Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hidrojen Suyu: Mucize İçki veya Aşırı Yazan Efsane?

Alt satırda

 1. Düz su, vücudunuzu nemli tutmak için en sağlıklı seçimdir.

 2. Ancak, bazı içecek şirketleri suya hidrojen gibi elementlerin eklenmesinin sağlık yararlarını artırabileceğini iddia ediyor.

 3. Bu makale, akıllı bir seçim olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için hidrojen suyunu ve iddia edilen sağlık etkilerini gözden geçiriyor.

Hidrojen Suyu Nedir?

 1. Hidrojen suyu, kendisine ilave hidrojen molekülleri eklenmiş olarak saf su.

 2. Hidrojen, sofra şekeri ve su da dahil olmak üzere çeşitli bileşikler oluşturmak için oksijen, azot ve karbon gibi diğer elementlere bağlanan renksiz, kokusuz, toksik olmayan bir gazdır (1).

 3. Su molekülleri, iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomundan oluşuyor, ancak bazıları suyu ilave hidrojenle doldurmanın, sade suyun sağlayamadığı faydalar sağladığını iddia ediyor.

 4. Vücudun hidrojene sade suda etkili bir şekilde ememediği, oksijene bağlı olduğu düşünülür.

 5. Bazı şirketler, fazladan hidrojen eklendiğinde, bu hidrojen moleküllerinin "serbest" olduğunu ve vücudunuz için daha erişilebilir olduğunu iddia ediyor.

 6. Ürün, hidrojen gazı saf suya, teneke kutulara veya torbalara paketlenmeden önce infüze edilerek yapılır.

 7. Ayrıca, sade veya karbonatlı suya eklenecek hidrojen tabletleri çevrimiçi olarak ve sağlık marketlerinde satılıyor.

 8. Evde su yapmak isteyenler tarafından hidrojen suyu makineleri de satın alınabilir.

 9. Hidrojen suyu iltihaplanmayı azaltmak, atletik performansı artırmak ve hatta yaşlanma sürecinizi yavaşlatmak için pazarlanıyor.

 10. Bununla birlikte, bu alandaki araştırmalar sınırlıdır, bu yüzden birçok sağlık uzmanının sözde faydalarından kuşkulanılmasının nedeni budur.

Sağlığa Fayda Sağlıyor mu?

 1. Hidrojen suyunun yararları üzerine yapılan insan çalışmaları sınırlı olsa da, bazı küçük denemeler umut verici sonuçlar verdi.

 2. Serbest radikaller, önemli bir hastalık ve inflamasyon nedeni olan oksidatif strese katkıda bulunan kararsız moleküllerdir (2). [! 23743 => 1140 = 3!

 3. Karaciğer kanseri için radyasyon tedavisi alan 49 kişiden oluşan sekiz haftalık bir çalışmada katılımcıların yarısına günde 51-68 ons (1,500-2,000 ml) hidrojenle zenginleştirilmiş su içmeleri söylendi. .

 4. Denemenin sonunda, hidrojen suyunu tüketenler, oksidatif stresin bir işareti olan hidroperoksit seviyelerini düşürdüler ve radyasyon tedavisinden sonra radyasyon tedavisinden sonra kontrol grubundan daha fazla antioksidan aktivite sürdürdüler ( 4).

 5. Ancak, 26 sağlıklı insanda yapılan son dört haftalık bir çalışma, günde 20 ons (600 ml) hidrojen zengini su içmenin hidroperoksit gibi oksidatif stres markörlerini azaltmadığını göstermiştir. plasebo grubuyla karşılaştırıldığında (5).

 6. Hidrojen içmenin hem sağlıklı hem de kronik rahatsızlığı olanlarda oksidatif stresin etkilerini azaltıp azaltmadığını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 7. Metabolik sendrom, yüksek kan şekeri, artmış trigliserit seviyeleri, yüksek kolesterol ve fazla karın yağı ile karakterize bir durumdur.

 8. Kronik inflamasyonun katkıda bulunan bir faktör olduğundan şüpheleniliyor (6).

 9. Bazı araştırmalar hidrojen suyunun oksidatif stres belirteçlerini azaltmada ve metabolik sendromla ilişkili risk faktörlerini iyileştirmede etkili olabileceğini gösteriyor.

 10. 10 haftalık bir çalışma, metabolik sendrom belirtileri olan 20 kişiye, günde 30-34 ons (0.9-1 litre) hidrojenle zenginleştirilmiş su içmeleri talimatını verdi.

 11. Çalışmanın sonunda, katılımcılar "kötü" LDL ve toplam kolesterolde önemli düşüşler, "iyi" HDL kolesterolde artış, daha fazla antioksidan aktivite ve düşük enflamatuar belirteç seviyeleri, TNF-a olarak (7).

 12. Birçok şirket, atletik performansı arttırmanın doğal bir yolu olarak hidrojen suyunu teşvik ediyor.

 13. Bu ürün atletlere, iltihabı azaltarak ve kanda laktat birikimini yavaşlatarak, kas yorgunluğunun bir işareti olan sporcudan yararlanabilir (8). [! 23743 => 1140 = 3!

 14. Sekiz erkek bisikletçi ile yapılan iki haftalık bir başka küçük çalışma, günde 68 ons (2 litre) hidrojenle zenginleştirilmiş su tüketen erkeklerin, sprint çalışmaları sırasında normal içenlerden daha fazla güç ürettiğini gösterdi. su (10).

 15. Bununla birlikte, bu nispeten yeni bir araştırma alanı ve hidrojenle zenginleştirilmiş su içmenin sporculara nasıl fayda sağlayabileceğini tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

İçmeli mi?

 1. Hidrojen suyunun sağlığa etkileri üzerine yapılan bazı araştırmalar olumlu sonuçlar gösterse de, sonuçlar çıkarılmadan önce daha uzun ve uzun çalışmalara ihtiyaç var.

 2. Hidrojen suyu FDA tarafından genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilir; bu, insan tüketimi için onaylandığı ve zarar verdiği bilinmediği anlamına gelir.

 3. Ancak, şu anda suya eklenebilecek hidrojen miktarı konusunda endüstri çapında bir standart bulunmadığının farkında olmalısınız. Sonuç olarak, konsantrasyonlar büyük ölçüde değişebilir.

 4. Artı, potansiyel faydalarından yararlanmak için ne kadar hidrojen suyu tüketilmesi gerektiği bilinmemektedir.

 5. Hidrojen suyunu denemek istiyorsanız, uzmanlar, ürünleri maksimum geçirimsiz elde etmek için geçirgen olmayan kaplarda satın almanızı ve suyu hızlıca içmenizi öneririz.

 6. Bu içeceğin etrafını saran bir çok vızıltı var - ama daha fazla araştırma yapılıncaya kadar, söz konusu sağlık yardımlarını bir tuz tuzu ile almak en iyisidir. [! 23743 => 1130 = 5!

 1. Küçük çalışmalar, hidrojen suyunun radyasyona maruz kalan insanlarda oksidatif stresi azaltabildiğini, sporcularda performansı artırdığını ve metabolik sendromlularda bazı kan işaretlerini iyileştirebileceğini gösteriyor.

 2. Yine de, sağlık etkilerinin olmadığını doğrulayan kapsamlı araştırmalar, içkinin yutturmaya değip değmediğini belirsizleştiriyor.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c