Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Jelatin: Nedir? Artı 8 Kullanımlar ve Yararları

Nasıl Seçilir, Çavdar Unu ile Aşçı Kullanın

 1. Daha önce hiç Jell-O yaptırdıysanız, fark etseniz de etmeseniz de jelatin ile temasa geçtiniz. Sizi şaşırtan şey, tatlı çalkalamanızı sağlamanın yaratıcı bir yolundan çok daha fazlası olması - aynı zamanda önemli bir besin kaynağı.

 2. Kolajen kısmi hidrolizinden türetilen bir tür protein olan jelatin, bize proteinlerin "yapı taşları" olan önemli amino asitleri sağlayan hayvan kısımlarında bulunur. Aslında, benzersiz amino asit profili, aşağıda okuyacağınız sağlık yararlarının çoğunun nedenidir.

 3. Related: Cilt ve Gut Sağlığı İçin Diyetinize Nasıl Kolajen Getirilir

En İyi Jelatin Faydaları ve Jelatin Kullanımları

 1. Glisin ayrıca, uykuyu geleneksel uyku ilaçlarından veya hipnotik ilaçlardan farklı bir şekilde iyileştiriyor gibi görünüyor; bu normalde ertesi gün daha az uyuşukluk ve yan etkiler yaşandığı anlamına gelir. (4)

 2. Amino asit glisin bir "inhibe edici nörotransmitter" olarak kabul edilir, bu, yalnızca istenmeyen komplikasyonlar ve yan etkiler olmadan, bazı anti-anksiyete veya antidepresan ilaçlara benzer şekilde davrandığı anlamına gelir. İnsanlar zihinsel açıklığı ve sakinliği artırmak için doğal olarak glisin ve diğer amino asit terapisi formlarını kullanır, çünkü bazı amino asitler norepinefrin gibi "stres hormonlarını" azaltmaya ve GABA gibi "mutlu hormonları" artırmaya yardımcı olur.

 3. Omurilikteki engelleyici sinapsların yaklaşık yarısı glisin kullanıyor ve araştırmalar glisin uygun şekilde metabolize edilmediğinde gelişim sorunları, uyuşukluk, nöbet ve zeka geriliği riskinin artmasına neden olabileceğini gösteriyor . (5)

 4. Cildinizdeki kırışıklıklar, güneş hasarı, çatlaklar ve diğer yaşlanma belirtileri konusunda endişeli misiniz? İşte bazı iyi haberler: Jelatin tüketmek (ve doğrudan kollajeni almak) cilt sağlığı ve hücresel gençleştirme üzerindeki olumlu etkileri sayesinde görünümünüzü iyileştirmenize yardımcı olabilir. Kolajen cilt için birincil yapı taşı olarak kabul edilir ve kısmen cilde genç, sağlıklı bir görünüm veren şeydir.

 5. Jelatin, cilt hücrelerinin yenilenmesi için önemlidir ve cildinizi UV ışınlarının zarar görmesine karşı koruyabilir, böylece sizi serbest radikal hasarlarından, kırışıklıklardan ve potansiyel olarak cilt kanserinden koruyabilir. Yaşlanma belirtileri geliştirmemizin nedenlerinden biri, çoğumuz için genellikle 20'li veya 30'lu yaşlarımızda olduğumuzda başlayan ve sadece hızlanmaya devam eden kollajen tükenmesidir. Kolajen kaybettikçe cildin sıkılığını yitirmesinin bir sonucu olarak selülit, gevşek cilt ve ince çizgiler gelişebilir. (6)

 6. Yaşlandıkça ve vücudumuzu ne kadar fazla uygularsak, çevresel stresin etkilerini tamponlamak için o kadar fazla kollajen kullanabiliriz. Daha fazla jelatin tüketmek akıllı bir cilt bakım alışkanlığıdır çünkü yeni ve parçalanmamış kollajeni uyarmaya yardımcı olur, yalnızca cildin dayanıklılığını geri kazanmaz, aynı zamanda güçlü saçları, tırnakları ve dişleri korumanıza yardımcı olur.

