Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hindistan Cevizi Aminos: Mükemmel Soya Sosu Yerine mi Giriyor?

Alt satırda

 1. Soya sosu, özellikle Çin ve Japon mutfağında popüler bir çeşni ve baharat sosudur, ancak tüm diyet planları için uygun olmayabilir.

 2. Tuzu azaltmak için diyetinizi ayarlıyorsanız, glütenden kaçının ya da soyayı elimine ederseniz, hindistancevizi aminoları iyi bir alternatif olabilir.

 3. Bu makale, bilimin giderek daha popüler olan bu soya sosu sübstitüsyonu hakkında söylediklerini ve neden daha sağlıklı bir seçenek olabileceğini açıklıyor.

Hindistan Cevizi Aminosu Nedir ve Sağlıklı mı?

 1. Hindistan cevizi aminos, hindistancevizi palmiye ve deniz tuzunun fermente edilmiş sapından elde edilen tuzlu, tuzlu bir baharat sosudur.

 2. Şekerli sıvı, çeşitli gıda ürünleri üretmek için kullanılır.

 3. Hindistancevizi aminoları renk ve ışık soya sosuyla tutarlılık göstererek tariflerde kolay bir ikamedir.

 4. Geleneksel soya sosu kadar zengin değil ve daha hafif ve tatlı bir tada sahip. Ancak, şaşırtıcı bir şekilde, hindistan cevizi gibi tadı yok.

 5. Hindistan cevizi aminos önemli bir besin kaynağı değildir, ancak bazı diyet kısıtlamaları olan insanlar için iyi bir seçenek olabilir.

 6. Soya, buğday ve glutensizdir, bazı alerjileri veya yiyecek hassasiyetleri olanlar için soya sosuna daha sağlıklı bir alternatif oluşturur.

 7. İnsanlar yüksek sodyum (tuz) içeriğinden dolayı genellikle soya sosu kullanmazlar. Hindistan cevizi aminos, çay kaşığı başına (5 mi) 90 mg sodyum varken, geleneksel soya sosu aynı porsiyon boyutunda (1, 2) yaklaşık 280 mg sodyum içerir.

 8. Diyetinizdeki sodyum miktarını azaltmaya çalışıyorsanız, hindistancevizi aminosları soya sosu için iyi bir düşük tuz maddesi olabilir. Bununla birlikte, düşük sodyumlu bir gıda değildir ve bir seferde 1-2 çay kaşığı (5-10 ml) 'den fazla yemek yemeniz durumunda tuz hızla arttığından, hala dikkatli kullanılmalıdır.

Sağlığa Faydaları Var mı?

 1. Bazı popüler medya kuruluşları, hindistancevizi aminolarının kalp hastalığı riskini azaltmak, kan şekeri yönetmek ve kilo kaybını teşvik etmek dahil çok çeşitli sağlık yararları olduğunu iddia ediyor. Bu iddiaları destekleyen araştırmalar kesinlikle eksik.

 2. Sağlıkla ilgili iddiaların çoğu, çiğ hindistancevizi ve hindistancevizi hurmasının sağlığa olumlu etkisi olduğu bilinen çeşitli besinler içerdiği gerçeğine dayanmaktadır (3). [! 851 => 1140 = 3!

 3. Bununla birlikte, hindistancevizi aminosları fermente edilmiş bir hindistancevizi hurma özüdür ve taze sürümle aynı besin profiline sahip olmayabilirler.

 4. Gerçekte, hindistan cevizi aminolarında bilimsel araştırmalar ve insan sağlığı üzerindeki olası etkileri yoktur.

 5. Bu hindistancevizi aminoları bu besinleri içeriyor olsa bile, ölçülebilir sağlık yararları için tüketmeniz gereken miktar buna değmez. Onları bütün yiyeceklerden almaktan daha iyisin.

Diğer Soya Sosu Alternatifleriyle Nasıl Karşılaştırılır?

 1. Hindistancevizi aminoları, çeşitli olası soya sosu sübstitüentlerinden sadece bir tanesidir. Bazıları, kullanım amacına bağlı olarak diğerlerinden daha iyi bir seçim olabilir.

 2. Soya fasulyelerini soya proteinini serbest amino asitlere parçalayan asitli bir kimyasal çözelti ile muamele ederek sıvı aminolar yapılır. Asit daha sonra sodyum bikarbonat ile nötralize edilir. Sonuçta soya sosu ile karşılaştırılabilir koyu renkli, tuzlu bir baharat sosu elde edilir.

 3. Hindistancevizi aminoları gibi, sıvı aminler glutensizdir. Ancak soya içerir, bu maddeden kaçanlar için uygun değildir.

 4. Sıvı aminos bir çay kaşığı (5 mi) içinde 320 mg sodyuma sahiptir - aynı miktarda hindistancevizi aminosundaki (4) 90 mg sodyumdan çok daha yüksektir.

 5. Tamari, fermente soya fasulyesinden yapılan bir Japon baharat sosu. Daha koyu, daha zengin ve geleneksel soya sosundan biraz daha az tuzlu.

