Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Jello Neden Yapıldı? Malzemeler ve Beslenme

Karnabaharı denemenin 8 yeni yolu

 1. Jello, 1897'den beri Amerikan menülerinde yer alan jelatin bazlı bir tatlı.

 2. Çoğu insan bu jiggly ve tatlı maddeyi okul yemekleriyle ve hastane tepsileriyle ilişkilendirir, ancak diyetörler arasında düşük kalorili bir tedavi olarak da popülerdir.

 3. "Jell-O" markası Kraft gıdalara aittir ve jöleler, pudingler ve diğer tatlılar dahil olmak üzere bir ürün grubuna aittir.

 4. Bu makale, jöle ve içerikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Jello Nedir?

 1. Jellodaki birincil içerik maddesi jelatindir. Jelatin hayvan kollajeninden yapılır - cilt, tendonlar, bağlar ve kemikler gibi bağ dokularını oluşturan bir protein.

 2. Bazı hayvanların derileri ve kemikleri - genellikle inekler ve domuzlar - kaynatılır, kurutulur, güçlü bir asit veya baz ile muamele edilir ve en sonunda kolajen çıkıncaya kadar süzülür. Kolajen daha sonra kurutulur, bir toz halinde öğütülür ve jelatin yapmak için elenir.

 3. Genellikle, jölenin at ya da inek toynaklarından yapıldığı söyleniyor olsa da, bu yanlış. Bu hayvanların toynakları temel olarak keratinden oluşur - jelatine yapılamayan bir protein.

 4. Jello, evde yaptığınız bir pudra karışımı olarak veya tek tek fincan büyüklüğünde porsiyonlarda satılan önceden hazırlanmış bir tatlı olarak satın alınabilir.

 5. Evde jöle yaptığınızda, toz karışımını kaynar suda eritirsiniz. Isıtma, kolajeni bir arada tutan bağları kırar. Karışım soğuduğunda, kollajen lifleri, su moleküllerinin içine hapsolmuş yarı katı bir duruma dönüşürler.

 6. Jelloya karakteristik jiggly, jel benzeri dokusunu veren şey budur.

Diğer Malzemeler

 1. Jelatin, jöleli kıvrımlı dokusunu veren şey olmasına rağmen, paketlenmiş jello karışımları ayrıca tatlandırıcılar, tat vericiler ve renklendiriciler içerir.

 2. Jölede kullanılan tatlandırıcılar tipik olarak aspartam, yapay kalorisiz bir tatlandırıcı veya şekerdir.

 3. Yapay lezzetler genellikle jölede kullanılır. Bunlar doğal bir tadı taklit eden kimyasal karışımlardır. Genellikle istenen lezzet profiline ulaşılıncaya kadar birçok kimyasal madde eklenir (1).

 4. Jellodaki gıda boyaları doğal veya yapay olabilir. Tüketici talebi nedeniyle, bazı ürünler pancar ve havuç suyu gibi doğal renklendirmelerle üretiliyor. Bununla birlikte, birçok reçel halen suni gıda boyalarıyla yapılmaktadır.

 5. Örneğin, Strawberry Jell-O şeker, jelatin, adipik asit, yapay lezzet, disodyum fosfat, sodyum sitrat, fumarik asit ve kırmızı boya # 40 içerir.

 6. Şekersiz Siyah Kiraz Jeli - O, tatlandırıcı olarak şeker yerine aspartam kullanması ve mısır ve mavi boya # 1'den maltodekstrin içermesi dışında aynı içerikleri içerir.

 7. Pek çok jöle üreticisi ve çok sayıda ürün olduğundan, jölenizde ne olduğunu kesinlikle bilmenin tek yolu etiketteki içerikleri okumaktır.

Jello Vejetaryen mi?

 1. Jell-O, hayvan kemiklerinden ve deriden elde edilen jelatinden yapılır. Bu, vejeteryan ya da vegan olmadığı anlamına gelir.

 2. Bununla birlikte, bitki bazlı sakızlardan veya agar veya karragenan gibi deniz yosunlarından yapılan vejetaryen jöleli tatlılar mevcuttur.

 3. Bu bitki bazlı jelleştirme ajanlarından birini kullanarak kendi vejeteryanınızı evde de yapabilirsiniz.

Jello Sağlıklı mı?

 1. Jello uzun kalorili ve yağsız olduğu için birçok diyet planının temelini oluşturuyor. Ancak, bu mutlaka sağlıklı yapmaz.

 2. Bir porsiyon (21 gram kuru karışım), 80 kaloriye, 1.6 gram protein ve 18 gram şekere sahiptir - bu, yaklaşık 4.5 çay kaşığıdır (2).

 3. Jello şeker bakımından yüksek, lif ve protein bakımından düşük, sağlıksız bir yemek seçeneği.

 4. Aspartam ile yapılan bir porsiyon (6.4 gram kuru karışım), sadece 13 kaloriye, 1 gram proteine ​​ve şekersiz şekere sahip. Yine de, yapay tatlandırıcıların sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir (2, 3).

 5. Ayrıca, jöle kalorisi düşükken, besin değeri de düşüktür, hemen hemen hiç vitamin, mineral veya elyaf sağlamaz (2).

 6. Jöle besleyici bir besin seçeneği olmasa da, jelatinin kendisi sağlığınız için faydalı olabilir. Birkaç hayvan ve insan çalışmasında araştırılmış olan kolajen içerir.