 7. Jelatinin vücutta oynadığı en faydalı rollerden biri, et yemekten edindiğimiz kimyasal bileşikleri nötralize etmektir. Tavuk, dana eti, hindi vb. Etli ürünler de dahil olmak üzere yumurtalarla birlikte hayvansal ürünler, metiyonin adı verilen bir tür amino aside sahiptir.

 8. Metioninin vücutta bazı faydalı rolleri olmasına rağmen, aşırı derecede de kalp problemleri ve diğer rahatsızlıklar için riskinizi yükseltir, çünkü kanınızdaki homosistein miktarını arttırır. (7) Metionin ne kadar fazla tüketirsek homosisteinin olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olan başka besinleri de o kadar fazla gerektiririz. Yüksek kan homosistein düzeyleri, artmış inflamasyon seviyeleri ve arteriyoskleroz, diğer kardiyovasküler hastalık formları, inme, zayıf kemikler ve bilişsel fonksiyonlarda bozulma gibi hastalıklar ile ilişkilendirilmiştir.

 9. Daha sağlıklı olmak için tüm hayvansal ürünleri kesmeniz gerekmez; bunun yerine, diyetinizden aldığınız besin türlerini dengelemeniz gerektiğinden emin olmanız gerekir. Et / yumurta bakımından yüksek veya genel olarak hayvansal ürünlerden düşük bir diyetiniz varsa (vejetaryensiniz), sağlıklı miktarda bir dizi önemli amino asit aldığınızdan emin olmak için jelatin gibi maddeler tüketmek istersiniz.

 10. Kemiklerimiz, yoğunluklarını ve güçlerini korumak için sabit bir besin kaynağı gerektirir. Jelatin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, silisyum ve kükürt gibi besinler olup kemik oluşumuna ve kırık veya kemik kaybının önlenmesine yardımcı olur. Bu besinler kemik iyileşmesi için de mükemmeldir. Araştırmacılar artık jelatinin (kollajen hidrolizat) kronik hastalıklarda uzun süreli kullanılsa bile osteoartrit ve osteoporoz tedavisi için güvenli ve terapötik bir ajan gibi davranabileceğine inanmaktadır. (8)

 11. Tıpkı proteinli yiyecekler ve diğer protein kaynakları gibi, bazı çalışmalar jelatin takviyesi almanın (yaklaşık 20 grama kadar) doygunluğu artırmaya ve açlık hormonlarını kontrol etmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. (9) Yararlı bir kilo verme aracı olduğu kanıtlanmamasına rağmen, obez yetişkinlerde leptin gibi doygunluk hormonlarını ve grelin gibi iştah hormonlarını azaltabilmektedir.

 12. Peki jelatin tam olarak nedir? Gıda üretimi durumunda jelatin, cilt, kemik ve doku dahil olmak üzere hayvanların izole edilmiş ve kurutucu kısımlarından oluşturulan kurutulmuş bir toz halinde yapılır. Bu çok iştah açıcı gelmeyebilir, ancak büyük olasılıkla renksiz ve tatsız olduğu için onu yediğinizde bile yemeğinizi bilmeyeceksiniz.

 13. Yiyecek hazırlamada ve birçok reçel, tatlı ve şekere temeli olarak kullanılmasının nedeni, doğal bir yapıştırıcıya benzer yapışkan bir yapışkan gibi davranmasıdır. Jelatinin jelatinli kalitesi aslında, onu tükettiğimizde faydalı kılan şeylerden biridir, çünkü jelatinin vücudumuza esneklik veren parçaların güçlü kıkırdak veya bağ dokusu oluşturmasına yardımcı olan şey budur. (1)

 14. Neyse ki, işlenmiş tatlılardan çok daha fazla yiyerek jelatin tüketebiliriz. Son zamanlarda kemik etinin popülaritesinin arttığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun aslında doğal olarak oluşan jelatinin zengin bir kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Kemik suyu sık sık gıda alerjileri veya intoleransları, sindirim sorunları, sızdıran bağırsak sendromu, otoimmün hastalıklar ve daha fazlasını gidermeye yardımcı olmak için kullanılır.