 6. Soya içermeyen diyetler için uygun olmasa da, tamarinin ayırt edici özelliklerinden biri, tipik olarak buğdaysız olmasıdır. Bu nedenle, glüten ve buğday içermeyen diyetleri takip edenler için popüler bir seçimdir.

 7. Tamari, çay kaşığı (5 mi) başına 300 mg'dan fazla sodyum içeriyor ve bu nedenle hindistan cevizi aminolarına (5) kıyasla sodyum azaltılmış diyetler için daha az uygun.

 8. Kendin yap (DIY) kalabalık için ev yapımı soya sosu yerine kullanılan çok çeşitli yemek tarifleri var.

 9. Tipik olarak, ev yapımı soya sosu ikameleri soya, buğday ve gluten kaynaklarını ortadan kaldırır. Hindistan cevizi aminoları gibi, bu alerjenlerden kaçınanlar için iyi bir seçim olabilir.

 10. Tarifler değişse de, ev yapımı soslar genellikle pekmez veya baldan şeker ekler. Bu onların kan şekerini yönetmek isteyenler için bir sorun olabilir.

 11. Hindistan cevizi aminos şekerli bir maddeden yapılsa da, fermantasyon işlemi nedeniyle düşük şeker içeriğine sahiptir. Kan şekeri üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel olmayan çay kaşığı başına sadece bir gram şeker (5 mi) içerir.

 12. Birçok ev yapımı tarif, et suyu, bulyon veya sofra tuzu gibi yüksek sodyumlu içerikler kullanır. Kullanılan miktarlara bağlı olarak, bunlar diyetlerinde sodyum azaltmak isteyenler için hindistan cevizi aminolarından daha az uygun olabilir.

 13. Balık ve istiridye sosları genellikle farklı nedenlerden dolayı tariflerde soya sosu yerine kullanılır.

 14. İstiridye sosu, haşlanmış istiridyelerden yapılmış, kalın ve zengin bir sosdur. Koyu soya sosuna benziyor, daha az tatlı olsa da. Herhangi bir sağlık yararı için değil, genellikle kalın dokusu ve mutfak uygulaması nedeniyle koyu soya sosu alternatifi olarak seçilmiştir.

 15. Hindistan cevizi aminos, çok ince ve hafif olduğu için koyu soya sosu için iyi bir alternatif olmaz.

 16. Balık sosu, kurutulmuş balıktan elde edilen daha ince, daha hafif ve tuzlu bir baharat sosudur. Genellikle Tayland tarzı yemeklerde kullanılır ve hem glüten hem de soya içermez.

 17. Balık sosu sodyum bakımından yüksek, bu nedenle tuz alımını azaltmaya çalışanlar için uygun bir soya sosu yerine geçmiyor (6).

 18. Ayrıca, balık ve istiridye sosları, vejeteryan veya vegan diyetleri için uygun ikame olmaz.

Hindistan Cevizi Aminosunu Kullanmanın Dezavantajları Var mı?

 1. Bazı insanlar hindistancevizi aminolarının lezzetinin soya sosuna göre çok tatlı ve sessiz olduğunu ve bazı tarifler için uygun olmadığını iddia ediyorlar. Bu, elbette kişisel tercihlere dayanıyor.

 2. Mutfak açısından uygun olmasından bağımsız olarak, hindistancevizi aminolarının maliyet ve erişilebilirlik açısından bazı olumsuzlukları var.

 3. Bu, bir miktar niş pazar ürününe sahip ve tüm ülkelerde yaygın olarak bulunmuyor. Çevrimiçi olarak sipariş edilebilse de, nakliye maliyetleri yüksek olabilir.

 4. Kolayca satın alabileceğiniz bir yerde yaşamak için yeterince şanslıysanız, hindistancevizi aminoları, geleneksel soya sosundan çok daha pahalıdır. Ortalama olarak, sıvı ons başına (30 mi) soya sosundan% 45-50 daha fazla maliyeti vardır.

Alt Çizgi

 1. Hindistan cevizi aminos, fermente edilmiş hindistancevizi özsu sapından yapılan popüler bir soya sosu yerine geçer.

 2. Soya, buğday ve glutensiz ve soya sosundan çok daha düşük sodyum ve bu da iyi bir alternatif.

 3. Hindistan cevizi ile aynı sağlık yararları ile ilişkili olsa da, hiçbir çalışma bunu onaylamadı.

 4. Besinler açısından zengin değil ve sağlıklı bir gıda olarak görülmemeli. Dahası, hindistancevizi aminolarının tamamen tuzsuz olmadığını hatırlamak önemlidir, bu nedenle porsiyon büyüklüğü düşük sodyumlu diyetler için hala izlenmelidir.

 5. Buna ek olarak, bazı insanlar için önemli bir engel teşkil edebilecek geleneksel soya sosundan daha pahalı ve daha ucuz.

 6. Genel olarak, hindistancevizi aminoları soya sosu için bir alternatif olarak yer alıyor. Tat tercihleri ​​değişebilir, ancak denemeden hoşuna gidecek olup olmadığını bilemezsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407