Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kabartma Sodası Asit Reflü Yanıtı mı?

Geri akış nasıl?

 1. Asit reflü, mide asidinin mideden tekrar özofagusa (ağzınızı midenize bağlayan kanal) aktığı sindirim sistemidir. Asitin bu yıkaması yemek borunuzu tahriş edebilir ve mide yanmasına neden olabilir. Mide ekşimesi, karnınızın ortasından boğazınıza kadar her yerde oluşabilecek yanma hissidir.

 2. Diğer asit reflü belirtileri şunları içerebilir:

 3. Semptomlar tutarlı kalır ve daha da kötüleşirse, gastroözofageal reflü hastalığına (GERD) doğru ilerlemiş olabilir. Bu, asit reflü'nün haftada en az iki kez gerçekleştiği, günlük hayatınıza müdahale ettiği ve yemek borunuza zarar verebileceği anlamına gelir. GERD teşhisi konduysa, belirtilerinizi yönetmek için doktorunuzun talimatlarını izleyin. GÖRH olduğundan şüpheleniyorsanız, uzun vadeli komplikasyonlardan kaçınmak için doktorunuza görünün.

 4. Birçok eczane ve mağaza, reçetesiz (OTC) ilaçlar olarak Tums veya proton pompası inhibitörleri gibi asit reflü ilaçları satıyor. Ama evde sahip olabileceğiniz ucuz bir tedavi yöntemi var: kabartma tozu!

 5. Kabartma tozu, mide ekşimesi, asit hazımsızlığı ve mide mideleri gibi sindirim problemlerini sadece ara sıra tedavi etmek için popüler bir yöntemdir.

Kabartma tozu çalışıyor

 1. Kabartma tozu asit geri akışını tedavi etme kabiliyetinin anahtarı, bileşen sodyum bikarbonatta bulunur. Aslında pankreasınız, bağırsaklarınızı korumak için doğal olarak sodyum bikarbonat üretir. Emilebilir bir antasit olarak, sodyum bikarbonat mide asidini hızla nötralize eder ve asit reflü semptomlarını geçici olarak hafifletir. Dikkat: Mide asitliğindeki ani düşüş asitin geri tepmesine neden olabilir ve asit geri akış belirtileriniz eskisinden daha kötü bir şekilde geri dönebilir. Yardım sadece geçici olabilir.

 2. Kabartma tozu, doğal sodyum bikarbonat üretiminin vücuttaki etkilerini taklit ettiği düşünülmektedir. Alka-Seltzer gibi OTC antasitleri, kabartma tozu içindeki etken madde olan sodyum bikarbonat içerir.

 3. Fırınlama veya buzdolabınızdan kokuları emmek için kullandığınız aynı tipte kabartma tozu mide asidini nötralize edebilir. Aynı zamanda OTC ilaçlarına kıyasla daha ucuzdur.

 4. Kabartma gazını başka şekillerde de alabilirsiniz:

 5. Alka-Seltzer, sodyum bikarbonat içeren en yaygın marka olan OTC ilacıdır. Sodyum bikarbonat, Zegerid adı verilen bir proton pompası inhibitörü (PPI) türü olan omeprazol içeren bazı ilaçlarda da mevcuttur. Bu durumda, sodyum bikarbonat omeprazolün reflü semptomlarının derhal giderilmesi yerine daha etkili olmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Kabartma tozu kullanmak için

 1. Dozajdan emin değilseniz, daima doktorunuzdan talimat isteyin. Önerilen kabartma tozu miktarı yaşa göredir. Kısa süreli bir rahatlama sağlamak ve asit mide semptomları için uzun süreli bir tedavi olmak değildir.

 2. Önerilen sodyum bikarbonat tozu dozu:

 3. Unutma: Çok fazla kabartma tozu asitin geri tepmesine (asit üretiminin artmasına) neden olabilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Ayrıca kabartma tozunun en az 4 ons suda tamamen çözüldüğünden ve yavaşça süzüldüğünden emin olmak isteyeceksiniz.

