Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kabak'ın Sağlığa Faydaları

Hususlar

 1. Sıcak aylarda pek çok çiftçi pazarında bir zımba, bir tür yaz kabağı olan kabak ve sarı renkten koyu yeşile kadar değişebilir. Hafif tatlı bir tada sahip yumuşak bir dokuya sahiptir ve fincan başına sadece 21 kaloride kalori kontrollü bir diyete hoş bir katkı sağlar. Kabak, zengin bir beslenme profiline sahiptir ve bitkisel besinler, mineral ve vitamin içeriği sayesinde sağlık yararları sunar.

C vitamini

 1. Kabak, iyi bir C vitamini kaynağı olarak işlev görür. Suda çözülebilen bir antioksidan olan C vitamini, vücudunuzdaki sıvılarda çözünür ve hücrelerini DNA'nızı oksitleyen yüksek oranda reaktif bileşikler olan serbest radikallerden korur. , lipidler ve proteinler, hücresel hasara neden olur. Diyetinizde yeterince C vitamini almak aynı zamanda sinir hücresi iletişimine de yardımcı olur, vücudunuzun kolesterolü metabolize etmesine yardımcı olur ve dokularınızı güçlü tutar. Bir bardak doğranmış kabak 22 miligram C vitamini içerir; bu da erkekler için önerilen günlük alımın yüzde 24'ü ve Tıp Enstitüsü tarafından belirlenen kadınlarda yüzde 29'dur.

Lutein ve Zeaksantin

 1. Kabak, aynı zamanda, A vitamini kaynağı olan beta karoten içeren aynı besin ailesi olan karotenoid ailesine ait iki bitki besin maddesi olan lutein ve zeaksantini de sağlar. Lutein ve zeaksantin Sağlıklı görüş Gözünüze giren ışık ışınlarını filtrelerler ve zararlı ışınların göz dokularınıza zarar vermemesini sağlamaya yardımcı olurlar. Eylül 2013'ten itibaren Tıp Enstitüsü, lutein ve zeaksantin için günlük olarak önerilen bir alım emri vermemiş olsa da, Amerikan Optometrik Birliği, günde en az 6 miligram alımının yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltabileceğini belirtti. körlüğe neden olan hastalık. Bir bardak kıyılmış kabak 2,6 miligram lutein ve zeaksantin veya bu alım hedefinin yüzde 43'ünü sağlıyor.

Manganez

 1. Kabak tüketmek aynı zamanda temel bir mineral olan manganez alımınızı da artırıyor. C vitamini gibi manganez de dokularınızı zararlı serbest radikallerden korur. Sağlıklı kemik dokusu gelişimini destekleyen bir protein ailesi olan glikoziltransferazların işlevini destekler. Manganez ayrıca vücudunuzun etkili yara iyileşmesi için gerekli olan kolajen üretmesine yardımcı olur. Her bir bardak kıyılmış kabak, 0.22 miligram manganez içermektedir. Bu, sırasıyla Kadınlar ve Erkekler için önerilen İlaçlar Enstitüsü'nün yüzde 12 ila 10'unu sağlıyor.

Daha Fazla Kabak Tüketmek

 1. Kabak, pişirildiği kadar çiğ yenen lezzetlidir. Çiğ kabakları çubuklar halinde kesmeyi deneyin ve humus veya guacamole gibi sağlıklı baharatlarla eşleştirin. Kabağı uzun, ince şeritler halinde kesmek için bir sebze soyucu kullanın ve hazırlaması kolay fakat lezzetli bir salata için limon suyu, zeytinyağı ve karabiberle karıştırın. Sebze suyunda kabak sote edin, daha sonra taze doğranmış fesleğen veya nane ile tat ekleyin veya zeytinyağı ile kabak dilimlerini fırçalayın ve pişene kadar ızgara yapın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407