 15. Sebeplerden biri, jelatinin, bağırsak astarını güçlendiren ve bu nedenle iltihaplanmayı azaltan glisin gibi amino asitler sağlamasıdır. Glisin, doktorlar tarafından sindirim, eklem, kardiyovasküler, bilişsel ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılır.

 16. Ek olarak, jelatin yararları aşağıdakileri içerir:

 17. Jelatin, uygun sindirim ve besin emilimi için gerekli olan yeterli gastrik asit salgıları üretme yeteneğinizi artırabilir. Jelatinden elde edilen glisin, midede sağlıklı bir mukozal astarı restore etmek ve sindirim enzimleri ve mide asidi dengesini kolaylaştırmak için önemlidir. Uygun miktarda enzim / mide asidi yapmıyorsanız, besin eksiklikleri, asit reflü, şişkinlik, hazımsızlık ve anemi gibi genel sindirim problemleri yaşayabilirsiniz. Yaşlı insanlar genellikle daha fazla sindirim problemi yaşarlar çünkü yaşlanma sürecinde hayati sindirim suları azalır ve artan stres ile kötüleşir.

 18. Son olarak, jelatin kabızlığı iyileştirirken sıvının tutulmasını ve şişirilmiş mideyi önlemeye yardımcı olan su ve sıvıları emebiliyor.

 19. Kolajen ve jelatin osteoartrit ve romatoid artrit semptomlarını hafifletmek için ün kazandı. Osteoartrit yaşlılarda sık görülür ve sık görülen eklem ağrılarının önde gelen nedeni olarak kabul edilir. İnsanlar yaşlandıkça, kolajen yıkılmaya ve aşınmaya devam ettikçe zamanla kötüleşen daha fazla sertlik, ağrı ve sınırlı hareketlilik geliştirme eğilimindedirler. Jelatin ve kollajen, ağrıyı azaltan ve dejeneratif eklem hastalığı gibi eklem fonksiyonlarında bozulmalara neden olan ilerleyici hastalığı durduran kronik enflamatuar tepkilerin durmasına yardımcı olur.

 20. Araştırmalar osteoartrit, eklem ağrısı, osteoporoz gibi kemikle ilgili problemler ve egzersize bağlı ağrı veya yaralanmalara sahip kişilerin hepsinin jelatin takviyesinden fayda sağlayabileceğini göstermektedir. (3) Klinik çalışmalarda, jelatin (günde yaklaşık iki gram) alan insanlar, plasebo alan insanlara kıyasla daha az iltihaplanma, eklemlerde veya kaslarda daha az ağrı, daha iyi iyileşme ve hatta daha iyi atletik yetenekler yaşama eğilimindedir.

 21. Bazı çalışmalar, jelatinin uykuda sürekli sıkıntı çeken, uyuyamayan veya yatmadan önce üç gram alırlarsa genel olarak tatmin edici olmayan uykular yaşayan insanlara yardımcı olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, jelatinin subjektif uyku kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmış ve gündüz uykululuk, gündüz bilişsel işlevler, uyku kalitesi ve uyku etkinliğini (uyku zamanı / yatak içi zamanı) iyileştirdiğini, ayrıca uykuya dalma ve yavaşlamayı iyileştirme süresini kısalttığını bulmuştur. normal / sağlıklı uyku mimarisinde herhangi bir değişiklik olmadan -wave uyku.

Kolajen - Jelatin: Fark Nedir?

 1. Jelatin bir hidrolize kollajen şeklidir; bu, esasen yıkılmış kollajenin bir parçası olduğu anlamına gelir. Kolajen, "hayvan krallığında en bol bulunan proteindir" ve insan vücudundaki bağ dokusunun ana bileşenidir ve şaşırtıcı bir şekilde toplam vücut kütlemimizin dörtte birini oluşturur. (10)

 2. Kolajen hem insanlarda hem de hayvanlarda sağlıklı cilt, kas, tendonlar, eklemler, kemikler ve diğer dokuların temel oluşturucusudur, bu yüzden yeterince üretmediğimizde sağlığımızın büyük acı çekmesi şaşırtıcı değildir saati. Vücut içinde, kollajen, uzun zincirli proteinlerini orijinal amino asitlerine parçalamak için bir dizi aşamadan geçer, bu daha sonra vücutta kollajen sentezi için emilir ve kullanılır.

