Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ispanak vs Kale: Bir Daha Sağlıklı mı?

Alt satırda

 1. Ispanak ve lahana her ikisi de etkileyici sağlık yararları ile ilişkili beslenme güçleridir.

 2. Tamamen farklı bitki ailelerinden geliyor olsalar da, genellikle salatalardan çorbalara, tatlılardan smoothie'ye ve ötesine uzanan tariflerde birbirlerinin yerine kullanılırlar.

 3. Yine de, pek çok benzerliklerine rağmen, bazı ayrımlar onları ayırdı.

 4. Bu makale, hangisinin daha sağlıklı olduğunu belirlemek için ıspanak ve lahana besin içeriği ve yararlarına derinlemesine bir bakış getiriyor.

Besin Farklılıkları

 1. Hem lahana hem de ıspanak, çok çeşitli önemli vitamin ve mineraller sağlayan oldukça besleyici, düşük kalorili sebzelerdir.

 2. Hem K vitamini yüksek - sağlıklı kan pıhtılaşması ve kemik oluşumunda rol oynayan önemli bir vitamin (1).

 3. Artı, hastalıkları önleme ve bağışıklık fonksiyonunda merkezi bir rol oynayan C vitamini bakımından zenginler (2).

 4. Her ikisi de aynı zamanda A vitamini, riboflavin ve kalsiyum da dahil olmak üzere çeşitli miktarlarda lif ve diğer önemli mikro besinleri içerir.

 5. İşte lahana ve ıspanağın birbirine karşı biriktiği (3):

 6. Ispanak ve lahana benzer miktarda besleyici madde sunar, ancak bazı farklılıklar da vardır.

 7. Örneğin, lahana C vitamini miktarının iki katından fazla içeriyor, ıspanak ise daha fazla K vitamini, A vitamini ve folat sağlıyor.

 8. Yine de, ıspanak ve lahana bazı besin maddelerinin farklı konsantrasyonlarına sahip olsalar da, her ikisi de genel olarak oldukça besleyici sebze seçenekleridir.

Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Yıldız besin profillerine ek olarak, hem lahana hem de ıspanak etkileyici sağlık yararlarıyla ilişkilendirildi.

 2. Her ikisi de antioksidanlar bakımından zengin - hücrelerinize oksidatif hasarı önlemeye ve kronik hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan bileşikler (4, 5). [! 968 => 1140 = 3!

 3. Örneğin, yüksek kolesterolü olan 32 erkekten oluşan 12 haftalık bir çalışma, öğünlerle birlikte lahana suyu içmenin, kolesterol seviyelerini arttırdığını ve antioksidan durumunu artırdığını gösterdi (6). [! 968 => 1140 = 3!

 4. Çalışma ıspanak çorbasının, diyetsel nitratlar, kan akışını artıran bileşikler sayesinde hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azalttığını gözlemledi (7).

 5. Dahası, lahana ve ıspanak kalorileri düşük fakat besinler açısından yüksek olduğu için, bu lezzetli yeşillikleri diyetinize eklemek kilo kaybınızı artırmak için etkili bir strateji olabilir (12, 13).

Ispanak Oksalat İçinde Yüksek

 1. Ispanak, vücudunuzdaki kalsiyuma bağlanan ve emilimini önleyen büyük miktarda diyet oksalat içerir (14).

 2. Oksalat yönünden zengin besinler yemek, ayrıca idrarınız yoluyla oksalat atılımını artırır, bu da kalsiyum oksalat böbrek taşlarının oluşumuna yol açabilir (15).

 3. Birkaç farklı böbrek taşı türü var, ancak yaklaşık% 80'inin kalsiyum oksalattan oluştuğu tahmin ediliyor (16).

 4. Böbrek taşı riski yüksek olanlara sık sık ıspanak da dahil olmak üzere oksalatta yüksek gıda alımını sınırlamaları önerilir.

 5. Kaynama ıspanağı, diyet oksalat konsantrasyonunu% 87'ye kadar azaltabilir (18).

Kale Goitrin İçebilir

 1. Ispanak, lahana gibi sert sebzelerle aynı ölçüde olmasa da, goitrogenic özellikler içerebilir.

 2. Tiroid fonksiyonundaki bozulmalar metabolizmanızı etkileyebilir ve yorgunluk, soğuğa duyarlılık ve kilo değişikliği gibi semptomlara neden olabilir (20). [! 968 => 1140 = 5!

 3. Örneğin, insan ve hayvan çalışmaları brokoli lahanası ve Brüksel lahanası yemeklerinin tiroid fonksiyonlarını veya tiroid hormon düzeylerini etkilemediğini, tiroid sorunu olanlar için güvenli olduğunu göstermektedir (21, 22) .

 4. Diğer araştırmalar, düzenli olarak haçlı sebze yemenin, iyot alımının düşük olduğu kadınlarda (23, 24) haricinde, tiroid kanseri riskinin yüksek olmasından kaynaklanmadığını ortaya koydu. [! 968 => 1140 = 5!

 5. Bu nedenle, tiroid probleminiz varsa, yemekten önce lahana veya ıspanak pişirmek ve diyetinizde deniz ürünleri ve süt ürünleri gibi gıdalardan yeterince iyot almanızı sağlamak goitrinin neden olduğu yan etkileri önlemeye yardımcı olabilir. .

Bir Daha Sağlıklı mı?

 1. Lahana ve ıspanağın besinsel içeriği ve sağlık yararları konusunda birkaç küçük fark var.

 2. Yine de, her ikisi de inanılmaz derecede besleyici madde yoğunluğuna sahip ve çok yönlü, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tadını çıkarabilirsiniz.

 3. İdeal olarak, haftalık olarak öğünlerinize birkaç porsiyon eklemeyi, romaine, İsviçre pazı, lahana yeşili ve lahana gibi diğer yapraklı yeşillik çeşitlerini eklemeyi deneyin.

 4. Bu bileşenlerin her biri yalnızca masaya farklı bir besin kümesi getirmiyor, aynı zamanda beslenmenize biraz çeşitlilik ve yeni lezzetler ekleyebiliyor.

 5. Bu lezzetli sebzeleri rutininize eklemeye başlamak için birkaç basit fikir:

Alt Çizgi

 1. Lahana ve ıspanak oldukça besleyici ve birçok faydası var.

 2. Lahana ıspanak olarak C vitamini miktarının iki katından fazla sunarken, ıspanak daha fazla folat ve A ve K vitaminleri sağlar

 3. Her ikisi de iyileştirilmiş kalp sağlığı, artan kilo kaybı ve hastalığa karşı korunma ile bağlantılı.

 4. Bu nedenle, hem sağlıklı, hem de dengeli bir diyetin bir parçası olarak keyif almak, her birinin sunduğu eşsiz avantajlardan yararlanmanızı sağlayabilir - aynı zamanda günlük yemekleriniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407