Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ispanak 101: Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Ispanak (Spinacia oleracea) Persia kökenli bir yeşil yapraklı sebzedir.

 2. Amaranth ailesine ait ve pancar ve kinoa ile ilgili. Dahası, besinler ve antioksidanlarla dolu olduğu için çok sağlıklı kabul edilir.

 3. Ispanak yemek, göz sağlığına yarar sağlayabilir, oksidatif stresi azaltabilir, kanseri önleyebilir ve kan basıncı seviyelerini azaltabilir.

 4. Ispanak hazırlamanın birçok yolu var. Konserve veya taze olarak satın alabilir ve pişmiş veya çiğ olarak yiyebilirsiniz. Kendi başına veya başka tabaklarda lezzetlidir.

 5. Bu makale ıspanak hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Beslenme gerçekleri

 1. 3.5 ons (100 gram) çiğ ıspanak için beslenme gerçekleri (1):

 2. Ispanaktaki karbonhidratların çoğu inanılmaz derecede sağlıklı olan liflerden oluşuyor.

 3. Ispanak ayrıca çoğunlukla glukoz ve fruktoz şeklinde az miktarda şeker içerir (1).

 4. Ispanak çözülmez lif bakımından yüksektir, bu da sağlığınızı çeşitli şekillerde artırabilir (2).

 5. Yiyecek sindirim sisteminizden geçerken tabureye toplu katıyor. Bu kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Vitaminler ve mineraller

 1. Ispanak, (3):

 2. Ispanak ayrıca potasyum, magnezyum ve B6, B9 ve E vitaminleri gibi başka vitaminler ve mineraller içerir.

Bitki bileşikleri

 1. Ispanak (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10):

Ispanağın sağlık yararları

 1. Ispanak son derece sağlıklı ve çok sayıda sağlık yararına bağlı.

 2. Oksidatif stres, göz sağlığı ve kan basıncını iyileştirdiği gösterilmiştir.

 3. Serbest radikaller metabolizmanın yan ürünleridir. Hızlandırıcı yaşlanmayı tetikleyen ve kanser ve diyabet riskinizi artıran oksidatif strese neden olabilirler (11). [! 966 => 1140 = 5!

 4. Sekiz sağlıklı insandan yapılan bir çalışmada ıspanağın oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olduğu bulundu. Bu çalışma oldukça küçük olmasına rağmen, bulgular diğer hayvan ve insan araştırmaları ile desteklenmiştir (12, 13, 14).

 5. Ispanak, bazı sebzelerde renkten sorumlu olan karotenoidler olan zeaksantin ve lutein bakımından zengindir.

 6. İnsan gözlerinde, gözlerinizi güneş ışığından (15) kaynaklanan hasarlardan koruyan yüksek miktarda bu pigmentler bulunur.

 7. Ek olarak, bazı çalışmalar zeaksantinin ve luteinin körlüğün ana nedenleri olan makula dejenerasyonunu ve kataraktları önlemek için çalıştığını göstermektedir (16, 17, 18, 19).

 8. Bu bileşikler mevcut hasarı tersine çevirebilir (20, 21).

 9. Ispanak, kanser büyümesini yavaşlatabilen MGDG ve SQDG olmak üzere iki bileşen içerir.

 10. Bir çalışmada, bu bileşikler bir kişinin serviksindeki tümör büyümesinin yavaşlamasına yardımcı oldu. Ayrıca tümörün boyutunu da azalttı (22, 23).

 11. Bazı insan çalışmaları ıspanak tüketimini düşük prostat kanseri riskine bağlamaktadır. Bu yapraklı yeşili yemek, meme kanserini önlemeye de yardımcı olabilir (24, 25).

 12. Aynı şekilde, bir hayvan çalışmasında ıspanağın kanser oluşumunu baskılayabileceğini belirtmiştir (26). [! 966 => 1140 = 5!

 13. 27 kişiden birinde yapılan bir çalışmada ıspanak yemenin kan basıncı seviyesini etkili bir şekilde düşürdüğü tespit edildi. Diğer birkaç çalışma da benzer etkileri gözlemleyerek ıspanağın kalp sağlığını arttırdığını göstermektedir (7, 30, 31).

Potansiyel olumsuz taraflar

 1. Ispanak genellikle çok sağlıklı kabul edilir. Ancak, bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir.

 2. Böbrek taşlarına asit ve mineral tuz birikmesi neden olur. En yaygın çeşidi kalsiyum oksalattan oluşan kalsiyum taşlarıdır.

 3. Ispanak hem kalsiyum hem de oksalatlarda yüksektir, bu nedenle böbrek taşı geliştirme riski yüksek olan kişilerin alımlarını sınırlamaları gerekir (32, 33).

 4. Ispanak, vücudunuzda çeşitli fonksiyonlara hizmet eden, ancak en iyi kan pıhtılaşmadaki rolü ile tanınan K1 vitamininde yüksektir.

Alt satırda

 1. Ispanak besleyici, yaprak yeşildir.

 2. Bu sebzenin birkaç yönden sağlığa fayda sağladığı gösterilmiştir. Ispanak oksidatif stresi azaltabilir, göz sağlığını iyileştirebilir ve kalp hastalığı ve kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

 3. Sağlığı güçlendirme potansiyeli ile ilgileniyorsanız, ıspanak diyetinize eklemek için kolay bir besindir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407