Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hindistan Cevizi Eti: Beslenme, Yararları ve Dezavantajları

Et mi yemelisiniz?

 1. Hindistan Cevizi eti, bir hindistan cevizinin içindeki beyaz etidir.

 2. Hindistancevizi, tropik iklimlerde yetişen büyük hindistan cevizi avuç içi tohumları (Cocos nucifera). Kahverengi, lifli kabukları içindeki eti gizler.

 3. Bu meyveden elde edilen yağ ve süt giderek daha popüler hale geldiğinden, birçok insan hindistancevizi etinin nasıl kullanılacağını ve sağlık yararları sağlayıp sağlamadığını merak edebilir.

 4. Bu makale size hindistancevizi eti hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Beslenme gerçekleri

 1. Hindistancevizi eti, karbonhidrat ve protein bakımından ılımlı, yağ ve kalori bakımından yüksektir.

 2. 1 bardak (80 gram) taze, rendelenmiş hindistan cevizi etinin beslenme gerçekleri (1):

 3. Hindistan cevizi eti, özellikle manganez ve bakır olmak üzere birçok önemli mineral bakımından zengindir. Manganez enzim fonksiyonunu ve yağ metabolizmasını desteklerken, bakır kemik oluşumuna ve kalp sağlığına yardımcı olur (2, 3).

 4. Hindistan cevizi, yüksek yağ içeriği nedeniyle eşsiz bir meyvedir. Etindeki yağın yaklaşık% 89'u doymuş (4).

 5. Bu yağların çoğu, ince bağırsaklarınızda bozulmadan emilen ve vücudunuz tarafından enerji üretmek için kullanılan, orta zincirli trigliseritlerdir (MCT'ler). [! 829 => 1140 = 2!

 6. Bu lifin çoğu çözünmez, yani sindirilmediği anlamına gelir. Bunun yerine, gıdaları sindirim sisteminizde hareket ettirmek için çalışır ve bağırsak sağlığına yardımcı olur.

Hindistancevizi etinin sağlığa yararları

 1. Hindistancevizi eti sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

 2. Bu tropik meyvenin faydaları üzerine yapılan araştırmaların çoğu yağ içeriğine odaklanıyor.

 3. Hindistan cevizi eti, HDL (iyi) kolesterolü artırabilen ve LDL (kötü) kolesterolü azaltabilen hindistancevizi yağı içerir. Bu belirteçlerdeki iyileşmeler kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (7).

 4. 4 haftalık bir çalışma, 91 kişiye 1.6 ons (50 mi) fazladan sızma hindistan cevizi yağı, fazladan sızma zeytinyağı veya tuzsuz tereyağı verdi. Hindistancevizi yağı grubundakiler, HDL (iyi) kolesterol, tereyağı veya zeytinyağı verilenlere kıyasla anlamlı bir artış gösterdiler (8). [! 829 => 1140 = 3!

 5. 8 haftalık bir araştırmada, hindistancevizi sütüyle yapılan 7 ons (200 gram) yulaf lapası tüketen kişilerin LDL (kötü) kolesterolde belirgin azalma ve HDL (iyi) kolesterol oranlarında artış olduğunu belirtti. soya sütü ile yapılan yulaf lapası yiyenlerle (10).

 6. Hindistan cevizi eti kilo kaybına yardımcı olabilir.

 7. Çalışmalar, bu meyvede bulunan MCT'lerin, hepsinin kilo kaybını destekleyebilecek dolgunluk, kalori yakma ve yağ yakma duygularını destekleyebileceğini göstermektedir (11, 12, 13).

 8. Ek olarak, hindistancevizi etinin yüksek lif içeriği, fazla ısınmanın önlenmesine yardımcı olabilecek dolgunluğu artırabilir (14, 15).

 9. 8 yetişkinin 90 günlük bir çalışması, günlük 1.3 bardak (100 gram) taze hindistan cevizi ile standart bir diyetin takviye edilmesinin, aynı miktarda yerfıstığı veya fıstık yağı (16).

