Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Her Gün Brokoli Yenmenin Yararları Nelerdir?

Vitaminler ve Mineraller

 1. Lahana ailesinin bir bitkisi olan brokoli, kalorileri düşük ve çok sayıda sağlık yararı sağlayan lif, vitamin ve mineral bakımından yüksek. Optimal sağlık için, “Amerikalılar İçin Diyet Kılavuzları, 2010” yayınına göre, günde 2.000 kalorilik bir diyet uygularsanız, günde 2 1/2 bardak sebze tüketmelisiniz. Günlük menünüze 1/2 su bardağı brokoli porsiyonu eklemek bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı Besinler

 1. Brokoli düşük kalorili, pişmiş meyvenin 1/2 su bardağında sadece 27 kalorisi var. Aynı zamanda saygın miktarda vitamin ve mineral içerir. Pişmiş brokolinin 1/2 su bardağı porsiyonu 50.6 miligram C vitamini, 110 mikrogram K vitamini ve yaklaşık 1.207 uluslararası A vitamini ünitesi sunar. kanın pıhtılaşmasında önemli rol. A vitamini iyi görüş için çok önemlidir. Brokoli, 1/2 fincan porsiyonda 229 miligram ve 1/2 fincan başına 31 miligram ile kalsiyum içeren, potasyum dahil faydalı mineraller bakımından zengindir. Hücreleriniz, dokularınız ve organlarınız, optimum işleyiş için potasyum gerektirir. Kalsiyum güçlü kemik ve dişlerin gelişmesine ve korunmasına yardımcı olur.

Diyet Lifi

 1. Her iki diyet lifi biçimi - çözünmez ve çözünür - brokolide doğal olarak bulunur. Çözünmeyen lif, yiyeceğin midenizdeki hareketini hızlandırır ve dışkıya bol miktarda ekleyerek düzenli kalmanıza yardımcı olur. Çözünebilir lif, sindirim kanalınızda bir jel oluşturmak için suda çözünür. Bu, sindirimi yavaşlatır ve mide ve bağırsaklarınız şeker ve nişasta gibi besinleri tam olarak ememez. Sonuç olarak, kolesterol düzeyleri, felç ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilecek şekilde batar. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi'ne göre, brokoli gibi çözünür lifli yüksek gıdalar yemek, diyabetli insanlarda glukoz toleransını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Pişmiş brokolinin 1/2 su bardağı porsiyonunda toplam 2.6 gram lif bulunur. Tavsiye edilen günlük diyet lifi alımı 25 ila 30 gramdır.

Sağlığı Teşvik Eden Bileşikler

 1. Brokoli, izotiyosiyanatlar oluşturmak üzere vücudunuzda parçalanan ve glikozinolat adı verilen iyi bir sülfür içerikli bileşik kaynağıdır. İzotiyosiyanatlar vücudunuzdaki toksinlerin ve kanserojenlerin yok edilmesine yardımcı olan enzimleri uyarır, Linus Pauling Enstitüsü'nü belirtir. Brokoli ayrıca, midenizdeki mide asidiyle temas ettiğinde diindolilmetan veya DIM üreten indol-3-karbinol adı verilen bir bileşik içerir. Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, güçlü anti-kanser özelliklerinden dolayı meme ve prostat kanserlerinin önlenmesinde söz verebilir. [! 2110 => 1130 = 5!

Solunum Giderimi

 1. "Clinical Immunology" dergisinin Mart 2009 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, brokoli ve brokoli filizlerinde bol miktarda bulunan bir kimyasal olan sulforaphane - solunum yolu iltihabına karşı korumaya yardımcı olabilir Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım ve alerjik rinit gibi durumlara. Bileşik sülforaphane, hava yolunda antioksidan enzimlerin üretimini arttırmakta ve günlük tütün dumanı, dizel egzoz, kirli hava ve polenlerde soluduğunuz serbest radikallerin saldırılarına karşı koruma sağlamaktadır. Serbest radikaller dokuda hasara neden olarak solunum koşullarına neden olabilir. Ayrıca, sülfoftan tarafından uyarılan antioksidan enzimler, hava kirliliğinin zararlı etkilerini engellemeye yardımcı olabilir, diyor çalıştayın baş araştırmacısı Dr. Marc Riedl ve California Üniversitesi, Los Angeles'daki David Geffen Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent. Riedl, brokoliyi ve diğer lahanalı sebzeleri diyetinizin düzenli bir parçası haline getirmenizi önerir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407