Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Izgara Tavuk, Pişmiş Tavuktan Daha Sağlıklı mı?

Öneriler

 1. Tavuk, özellikle cildi pişirmeden veya yemeden önce çıkarırsanız, sağlıklı bir protein tercihidir. Hem ızgara hem de fırınlama sulu, lezzetli, sağlıklı bir tavuk üretebilir, ancak ızgara yapmak pişirme sırasında daha fazla kanserojen üretime yol açarak daha az sağlıklı bir seçim olmasını sağlar. Izgara tavuğa veren aynı dumanlı aroma ve char aroma da zararlıdır. Bununla birlikte, ılımlı olarak ve üretilen kanserojen miktarını azaltmak için pişirme yöntemleriyle yenen ızgara tavukların tadını çıkarabilirsiniz.

Kanserojenler ve Pişirme

 1. Izgara dahil tüm yüksek ısıda pişirme yöntemleri heterosiklik aminler ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar üretir ve bu iki kimyasal maddenin yüksek seviyelerine maruz kalması kansere neden olabilir. HCA'ların ve PAH'ların üretimi, etin türüne, pişirme süresine, sıcaklığa ve yönteme bağlıdır. Etleri doğrudan sigara içmeye veya kömürleştirmeye maruz bırakan ızgara gibi pişirme yöntemleri, diğer pişirme yöntemlerinden daha fazla PAH üretir. Bununla birlikte, HCA üretimi, etler her ne kadar 300 derece Fahrenheit'in üzerindeki sıcaklıklarda veya iyi pişirilmiş ızgara etlerinde veya fırın kızartmalarında olduğu gibi uzun süre pişirildiklerinde gerçekleşir.

Kanserojenlerin Azaltılması

 1. Pişirme sırasında HCA üretimini azaltmak için tavuğunuzu bir rafa koyun, çünkü sıcak metal bir yüzeye doğrudan temas HCA üretimini artırabilir. Yüksek pişirme sıcaklıklarına maruz kalma HCA'ları ürettiğinden, pişirme sıcaklığını 300 derece F'ın altına de düşürebilirsiniz. Tavuğu kızartırken, yüksek ısı nedeniyle HCA üretimi kaçınılmazdır, ancak daha kısa pişirme süreleri daha az HCA ve PAH oluşumu anlamına geldiğinden, tavuğu kızartma işleminden önce bir mikrodalgada kısmen pişirerek PAH oluşumunu azaltabilirsiniz. Tavuk eti ızgarada tutturmaktan kaçının, damlayan yağ ne kadar fazla olursa, o kadar fazla duman olur ve PAH oluşum seviyesini yükseltir. Izgaradan sonra kıyılmış tavuk parçalarının kesilmesi de PAH'a maruz kalmayı azaltır. Hem pişirme hem de ızgarada, HCA oluşumunu azaltmak için eti sürekli çevirin.

Kanserojen tehlikeleri

 1. Bilimsel araştırmalar, hem HCA hem de PAH'nın yüksek seviyelerine maruz kalmanın hayvanlar için tehlikeli olduğunu, yüksek kanser oranlarına neden olduğunu ortaya çıkarsa da, bu sonuçların insanlara çevrildiğine dair bir kanıt yoktur. Ayrıca, bu çalışmalarda hayvanlara maruz kalma seviyeleri, insanların normal bir diyette yaşayacağından önemli ölçüde yüksekti. Ancak, HCA ve PAH maruziyeti, kansere neden olacağına dair kanıt olmasa bile, kanser riskini artırabilir. 2007'de Kanser Epidemiyolojik Biyobelirteçler ve Önleme'de yayınlanan bir insan araştırması, HCA'ya maruz kalmanın erkeklerde ve kadınlarda pankreas kanseri riskini yaklaşık yüzde 30 artırdığını buldu. Kanser Araştırması'nın 2005 sayısında, PAH'da yüksek olan iyi pişmiş et tüketiminin prostat kanseri gelişme riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu belirten bir insan araştırması vardı.

Yağ İçeriği ve Lezzeti

 1. Hem ızgara hem de fırınlama, az yağlı pişirme yöntemleridir, özellikle cildi tavuktan çıkarmadan önce, pişirmeden önce veya yemeden önce. Her iki pişirme yönteminde de sınırlı miktarda ilave yağ gerekir. Tavuğunuzun lezzetini ve nemini arttırmak için, önce lezzetlendirin, aromalar ete göre daha az bağımlı ve aroma için dumana bağlı olarak, etin emeceği. Marine etme, kalorilerde yüksek olabilen barbekü sosu gibi ilave soslardan daha az tat almanız gerektiği anlamına gelir. Marine edilmiş tavuk ile, kalsiyum içeriğini de artırabilen, yüksek sodyumlu ekmekli fırında tavuktan kaçınabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407