüz temizleyicinizin gücünü arttırmak için 1/2 çay kaşığından fazlasını karıştırmayın. Elinizdeki kabartma tozu ile temizleyiciniz. Karışımı yüzünüze uygulayın ve cildinize nazikçe masaj yapın.

 10. Yüzünüzü duruladıktan sonra kuru cilt ve gerginliği önlemek için yüz nemlendirici uygulayın. Günlük temizleyicinizi belirtildiği şekilde kullanmaya devam edin, ancak kabartma tozu içinde en fazla haftada iki kez karıştırın.

 11. Bir başka yaygın tedavi tekniği de, özellikle yüzdeki akne yumrularını tedavi etmektir. Bu yöntem için, en fazla 2 çay kaşığı bir kabartma tozu macunu yapın. kabartma tozu ve su. Karışımı istenen alana veya tümseklere uygulayın ve en az 20 dakika bekletin.

 12. Sertleşmeye veya çökmeye başlayabilir, ancak sorun değil. İyice durulayın ve nemlendirici uygulayın. Bazıları karışımı gece boyunca bırakmayı önerir, ancak bu yan etki riskini artırabilir.

Alt satırda

 1. Kabartma tozu, cildin pH dengesini etkileyebilecek ve korunmasız bırakabilecek bir alkali maddedir.

 2. Uzun süredir devam eden mitlerde kabartma tozu, sivilcenizi azaltmanıza yardımcı olabilir diyebilir, dermatologlar bunu bir tedavi yöntemi olarak önermemektedir. Bunun yerine, onaylı tıbbi akne tedavilerine ve reçetesiz satılan ürünlere bağlı kalın.

 3. Sulu kabartma tozu sivilce için doğal bir ilaç olarak kullanmaya karar verirseniz, cildin maddeye maruz kalmasını sınırlandırdığınızdan ve sonra nemlendirici kullandığınızdan emin olun. Düzensiz yan etkiler, ağrı veya kızarıklık yaşarsanız derhal bir dermatologu ziyaret edin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407