 10. Bu çalışmaların çok fazla miktarda hindistancevizi ve MCT yağı kullandığını unutmayın, bu nedenle daha az miktarda hindistancevizi etin aynı etkiye sahip olup olmayacağı belli değil.

 11. Hindistancevizi lif bakımından yüksektir, bu da dışkıyı toplamanıza yardımcı olur ve bağırsak düzenini sağlayarak sindirim sisteminizi sağlıklı tutar (6, 17).

 12. Bu meyveler aynı şekilde yağ bakımından da yüksek olduğu için, vücudunuzun A, D, E ve K vitaminleri dahil olmak üzere yağda çözünen besinleri emmesine yardımcı olabilirler

 13. Ek olarak, hindistancevizi etindeki MCT'lerin, bağırsak bakterilerinizi güçlendirdiği ve bu da iltihaplanma ve metabolik sendrom gibi koşullara karşı koruma sağlayabileceği gösterilmiştir (18).

 14. Hindistan cevizi eti yemenin aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka yararları olabilir:

Potansiyel olumsuz taraflar

 1. Hindistancevizi etinin birçok faydası varken, olumsuz yanları da olabilir.

 2. Çok tartışmalı olan önemli miktarda doymuş yağ içeriyor.

 3. 115.000'den fazla sağlıklı erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, yüksek doymuş yağ alımının kalp hastalığı riskinin artması ile ilişkili olduğu bulundu (29).

 4. Doymuş yağın kalp hastalığı üzerindeki etkileri hala tartışılsa da, araştırmalar doymuş yağların doymamış yağlarla değiştirilmesinin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor (30).

 5. Bazı bilim adamları, hindistancevizi kalp sağlığına zarar vermemiş gibi görünse de, çoğu insan herhangi bir olumsuz etkiyi yaşamak için yeterince yemek yemediğini - özellikle de Batı diyetinde (31) savunuyorlar. [! 829 => 1140 = 4!

 6. Özellikle, hindistancevizi eti de kalori yoğundur. Aşırı yemek, başka bir yerdeki kalorileri sınırlandırmazsanız istenmeyen kilo alımına neden olabilir.

 7. Son olarak, bazı insanlar hindistan cevizine ciddi tepki verebilir. Yine de hindistancevizi alerjileri nadirdir ve her zaman diğer fındık alerjileri ile ilişkili değildir (32). [! 829 => 1130 = 5!

 1. Hindistan cevizi eti dondurulmuş, rendelenmiş veya kurutulmuş da dahil olmak üzere birçok şekilde satın alınabilir.

 2. Bazı yerlerde bütün hindistancevizi bile satın alabilirsiniz. Yumuşak lekelerini - veya gözlerini - bir çekiçle ve çiviyle delmeniz, ardından sütü boşaltmanız ve ardından kabuğu kırabilmeniz gerekir. Eti yumuşaksa bir kaşıkla, sertse bıçakla çıkarın.

 3. Hindistancevizi etini kullanmanın bazı yolları şunlardır:

 4. Pek çok kurutulmuş ve paketlenmiş hindistan cevizi ürünü yoğun olarak tatlandırılır, bu da şeker içeriğini önemli ölçüde arttırır.

 5. Bir fincan (80 gram) taze, şekersiz hindistancevizi sadece 5 gram şeker içerirken, 1 fincan (93 gram) şekerli, kıyılmış hindistancevizi 34 gram (4, 33) .

 6. Böylece şekersiz veya çiğ ürünler daha sağlıklı.

Alt satırda

 1. Hindistancevizi eti, hindistancevizinin beyaz eti ve yenilebilir ya da kuru yenilebilir.

 2. Elyaf ve MCT açısından zengin, kalp sağlığı, kilo kaybı ve sindirim gibi gelişmiş avantajlar sunabilir. Ancak, kalori ve doymuş yağ oranı yüksektir, bu yüzden ölçülü olarak yemelisiniz.

 3. Genel olarak, şekersiz hindistancevizi eti dengeli bir diyete mükemmel bir katkı sağlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407