 7. Kolajen kemik sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Randomize bir çalışmada, bir yıl boyunca günde 5 gram kollajen peptidi alan menopoz sonrası kadınlar, plasebo verilen kadınlara kıyasla kemik yoğunluğunu anlamlı şekilde arttırmıştır (4). [! 2981 => 1140 = 5!

 8. Ancak, jellodaki kollajen miktarı bu çalışmalarda kullanılanlardan çok daha düşük. Jöle yemenin gözle görülür etkilere yol açması muhtemel değildir.

 9. Ayrıca, normal şekerli yüksek miktarda şekerin, yüksek şekerli diyetlerin cildin yaşlanmasını hızlandırdığı ve cildinize ve eklemlerinize sağladığı her türlü sağlık etkisine karşı koyma olasılığı yüksektir. vücuttaki iltihabı arttırın (7, 8).

Potansiyel Dezavantajları

 1. Jöle yemeden önce, olabilecek olası olumsuz sağlık etkilerinden bazılarını düşünmek isteyebilirsiniz.

 2. Çoğu jöle yapay renkler içeriyor. Bunlar, sağlığınıza zararlı etkileri olabilecek benzini yapmak için kullanılan doğal bir kimyasal olan petrolden elde edilen bileşenlerle hazırlanmıştır.

 3. Gıda boyaları kırmızı # 40, sarı # 5 ve sarı # 6, bilinen bir kanserojen olan benzidini içerir - başka bir deyişle, bu boyalar kanseri teşvik edebilir. Ancak, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından güvenli kabul edilen düşük dozlarda izin verilir (9).

 4. Çalışmalar yapay renkleri dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan ve olmayan çocuklarda (DEHB) davranışsal değişikliklerle ilişkilendirmektedir (10).

 5. Bazı çalışmalarda 50 mg'dan daha yüksek dozlar davranış değişiklikleriyle ilişkilendirilirken, diğer çalışmalar 20 mg kadar yapay gıda renginin olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermektedir (10).

 6. Aslında, Avrupa'da, yapay boya içeren yiyeceklerin, yiyeceklerin çocuklarda hiperaktiviteye neden olabileceğini bildiren uyarı etiketleri göstermesi gerekir (9).

 7. Jölede kullanılan yiyecek boyası miktarı bilinmiyor ve markalar arasında büyük olasılıkla değişiyor.

 8. Şekersiz paketlenmiş jöleler aspartam ve sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar ile yapılır.

 9. Hayvan ve insan çalışmaları, aspartamın hücrelere zarar verebileceğini ve enflamasyona neden olabileceğini göstermektedir (3).

 10. Dahası, hayvan çalışmaları aspartamı, kilo başına 9 mg kadar düşük dozlarda (kg başına 20 mg) günlük dozlarda, aspartamın lenfoma ve böbrek kanseri gibi daha yüksek bir kanser riskiyle ilişkilendirdiğini gösteriyor Vücut ağırlığı (11).

 11. Bu, kilo başına 22.7 mg (kg başına 50 mg) vücut ağırlığı (11) olan geçerli Kabul edilebilir Günlük Alım Miktarından (ADI) çok daha düşük. [! 2981 => 1140 = 6!

 12. Yapay tatlandırıcıların ayrıca bağırsak mikrobiyomunda bozulmalara neden olduğu gösterilmiştir.

 13. Ayrıca, birçok insan kilosunu yönetmek için kalori içermeyen tatlandırıcılar yerken, kanıtlar bunun etkili olduğunu göstermiyor. Aksine, düzenli olarak yapay tatlandırıcı alımı, artan vücut ağırlığı ile ilişkilendirilmiştir (13). [! 2981 => 1140 = 6!

 14. Aşılarda ilk jelatine maruz kalma proteinlere duyarlılığa neden olabilir. Bir çalışmada, jelatin içeren aşılara alerjisi olan 26 çocuktan 24'ünde kanlarında jelatin antikorları vardı ve 7'sinde jelatin içeren gıdalara reaksiyonları belgelendi (15)!

 15. Jelatere alerjik reaksiyonlar, kurdeşenleri veya hayati tehlike yaratan anafilaktik reaksiyonları içerebilir.

 16. Jelatine alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir alerji uzmanı veya immünolog tarafından test edilebilir.

Alt satırda

 1. Jello genellikle hayvanların kemiklerinden ve derilerinden elde edilen jelatinden yapılır.

 2. Bitki bazlı jelleştirme ajanları kullanılmadığı sürece, vejeteryan diyetler için uygun değildir.

 3. Artı, besin değeri düşüktür ve genellikle yapay renkler, tatlandırıcılar veya şeker içerir - bunlar olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir.

 4. Jelatin ve kollajenin bazı sağlık yararları olsa da, jellodaki jelatin miktarının sağlığınız için farkedilir bir fark yaratmak için yeterli olması muhtemel değildir.

 5. Popülerliğine rağmen, en sağlıklı yiyecek seçimi olmayabilir.

 6. Jöle yemek istiyorsanız, paketlenmiş karışımları önlemek ve evde jelatin ve meyve suyu kullanarak kendi sağlıklı versiyonunuzu yapmak en iyisidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407