 3. Kolajen ve jelatin, aynı amino asitleri içerdiklerinden, faydaları bakımından benzerdir, ancak kullanımları biraz farklıdır ve bazı insanlar jelatini biraz daha kolay sindirir. Kolajen pişirmek jelatinin izole edilmesine yardımcı olur ve jelatin sadece sıcak suda çözülür. Su ile karıştırıldığında gözle görülür şekilde jel benzeri bir madde oluşturur, ancak kolajen yapmaz. Bu, jelatinin pişirme sırasında kendi jölelerinizi veya koyulaştırma soslarınızı yapmak gibi daha pratik kullanımları olabileceği anlamına gelir. [! 2989 => 1140 = 3!

 4. Çoğu gıdada veya takviyede olduğu gibi, ne kadar az işlem yapılırsa, tükettiğinizde sizin için o kadar iyidir. Jelatin bozulması, jelatini mümkün olan en düşük sıcaklıkta türetmek suretiyle en aza indirgenir ve bu, faydalarını sağlayan doğal peptid yapısına dayanmasını sağlar.

Jelatin’in Eşsiz Amino Asit Profili

 1. Kollajenden bir kez izole edildikten sonra jelatin kuru ağırlığa göre yaklaşık yüzde 98 ila yüzde 99 proteinden oluşur. Vücudun bir kısmını kendi başına yaptığı için "esansiyel olmayan" (veya şartlı) "alışılmadık derecede yüksek amino asit glisin ve prolin" olarak kabul edilir. Jelatinin amino asit bileşimi yaklaşık olarak:

 2. Jelatinden aldığımız en değerli amino asitlerden biri glisin. Glisin, prolin gibi diğer amino asitlere ek olarak, vücudun her yerine bağ dokusuna kuvvetini ve dayanıklılığını vermek için kritik olan kollajeni içeren şeydir. Glisin ayrıca, diyet ve çevremizle temas ettiğimiz ağır metal kimyasalları veya toksik maddelerden kendimizi doğal olarak detoksifiye etme kabiliyetimiz için de önemlidir.

 3. Bol miktarda glisin tüketmek, sahip olduğumuz en önemli karaciğer temizleyici detoksifikatörlerden biri olan, kanımızı temizlememize ve vücuttaki zararlı maddeleri temizlememize yardımcı olan daha iyi glutation üretimine bağlandı.

 4. Glisin tedarikine ek olarak, jelatin, aşağıdaki faydalardan bazılarına sahip olan prolin içerir: (11)

Neden Jelatine İhtiyacımız Var

 1. Gerçekten jelatin ile takviye etmeniz veya diyetinize daha fazla eklemeniz mi gerekiyor? Çoğu insan için cevap evet. Atalarımızın geleneksel diyetleri tipik olarak daha yüksek miktarlarda jelatin içermekteydi, çünkü hayvanların "burnundan kuyruğa" yeme yaklaşımı popülerdi.

 2. Fakat bugün, ortalama bir insan, yenilebilir birçok hayvan parçasının çoğu kez atıldığından, jelatin üzerinde (ve kolajen gibi diğer hayvan kaynaklı bileşikler) azalıyor. Doğal olarak jelatin sağlayan tavuk göğsü veya fileto mignon değildir; hayvanların derileri, kemik iliği ve tendonları da dahil olmak üzere, günümüzde genellikle tüketilmeyen hayvanların "jelatinli" kısımlarıdır!

