Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Her gün sadece 30 dakikalık hafif bir egzersiz sağlığa faydalı olabilir

Her gün sadece 30 dakikalık hafif egzersiz sağlıktan faydalanabilir

 1. Clinical Epidemiology adlı dergide yazarlar, her gün sadece yarım saat oturmanın ev işi, yürüme, ayakta durma veya benzer bir düşük yoğunluklu aktivitenin yüzde 24 azaltılmış riskle nasıl bağlantılı olduğunu bildirmektedir. kardiyovasküler hastalıklardan ölümün.

 2. Bu yeni bulgular, özellikle sadece ılımlı veya kuvvetli bir fiziksel aktivitenin oldukça büyük bir fark yaratabileceğini varsayanlar için hoş bir sürpriz olabilir.

 3. Çalışma özellikle önemli çünkü katılımcıların kendi raporlarından ziyade hareket izleyicileri kullanarak fiziksel aktivite seviyelerini "nesnel olarak değerlendirdi".

 4. "Önceki çalışmalar," diyor çalışma lideri Dr. Maria Hagstromer, Nörobiyoloji, Bakım Bilimleri ve Toplum Anabilim Dalı kıdemli öğretim görevlisi "katılımcılara fiziksel aktivite düzeyleri hakkında sorular sordu, ancak bu yol gösterici olabilir. Hatayı bildirmek, birinin ne kadar süre oturduğunu ve hareket ettiğini tam olarak hatırlamak zor olduğu için. ”

 5. Çalışma aynı zamanda, sedanter zamanın orta ya da daha yüksek yoğunluklu fiziksel aktivite ile değiştirilmesinin kardiyovasküler hastalığa bağlı ölümleri azaltmada daha büyük bir etkiye sahip olduğunu doğrulamaktadır.

'Hareketsizlikten kaçınma' da önemlidir

 1. Amerika Birleşik Devletleri Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı, “önemli sağlık yararları için” yetişkinlerin haftada en az 150 dakika, tercihen haftaya yayılan orta yoğunlukta aerobik egzersiz yapması gerektiğini açıkladı bir seferde en az 10 dakika sonra. Örnek olarak "tempolu yürüyüş veya tenis" öneriyorlar.

 2. Buna alternatifler, haftada 75 dakika şiddetli bir aerobik egzersiz veya hem ılımlı hem de kuvvetli bir eşdeğer karışımdır. Şiddetli şiddette aktivite örnekleri olarak "koşu veya yüzme turu" veriyorlar.

 3. Aerobik fiziksel aktivitede harcanan zamanın artırılmasının yanı sıra, haftada en az 2 gün "tüm ana kas gruplarını meşgul eden" kas güçlendirme egzersizleri yaparak daha da fazla yarar sağlanıyor.

 4. ABD yönergeleri ayrıca, "herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmamış ddozların bazı sağlık yararları sağladığını" belirterek, "eylemsizlikten kaçınmayı" hedef almamız gerektiğini de belirtti. Dolayısıyla, bu tavsiyeye adanmış az miktarda alan göz önüne alındığında, bu faydaların oldukça küçük olacağını varsaydığı için kişi affedilebilir.

 5. Yeni bulgular, resmi kurallara verdikleri tepkiye, “Çamaşırları yıkamak ve bahçeyi süpürmek için zaman bulamıyorum, haftada 2,5 saat çalışmayı boşver” ! "

 6. Görünüşe göre oturmak yerine günlük işleri yapmak için harcanan zaman da bir fark yaratıyor - ve bu fark düşündüğümüzden daha büyük.

 7. Araştırmacılar, daha önce yapılan bir çalışmada, günde 6,5 saatin altında oturmayla karşılaştırıldığında, günde 10 saatten fazla oturmanın 2,5 kez bağlandığını gösteren bir çalışmada uzun süre oturmanın tehlikelerini doğrulamışlardır. erken ölüm riski daha yüksektir.

Kullanılan ivmeölçer verilerini çalışma

 1. Araştırma için araştırmacılar, İsveç Tutum Davranışı ve Değişim popülasyonuna dayalı çalışmaya katılan 851 erkek ve kadın hakkındaki verileri analiz etti.

 2. Fiziksel aktivite verileri Actigraph ivmeölçerler kullanılarak toplandı ve ölümler ve ölüm nedenleri hakkındaki veriler İsveçli kayıt defterlerinden ortalama 14.2 yıllık bir takip süresinde toplandı.

 3. İzlem sırasında katılımcıların 79'u - 24'ü kalp-damar hastalıkları, 27'si kanser ve 28'i “diğer nedenlerden” öldü. [! 5326 => 1140 = 3!

 4. Sedanter zamanın her gün sadece 10 dakikalık orta veya şiddetli şiddetli bir aktiviteyle değiştirilmesi, günde 30 dakika kardiyovasküler hastalık nedeniyle% 38 oranında azalmış ölüm riskiyle bağlantılıyken yüzde 77 azalma.

 5. "Kanser mortalitesi için istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulunmadı", yazarlara dikkat edin.

 6. "Bu eşsiz bir çalışma, çünkü çok sayıda insanı 15 yıla kadar nesnel fiziksel aktivite ölçüsü ile analiz edebildik."

 7. Araştırma için araştırmacılar İsveç'teki Tutum Davranışı ve Değişim popülasyona dayalı çalışmaya katılan 851 erkek ve kadın hakkındaki verileri analiz etti.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407