Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Izgara Yiyecekler Sağlıklı mı?

Izgarasını Ayarlama

 1. Grilling, birçok Amerikalı için uzun zamandır favori bir eğlence olmuştur. Tipik olarak açık ve sıcak bir hava aktivitesi olmasına rağmen, birçok insan yıl boyunca ızgara yapmaktan hoşlanır. Izgarada pişirmeden önce ve pişirme işlemi sırasında yemeğin nasıl hazırlandığına bağlı olarak ızgarada pişirme, kızartma, derin kızartma ve sote etme gibi diğer pişirme yöntemlerine daha sağlıklı bir alternatif olabilir.

Izgara'nın Tarihi

 1. İnsanlar, 40 ila 50 bin yıl önce bir yangını nasıl başlatacağını öğrendi. Bundan kısa bir süre sonra, yemek pişirmek için ateş kullanmaya başladılar. Daha yakın tarihte ızgara, aile toplantıları, kamp gezileri ve spor etkinlikleri sırasında favori bir eğlence haline geldi. Modern ızgaralar eşit ısı dağılımı ve düzenlemeye izin verir ve birçok yemek kitabı artık özellikle ızgaraya odaklanan tariflere göre düzenlenmiştir.

Diğer Pişirme Yöntemleri

 1. Genel bir tercih olsa da ızgara kesinlikle yemek hazırlamanın tek yolu değil. Daha geleneksel yöntemler arasında derin yağda kızartma, tavada kızartma veya sote etme ve fırınlama bulunur. Derin yağda kızartma, yiyecekleri, bitkisel yağ gibi ısıtılmış yağa batırarak pişirir. Tavada kızartma veya sote etme, az miktarda ısıtılmış yağ içeren bir tavada yemek pişirmeyi ve yemeği tavada hızlı bir şekilde hareket ettirmeyi içerir. Pişirme, yiyecekleri fırında ya da başka bir kapalı alanda ısıtmak suretiyle pişirir. Derin yağda kızartma ve sote işlemine kıyasla, pişirilen yiyeceğe fazla yağ eklenmezse ızgara daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

Izgara Güvenliği

 1. Herhangi bir pişirme biçiminde olduğu gibi, uygun gıda işleme teknikleri ve tüm yiyecekleri minimum iç sıcaklığa kadar pişirmek çok önemlidir. Yiyecekler yanlış kullanılırsa veya iyice pişirilmezse, yiyecek kaynaklı hastalıklar ciddi bir endişe haline gelir. Kıyma 160 F'ye kadar pişirilmelidir; 165 F'ye kadar kanatlı hayvan; domuz eti 145 F'ye pişmiş olmalı ve deniz ürünleri 145 F'de düzgün şekilde pişirilmişse

Izgara Çeşitleri

 1. İki ana ızgara türü vardır: Propan gaz ızgaraları ve kömür ızgaraları. Izgara yapmak beslenme açısından daha sağlıklı bir seçenek olsa da, kömür ızgaraları ile kanser riski arasındaki olası bağlantı konusunda bazı endişeler ortaya çıkmıştır. MD Anderson Kanser Merkezine göre, etin kıyılması veya yakılması, mide ve kolorektal kanser riskini artırabilecek heterosiklik aminlerin oluşmasına neden olur. Ek olarak, kimyasal birikimini önlemek için her kullanımdan sonra ızgaralarınızı temizlemenizi önerirler ki bu da yiyeceğinize aktarılabilir.

Izgara Yiyeceklerin Daha Sağlıklı Olması

 1. Izgara yapmak, derin yağda veya tavada kızartmadan daha sağlıklı bir seçenek olsa da, yiyecekleri daha sağlıklı hale getirecek şekilde hazırlayabilirsiniz. Yağ içermeyen bir karışımda ızgara yapmadan önce yiyecekleri marine etmek ve tuz yerine limon suyu ya da sarımsakla baharat yapmak çok fazla tat verir ve değerli kalorilerden tasarruf sağlar ve bitmiş yemeğin sodyum içeriğini azaltır. Izgara yapmak eğlenceli bir aktivite olmalı ve sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407