Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Jambon yemek sağlıklı mı?

Tatlı Krepler

 1. Jambon favori Paskalya tavşanı ya da düzenli bir hoşgörü olsun, en sağlıklı et seçeneklerinden biri değil. Ham, çok fazla protein ve bazı vitamin ve mineraller sağlar, ancak aynı zamanda hem sodyum hem de yağ bakımından yüksektir. Jambon yemeye karar verdiğinizde, normal sürüme göre daha sağlıklı ekstra yağsız sürümü tercih edin, çünkü bu hem yağ hem de kaloriden tasarruf etmenizi sağlar.

Kaloriler ve Makrobesinler

 1. Düzenli kavrulmuş kemiksiz jambonun 3 onsluk bir porsiyonu 151 kalori, 19.2 gram protein ve 2.7 gram doymuş yağ ve 50 miligram kolesterol de dahil olmak üzere 7.7 gram yağ sağlar. 2.000 kalorili bir diyet uygularsanız, bu protein için günlük değerin yüzde 38'i, DV için yüzde 12'si, doymuş yağ için yüzde 14'ü DV ve yüzde 17'si kolesterol için yüzde 17'sidir. Ekstra yağsız jambon tercih etmek, 28 kalori, 3 gram yağ, 1.2 gram doymuş yağ ve 5 miligram kolesterolden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Vitaminler ve Mineraller

 1. Her bir porsiyon jambon size tiamin için DV'nin yüzde 41'ini, riboflavin için DV'nin yüzde 16'sını, niasin için DV'nin yüzde 26'sını, B vitamini için yüzde 13'ünü sağlar. B-12 vitamini için DV'nin yüzde 6 ve 10'u. Bu B vitaminleri karaciğerinizi, cildinizi, gözlerinizi ve saçlarınızı sağlıklı tutmak ve yediğiniz yiyecekleri vücudunuz için enerjiye dönüştürmek için gereklidir. Ham ayrıca fosfor için DV'nin yüzde 24'ünü, potasyum için DV'nin yüzde 10'unu ve her porsiyonda DV'nin yüzde 14'ünü içerir. DNA oluşturmak için fosfor, uygun sinir ve kas fonksiyonu için potasyum ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çinko gerekir.

Sodyum Düşünceleri

 1. Ham sodyumdan çok yüksektir, 3 onsluk bir porsiyonda 1.275 miligramdır. Bu, tansiyonu yüksek olan insanlar için önerilen 1.500 miligramlık günlük sınırın neredeyse tamamı ve sağlıklı insanlar için önerilen 2.300 miligramlık sınırın yarısından fazlasıdır. Çok fazla sodyum tüketmek, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini artırır.

İşlenmiş Et Sağlığı Riskleri

 1. Jambon gibi işlenmiş etler de sayısız sağlık problemi riskinizi arttırıyor. Aralık 2012’de “Güncel Ateroskleroz Raporları” nda yayınlanan bir araştırma, bu et tüketiminin yüksek kalp hastalığı ve tip-2 diyabet riski ile bağlantılı olduğunu buldu. 2007 yılında "PLOS Medicine" de yayınlanan bir başka çalışmada, işlenmiş et yemenin kolon ve akciğer kanseri riskinizi arttırdığı tespit edildi. Balık, derisiz tavuk veya vejeteryan protein kaynakları seçmekte daha iyi olursunuz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407