Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Her Gün Hamileyken Yumurta Yenir mi?

Beslenme

 1. Yumurta, protein ve esansiyel yağlar gibi hamile kadınlar için önemli olan çeşitli besinler açısından zengindir. Bununla birlikte, yumurtalar hala kolesterol içerir. Yüksek kolesterol seviyesine sahipseniz, bu sağlıklı yemeğin diğer yararlarına rağmen, hamilelikte yumurta yemekten kaçınmanız gerekebilir.

Beslenme

 1. Hamilelikte yumurta yemek tamamen sağlıklı. Ancak, her gün yumurta yemek istemeyebilirsiniz - ister kolesterol seviyenize ve genel sağlığınıza bağlı olup olmamanız gerek.

Beslenme

 1. Yumurtalar hamile kadınlar için önemli olan çeşitli besinler içerir. Standart FDA beslenme gereksinimlerine ek olarak, hamile kadınların ek miktarlarda folik asit ve demir tüketmeleri gerekir. Hamileler ayrıca kalsiyum ve D vitamini seviyelerine de dikkat etmelidir. Bu besinlerin tümü yumurtalarda bulunur.

 2. Yumurtaların ayrıca, beyin gelişimi için gerekli olan bir besin maddesi olan kolin bakımından zengin oldukları bilinmektedir. Hamile kadınların tüketmesi gereken tavsiye edilen miktarda kolin olmamasına rağmen, FASEB Dergisi'nde Nisan 2018 tarihli bir çalışma, hamile kadınlarda kolin tüketiminin çocukların bilişsel yeteneklerini geliştirebileceğini gösterdi.

 3. USDA’ya göre, her bir büyük, çiğ yumurta (50 gram) 72 kaloriye sahiptir. Yumurtalar karbonhidrat bakımından düşüktür, ancak yumurta başına 6.3 gram protein içeren mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca, esas olarak sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan oluşan 4.8 gram yağ içerirler. Çiğ yumurtalar, aşağıdakileri içeren çeşitli mikro besinler içerir:

 4. Yumurtalar ayrıca, kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, manganez, B-kompleks vitaminleri ve E vitamini de dahil olmak üzere diğer birçok temel besin maddesinin az miktarda (yüzde 1-4'ü) var!

 5. Pastörize yumurta olmadıkça, Amerikan Gebelik Derneği salmonella zehirlenmesi riski nedeniyle hamilelikte çiğ yumurta tüketmeyi öneriyor. Bununla birlikte, ısı yumurtaları etkileyebileceğinden, yumurtaların besin değerlerinin nasıl pişirildiğine bağlı olarak biraz değişeceğini unutmayın.

Beslenme

 1. Yumurtaların sahip olduğu çeşitli vitamin, mineral ve diğer besin maddelerine ek olarak, ayrıca kolesterol içerirler. Büyük bir yumurtada 186 miligram kolesterol vardır.

 2. Oldukça yakın zamana kadar, Amerikalılar için Diyet Kılavuzları yüksek kolesterolleri nedeniyle yumurta tüketimini sınırlamayı önerdi. Bunun nedeni, kolesterol alımını günde toplam 300 miligram ile sınırlayan eski önerilerdi. Bu, yalnızca 80 gram yumurta tüketmenin (bir buçuk büyük yumurtanın eşdeğeri) ve başka hiçbir hayvan ürününün tüketilmemesinin, günlük olarak önerilen maksimum kolesterol alımınıza ulaşmanıza neden olacağı anlamına geliyordu.

 3. Bununla birlikte, Amerikalılar için mevcut Diyet Kılavuzları artık diyet kolesterol alımınızı sınırlandırmamaktadır. Bunun nedeni, diyet kolesterolün artık çoğu insanın kan kolesterol seviyesini etkilediği düşünülmemektedir. Amerikan Kalp Derneği sonuç olarak sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak günde yaklaşık bir yumurta yemeyi önerir.

Yumurta Tüketimi ve Sağlıklı Diyetler

 1. Yumurta tüketimini öneren sadece Amerikan Kalp Birliği değil - BMJ Kalp'teki Mayıs 2018 tarihli bir makaleye göre, günde bir yumurta kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Günde çok sayıda yumurta bile sağlıklı ve güvenli olabilir - Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde Haziran 2018'de yapılan bir araştırma, haftada 12'ye kadar yumurta tüketiminin çoğu insanın sağlığını da olumsuz yönde etkilemeyeceğini gösterdi.

 2. Ancak, tüm araştırmalar aynı fikirde değil. Nutrients Journal'da yapılan Nisan 2018 tarihli bir araştırma, yumurtaların kolesterolünüzü etkilediğini ancak tam olarak kişiden kişiye nasıl değiştiğini gösterdi. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'ndeki bir Mart 2019 çalışması, daha spesifik sonuçlar vermiş ve haftada üç ila dört yumurta yemenin kalp hastalığı riskinin yüzde 6 oranında artmış olduğunu bildirmiştir. Önerilen günlük maksimum (300 miligram) kolesterolü yemek, kalp hastalığı riskinde yüzde 17'lik bir artışa neden oldu.

 3. Bu çalışmaların hiçbiri hamile kadınlar üzerinde yapılmamasına karşın, yumurtaların genellikle hamilelik sırasında güvenli ve besleyici gıdalar olduğu düşünülmektedir. Ancak, herkes diyet kolesterolünü aynı şekilde işlemez. Hiper-cevaplayıcılar gibi bazı kadınların, diyabetli veya ailesel hiperkolesterolemili olanların, diyet kolesterol alımlarını çok daha fazla bilinçli olmaları gerekir.

Yumurta Tüketimi ve Sağlıklı Diyetler

 1. Çoğu gebelik, doğal olarak yüksek kolesterol seviyelerine neden olur. Bu tamamen normaldir ve bu seviyeler tipik olarak bebeğin doğumundan sonraki bir ila üç ay arasında ortalamanın üzerinde kalır. [! 31621 => 1140 = 6!] Ancak, Diyabet Bakım Dergisi’ndeki Mayıs 2014’teki bir araştırmaya göre, kolesterol düzeyleri hamileliği birçok yönden etkileyebilir. İyi kolesterol olarak bilinen düşük HDL kolesterol düzeyleri, sağlıklı hamile kadınlarda erken doğum riskleri, mikrosefali ve gestasyonel diyabet riski ile ilişkilidir.

 2. Diyabetli kadınlarda yüksek seviyelerde LDL kolesterol, kötü kolesterol, preeklampsi riskini arttırır. Preeklampsi, hamile kadınlar ve bebekleri için organ işlevini ve plasentaya kan akışını etkilediği için çeşitli sorunlara neden olabilir.

 3. Çoğu kimsenin kolesterolü için endişelenmesi gerekmez, çünkü diyet kolesterolü kan kolesterolünün sadece yüzde 20'sine katkıda bulunur. Bununla birlikte, diyet kolesterolüne duyarlı bir kişiyseniz, hamilelik sırasında yumurta gibi kolesterol yönünden zengin yiyecekleri tüketirken dikkatli olmalısınız.

 4. Aşırı cevap veren, şeker hastasıysanız veya ailesel hiperkolesteroleminiz varsa, bir yumurtayı diyetinize eklemeden önce doktorunuzla konuşun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407