 3. Amino asitlerin bazılarını kendi başımıza yapabiliriz, yaşlandıkça daha fazla ihtiyacımız olabilir ve yüksek düzeyde inflamasyon, tahrip olmuş sindirim, zayıf eklemler veya hasarlı kemikler varsa

 4. Jelatin içerisinde çok düşük çalışan bir başka grup vejeteryanlar. Vejeteryanlar ve veganlar, hayvansal ürünlerin çoğunu veya tümünü yemezler, normal bir şekilde maruz kalmazlar, bunun yerine agar agar gibi jelatin ikamelerini tercih ederler. Dikkatle yapılırsa çoğunlukla vejetaryen beslenme sağlıklı olabilir, ancak et, balık ve bazen yumurta ve süt gibi "tam proteinleri" ortadan kaldırdığından, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitlerde düşük olma riskinizi yükseltir.

 5. Tavuk veya dana jelatinin yanı sıra jelatinin, veganların ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere, dikkat etmesi gereken diğer bazı şaşırtıcı ürünler de var:

Diyetinize Daha Fazla Jelatin Nasıl Eklenir

 1. Dünyada jelatin kullanılıyor. Kelime Latin gelatus'tan türetilmiştir ve ayrıca jelantin, İspanyolcada jelatin ve Fransızca'da jelatin olarak da bilinir. Jelatin, Norveç Nynorsk ve Bokmal lehçelerinde bile kullanılır.

 2. Jelatini tüketmenin en iyi yolu, hayvanları "yutmak için kuyruk" olarak yemektir, yani kemikleri ve bağ dokularını atmazsınız, daha çok onları et suyu veya çorba haline getirirsiniz. Bunu, bu Kemik Suyu Tarifini kullanarak evde sadece bazı kemik suyunu demleyerek yapabilirsiniz.

 3. Kolajen içeren ve kemik suyu tüketen hayvanların parçalarını yerken jelatin ve kolajen elde etmenin ideal yolları olsa da, bu her zaman kolay veya mümkün değildir. Alternatif olarak, hazırlanması çok daha az zaman alan toz jelatin kullanabilirsiniz. Bu şekilde kemik suyu için hızlı ve basit bir ikame yapabilirsiniz ve faydalı amino asitler elde etmek için başka bir yol sunar.

 4. Hidrolize jelatin tozu, çorbalar, et suları ve yahniler dahil her türlü sıvıya karıştırılabilir. Bazı insanlar bile smoothies veya meyve suları gibi soğuk suda kullanırlar. Marketlerde veya çevrimiçi olarak satın almak için bakarken, muhtemelen yaprak, granül veya toz halinde jelatin ile karşılaşırsınız. Anında türleri tariflerde kullanabilirsiniz (bu sıvının emilmesi ve jel haline gelmesi için genellikle suya batırılması gerekir), ancak mümkün olan en faydalı türü aldığınızdan emin olun.

 5. Bir hayvanın genel sağlığının, vücudunda depoladığı kollajen ve jelatinin kalitesini etkilediğini unutmayın. Et, deri, yumurta ve kollajen gibi kaliteli hayvansal ürünleri tüketmek önemlidir, çünkü uygun şekilde yükseltilmiş hayvanlar vücutlarında daha fazla mineral depolar, daha faydalı yağ asidi profillerine sahiptir (daha fazla omega-3 ve daha az omega-6) ve daha az kirlenir.

 6. Bu hayvanlar genel olarak daha sağlıklı ve yapay hormonlar veya antibiyotikler kullanılarak büyütülmediklerinden, çim beslenen veya mera yetiştiren hayvanlardan jelatin ve kolajen ürünleri satın almanızı öneririm. Bir adım daha ileri giderek, hayvanların GDO taneleri veya kimyasallarla püskürtülen ürünlerden oluşan bir diyet yememelerini sağlamak için mümkün olduğunda organik jelatini arayın. Ayrıca jelatin ürünlerinizi, özellikle de sığır jelatinini nereden aldığınıza da dikkat etmek istersiniz, çünkü süngerimsi ensefalopatiye, yani çılgın inek hastalığına maruz kalmak istemezsiniz.

 7. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407