 4. Dozajınızı aldıktan sonra şiddetli mide ağrınız varsa derhal bir doktora görünün.

 5. Kabartma tozu tadını sevmeyenler için, OTC ve reçeteli tabletler var. Bu tabletlerin çoğu suda kolayca çözünür. Önerilen doz için kutudaki talimatları izleyin.

 6. Kabartma tozu, mide ekşimesi ve hazımsızlığın hemen giderilmesi için kullanılmasına yöneliktir, ancak GERD'nin düzenli kullanımı veya tedavisi için kullanılmaz. Asit cezanız iki haftadan fazla sürerse doktorunuzu görün. Doktorunuz, mide asidi üretimini azaltmak için H2 blokerleri veya ÜFE gibi diğer ilaçları kullanmanızı önerebilir.

Potansiyel yan etkiler nelerdir?

 1. Kabartma tozu hızlı bir rahatlama sağlarken, bu yöntem herkes için uygun değil. Kabartma tozu toksisitesinin en yaygın nedeni aşırı kullanımdır. Düşük sodyumlu bir diyet uygularsanız, kabartma tozu kullanmaktan kaçınmalısınız. Yarım çay kaşığı kabartma tozu, günlük önerilen sodyum alımınızın yaklaşık üçte birini içerir.

 2. Doktorunuza soda kabartma tozu sizin için iyi bir alternatif tedavi olup olmadığını sorun. Kabartma tozu ilaçlarınızla etkileşime girip girmeyeceğini veya sodyum seviyenizi yükseltip yükseltmeyeceğini size söyleyebilecekler.

 3. Yan etkiler içerebilir:

 4. Uzun süreli ve aşırı kabartma tozu kullanımının riskini artırabilir:

 5. Aşırı miktarda alkol alan kişilerde ayrıca ciddi komplikasyon riski daha yüksektir. Kabartma tozu içindeki sodyum dehidrasyonu artırabilir ve diğer semptomları kötüleştirebilir.

 6. Bu semptomlara sahipseniz hemen doktorunuza görünün:

 7. Hamile kadınlar ve 6 yaşın altındaki çocuklar asit reflü tedavisi için kabartma tozu kullanmaktan kaçınmalıdır.

Asit geri akış

 1. Bu yaşam tarzı değişikliklerinin GÖRH semptomları için etkili olduğu gösterilmiştir:

 2. Bazı yiyeceklerden kaçınmak popüler bir öneridir, ancak diyet değişiklikleri reflü semptomlarını azaltmaz. 2.000'den fazla çalışmanın kapsamlı bir incelemesi, bir tedavi olarak gıdaların elimine edildiğine dair kanıt bulamadı.

 3. Aslında, Amerikan Gastroenteroloji Koleji gıda elemelerini tavsiye etmemek için 2013 kılavuzlarını güncelledi. Güncellenen kılavuzlar artık aşağıdaki yiyeceklerin rutin olarak küresel olarak kaldırılmasını önermemektedir:

 4. Fakat çikolata ve gazlı içecekler gibi bazı yiyecekler kontrol vananızdaki basıncı azaltabilir ve yiyecek ve mide asidinin geri dönmesine izin verebilir.

Paket servis

 1. Kabartma tozu, ara sıra asit geri akışından hemen kurtulmak için iyi bir işlemdir. Yetişkinler için önerilen doz, 4 onsluk bir bardak suda çözünmüş 1/2 çay kaşığıdır. Gaz ve ishal gibi yan etkilerden kaçınmak için bu içeceği yavaşça yudumlamak en iyisidir. Her iki saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

 2. Kabartma tozu için alışveriş yapın!

 3. Ancak, özellikle GERD'niz varsa ya da az tuzlu bir diyete ihtiyacınız varsa, kabartma tozu uzun süreli bir tedavi olarak önerilmemektedir.

 4. Asit reflü'niz günlük yaşamınızı engelliyorsa veya haftada iki veya daha fazla kez meydana gelirse doktorunuzla konuşun. Doktorunuz belirtilerinize daha etkili bir şekilde yardımcı olabilecek tedaviler önerebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407