Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Her Gün Yememelisin, Prosciutto'nun Niteliği Var

İşlenmiş Et Sağlığı Riskleri

 1. Prosciutto, ince dilimlenmiş şarküteri jambonuna benzeyebilir, ancak kısmen dumanlı, kısmen keskin ve kısmen tuzlu olan çok daha lezzetli bir tadı var. Etler sıklıkla pizzaya eklenir veya meyveler veya sebzelerin etrafına sarılır ve arada sırada bu iyidir. Prosciutto'yu düzenli olarak yemek istemezsiniz, çünkü yağ ve sodyum oranı yüksektir, ancak bazı besinleri de sağlar.

İşlenmiş Et Sağlığı Riskleri

 1. Prosciutto, yağ ve sodyum bakımından yüksektir ve günlük diyetinize en sağlıklı ilaveyi yapamaz.

Prosciutto Temelleri

 1. Ticari olarak satın alınan ortalama prosciutto'nun bir onsu, yaklaşık 1 gram doymuş 3 ila 3.5 gram yağ içerir. Bu, günlük doymuş yağ limitinizin yaklaşık yüzde 5-6'sına karşılık gelir. Doymuş yağ alımınızı sınırlandırmak, kalbinizin sağlığını korumak ve yüksek kolesterol riskinizi azaltmak için akıllı bir yoldur. Aynı prosciutto onsu, hayatta kalmak için gerekli bir besin ve 10 ila 25 miligram kolesterol olan 8 veya 9 gram protein de sağlar.

İyi, Kötü ve Tuzlu

 1. Prosciutto yemenin en büyük sakıncası, içerdiği sodyum miktarı. Mağazada satılan ortalama prosciutto'nun bir onsunda 570 ile 660 miligram arasında sodyum bulunuyor. Günlük 2.300 miligram sodyum sınırınızın yüzde 25 ila 29'u arasında. Düzenli olarak büyük dozlarda sodyum yemek tansiyonunuzu yükseltebilir ve bu da kalp krizi ve felç riskini artırır. Zaten yüksek tansiyonunuz veya kalp problemleriniz varsa, günde sadece 1500 miligram sodyum tüketmelisiniz, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne tavsiyede bulunur.

İşte Bazı Güzel Haberler

 1. Prosciutto'nun doymuş yağ ve sodyum içeriğine rağmen, az miktarda olmasına rağmen hala belli başlı besinleri alıyorsunuz. Mağazada satılan ortalama prosciutto'nun bir onsu, her gün ihtiyacınız olan demirin yüzde 2'sini sağlıyor. Demir, vücudunuzdaki tüm hücrelere oksijen taşıyarak enerji kaynağınızın korunmasına yardımcı olur. Mineral ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar. Prosciutto ayrıca eser miktarda çinko, niasin ve B-12 vitamini sağlar.

Yemekten Önce Bunu Düşünün

 1. Prosciutto'nun ara sıra servis edilmesi sağlıklı beslenme planınızı mahvetmezken, düzenli olarak yemeden önce iki kez düşünmelisiniz. Tükettiğiniz doymuş yağ ve sodyuma ek olarak, etin işlenmesinde kullanılan kimyasalları da yiyor olacaksınız. Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndaki araştırmacılar, işlenmiş et yemenin sizi kalp hastalığı için yüzde 42 ve Tip 2 diyabet için yüzde 19 daha yüksek bir risk altında bıraktığını tespit etti. Yaklaşık 1.600 çalışmanın incelemesine dayanan çalışmanın sonuçları Haziran 2010'da "Dolaşım" dergisinde yayımlandı. İşlenmiş etlerdeki nitratlar ve nitritler, belirli kanser türlerinde de riskinizi artırabilir. Araştırmacılar ayrıca toplam et ve işlenmiş et tüketiminin artmasının kolorektal kanser riskini artırabileceğini belirtti. Ancak işlenmemiş kırmızı etin kolorektal kanser nedeni olarak ayrı olarak incelenmediğine dikkat çektiler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407