Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Izgara Peynirli Sandviçler Sağlıklı mı?

Somun Tüketimi ile Uyarı

 1. Çok az sayıda çocuk gevrek, sıcak ve yapışkan bir peynirli sandviç görmeye karşı koyabilir. Yetişkinler aynı zamanda çedar ile kabarcıklı ızgara sandviçin tadını çıkarır. Yetişkinlerde ve endişe verici biçimde Amerikan çocuklarında bile obezite ile birlikte, yükselen ızgara peynirli sandviçlerin sağlıklı olup olmadığını sorgulamak meşrudur.

Tarih

 1. Izgara peynirli sandviçin 1920'lerde kitlesel üretilen dilimlenmiş ekmek oluşturulmasıyla ortaya çıktığına inanılıyor. Başlangıçta açık yüzlü bir sandviç, Avrupa sandviçlerinde olduğu gibi sadece altta dilim ekmeği vardı. Lezzetli peynirli ızgara peynirli sandviç hala her yaştan Amerikalılar arasında favori. Yemek tarifleri mutfaktan mutfağa değişir ancak hemen hemen her zaman turuncu renkli bir peynir, yani Amerikan peyniri veya eski çedar ile yapılır.

Karşılaştırmalar

 1. Benzer büyüklükte yemek ücreti ile karşılaştırıldığında, kaliteli ekmekle yapılan ızgara peynir ve en popüler turuncu renkli eriyen peynir markalarından biri kalorilerde ve yağda hala daha yüksektir. Örneğin, bir Wendy's Junior burgeri 230 kaloriye sahipken, dört dilim Kraft American peyniri 84 kaloriye ve iki La Brea Whole Grain diliminde toplam 420 kalori için 320 kaloriye sahiptir. Burger, az 8 katı yağ ve 3 g doymuş yağ ile doludur. Buna karşılık, dört dilim toplam 12 g doymuş yağ ve toplam 32 g yağ ve iki tam tahıllı dilim toplamda 62 yağ kalorisine sahip olan yağdan 30 kaloriye sahiptir. Benzer şekilde, bir dilim Pizza Hut peynirli pizza 240 kaloriye, 4,5 g doymuş yağa ve biberli bir dilim için toplam 11 g yağ ve 12 g'a sahiptir.

Peynir

 1. Izgara peynirli sandviçin kalbi, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak, peynirdir. Peynir seçimi doğrudan bu sandviçin sağlığını ayarlar. Bu çok sevilen sandviç için en yaygın kullanılan iki peynir, kaşar ve Amerikan. Amerikan peyniri sık sık yumuşak olarak kabul edilirken, yağda belirgin bir şekilde düşüktür. Kraft marka Amerikan peyniri, dilim başına 8 g yağ ve 3 g doymuş yağ içerir. 21 g Kraft dilimi başına toplam kaloriler 70'tir, bunlardan 45'i yağdandır, 20 mg kolesterol ve 270 mg sodyum. Kraft peynirinde diyet lifi, 1 g şeker, 4 g protein ve C vitamini veya demir yoktur. İnce kontrastta Kraft hafif çedar, dilim başına 28 g kaloride tarif edilmiştir ve 6 g doymuş, 30 mg kolesterol ve 180 mg sodyum ile 10 g yağa sahiptir. Kraft çedarında ayrıca diyet lifi, C vitamini veya demir yoktur. Şekersiz iken Kraft'ın hafif kaşarında 6 g protein vardır. Bununla birlikte, her iki peynir de kalsiyum açısından yüksektir. NIH Ulusal Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü'nün bize hatırlattığı gibi "yağ önemlidir, ancak kaloriler önemlidir". Besinsel olarak benzer şekilde, en sağlıklı sandviçler, kişisel olarak en tatmin edici eriyen peynir kullanılarak elde edilir, çünkü doyma aşırı ısınmayı azaltır.

Ekmek

 1. En azından sağlıklı ızgara peynir, tahıl çekirdeğinin birincil bileşenlerinden yoksun, yüksek oranda işlenmiş ekmekle yapılır. Bu "beyaz ekmek" ve diğer benzer "zenginleştirilmiş buğday" ekmekleri, günün üç öğün öğesinde kritik değerde olmayan ağır besin değerlerine sahip değildir. Bu nedenle beyaz ekmek ve sahte buğday ekmeği dolmakta, ancak sağlıklı hücre işlevi için vitamin ve mineraller bırakılmaktadır. Bir öğün atıştırması arasında bir sandviçin yarısı beyaz ekmek hayranlarına tatmin edici bir uzlaşma olabilir. Alternatif olarak, en sağlıklı ızgara peynirli sandviçler yüzde yüz tam tahıllı ekmeklerden yapılır. Tam tahıllı ekmeğin daha yüksek lif içeriği daha fazla besin sağlar, daha fazla dolgunluk hissi verir ve bağırsakları temizler. Örneğin, bir dilim La Brea tam taneciği, 2,000 kalorili bir diyete dayanarak 3 g diyet lifi veya günlük değerin yüzde 11'ine sahiptir. Karşılaştırıldığında, Wonder Bread's Classic White'ın sıfır diyet lifi var, Smart White ise 3 g. Sonuç olarak, Amerikan Diyabet Birliği tam buğday ekmeğini tavsiye ediyor, çünkü üç parçanın hepsini de tahıl çekirdeği içeriyorlar ve daha fazla vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitleri ortaya çıkıyor. [! 4446 => 1130 = 6!

Izgara

 1. Izgarayı hazırlamak, ızgara peynirinin yağ içeriğini de etkiler. Klasik Amerikan ızgara peynirli sandviç tarifi, lezzet ve ızgara etkisini arttırmak için ekmeğin tereyağlanmasıyla hazırlanır. Bununla birlikte, bir zeytinyağı ile ızgara yapmak daha iyi bir "iyi" kolesterol içeriği sağlar. Sızma zeytinyağlı bir çay kaşığı ılık bir tavada döndürülerek karıştırılarak ızgara peynirli sandviçin bir tarafını kızartın. Yağlanmış tavayı hafifçe tuzlamak, ya da daha sağlıklı, kekik ya da kekik bir bahar koyarak ince lezzet ekler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407