Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hindi vs Tavuk: Daha Fazla Protein Var mı? [! 885 => 1130 = 1!

 1. Protein dengeli bir beslenmenin temel bir bileşenidir.

 2. Çeşitli kaynaklardan elde edilebilse de, tavuk ve hindi en zengin protein yönünden zengin besinler arasındadır.

 3. Bu makale, hindi ve tavuğun protein içeriğini araştırıyor ve hangisinin daha sağlıklı bir seçim olabileceğini tartışıyor.

Beyaz Etli Protein

 1. Tavuk ve hindideki beyaz etlerin çoğu memelerden ve kanatlardandır.

 2. Göğüs eti, özellikle yüksek protein ve düşük kalorili içeriği nedeniyle fitness meraklıları ve diyetciler arasında en popüler kanatlı kesimlerinden biridir.

 3. İşte 1 ons (28 gram) kavrulmuş meme etinin (2, 3):

 4. Hem tavuk hem de hindi kanatlarından elde edilen beyaz et, beslenmeyle meme etine çok benziyor. Özellikle protein içeriği, göğüs eti ile karşılaştırıldığında her iki kuş için de neredeyse aynıdır.

 5. Hem tavuk hem de hindi kanat eti, ons başına aynı miktarda protein sağlar (28 gram) - yaklaşık 9 gram (4, 5).

Koyu Ette Protein

 1. "Koyu" terimi, et kesimlerini kırmızımsı-kahverengi renkte tanımlamak için kullanılır.

 2. Kesikler, protein miyoglobinin (1) yüksek konsantrasyonundan dolayı bu pigmente sahiptir.

 3. Miyoglobin kas hücrelerinde oksijenin taşınmasına ve depolanmasına yardımcı olduğundan, kara et genellikle tavuk ve hindilerin bacakları ve uylukları gibi daha aktif kas gruplarında bulunur (1).

 4. Bazen bir baget denir, tavuk ve hindilerin bacak eti ons başına eşit miktarda protein sağlar (28 gram) - yaklaşık 8 gramdır (6, 7).

 5. Hem tavuk hem de hinenin but eti bacağın hemen üstünde bulunur. Bazen hala tek kesik olarak bacağına takılı olarak satılır.

 6. Ons başına (28 gram) et, hindi tavuğa kıyasla bir ilave protein daha sağlar (8, 9):

 7. Hindi uyluk eti teknik olarak bu karşılaştırmada daha yüksek protein kaynağı olsa da, ons başına tek bir gram gramın (28 gram) genel olarak çok fazla fark yaratması pek mümkün değildir. Her iki seçenek de iyi bir yüksek kaliteli protein kaynağı olarak nitelendirilebilir.

Hangisi Daha Sağlıklı?

 1. Diyetinize ılımlı miktarda tavuk veya hindiyi dahil etmek, protein ihtiyacınızı karşılamak için sağlıklı bir yol olabilir, ancak protein tek besin hindi ve tavuk sağlar.

 2. Hangi seçeneğin kişisel beslenme ihtiyaçlarınızı ve sağlık hedeflerinizi en iyi şekilde karşılayabileceğine karar verirken, kaloriler, yağ, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere toplam besin içeriği proteinle birlikte değerlendirilmelidir.

 3. Sağlık hedeflerinize bağlı olarak kalorilere ve yiyeceklerin yağ içeriğine dikkat etmek gerekebilir.

 4. Bununla birlikte, yağ, proteine ​​kıyasla daha yoğun bir kalori kaynağıdır. Bu, daha yüksek yağda kesilmiş et kesimlerinin yağsız kesimlerden daha fazla kaloriye sahip olacağı anlamına gelir.

 5. Genel olarak, hem tavuktaki hem de hindideki koyu renkli et, beyaz etten daha fazla yağ içerir. Bu, diğer kanatlı türleri için de geçerli olma eğilimindedir.

 6. Tavuk eti karanlıkta kesilmiş hindilerin koyu et kesimlerinden biraz daha fazla yağ ve kaloriye sahiptir. Aynısı bu iki kümes hayvanının beyaz eti için de geçerlidir, çünkü türkiye tavuktan daha az kalorilidir.

 7. Ayrıca, cildi yerseniz, her tür kümes hayvanının hem yağ hem de kalori içeriğinde bir sıçrama göreceğinize dikkat çekmek gerekir.

 8. Bunların hiçbiri, seçimin diğerinden daha iyi olmadığı anlamına gelmez, ancak diyetinizle ne yapmak istediğinize bağlı olarak düşünmeye değer olabilir.

 9. Tavuk ve hindi arasında vitamin ve mineral içeriği açısından önemli bir fark olmamasına rağmen, genel olarak beyaz ve kara et arasında bu besin maddelerinde bazı değişiklikler olabilir.

 10. Örneğin, tavuk göğsü tavuk bacağından daha fazla niasin ve B6 vitamini içerirken, tavuk bacağında tavuk göğsünden önemli ölçüde daha fazla çinko bulunur (2, 6). [! 885 => 1140 = 4!

 11. Bunlar gibi diyet seçeneklerini düşünürken, büyük resmi göz önünde bulundurmak iyidir. Çok çeşitli yiyecekleri ve et kesimlerini yemek, ihtiyacınız olan besin maddelerini almanızı sağlamanın en iyi yolu olabilir.

Alt satırda

 1. Hem hindi hem de tavuk, yüksek kaliteli protein bakımından zengindir.

 2. Tavuk göğsü, hindi göğsünden biraz daha fazla proteine ​​sahiptir, ancak hindi uyluk proteinde tavuk uyluğuna göre minimal düzeyde yüksektir. Diğer et kesimleri eşit miktarda protein sağlar.

 3. Hangi tip daha sağlıklı, kişisel sağlık ve beslenme hedeflerinize bağlı.

 4. Bir yemeğin diyetinize uyup uymadığına karar verirken, protein gibi sadece bir bileşen değil, örneğin kaloriler ve vitaminler de dahil olmak üzere yemeğin tamamını göz önünde bulundurmak her zaman iyi bir uygulamadır.

 5. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerinin yeterli bir şekilde tedarik edilmesini sağlamak için çeşitli yiyecekler yemek sağlığınızı en etkili şekilde destekleyecektir. Denge anahtarıdır!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407