Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Her Gün Aynı Yiyecekleri Yenmek İyi mi Kötü mü?

Yemek hazırlığı 3 saatten az sürebilir

 1. Victoria Beckham muhtemelen şu anda bazı somon suşi rulolarını çiğneyiyor, öğle yemeği için ızgara somon salatası karıştırıyor veya sabahları tostunun tadını çıkaracağı somon balığı hayal ediyor.

 2. Aşırı gelebilir, ancak Becks her gün somon yiyor. Doğru. Her. Tek. Gün. Kadın temelde somon endüstrisini, cildinin parlayan tuttuğunu söylediği balıkla beslenen diyeti ile ayakta tutuyor.

 3. Belki sizin için somon değil, yulaf ezmesi, salata veya ızgara tavuk. Her gün aynı yiyecekleri yemek, en azından teoride, gerçekten akıllı bir fikir gibi görünüyor. Kilonuz sabit kalacaktır ve her hafta tarif malzemeleriniz için markete gitmekten endişe duymanıza gerek kalmaz.

 4. Öte yandan, işler gerçekten çok sıkıcı, gerçekten çok hızlı olabilir (somon yakma ama yine de mahi-mahi veya ton balığının sorunu ne?).

 5. Akılda tutularak, her gün aynı şeyi yemenin sağlık açısından faydaları olup olmadığını veya sadece bademleri atıştırmaya devam etmemizi sağlayan bir efsane olup olmadığını öğrenmek istedik. Gerçeği bulmak için artıları ve eksileri daha derinlemesine inceledik.

Artıları

 1. Kilo vermeye çalışıyorsanız kalori sayımı son derece yararlı olabilir, ancak basit aritmetikten çok roket bilimi gibi hissedebilirsiniz.

 2. Sürekli olarak aynı yemeği ya da birkaç farklı yemeği yemek, kalorilerinizi kolayca izlemenize yardımcı olabilir. Bir kez sayın ve onunla bitirin. Artık bir yemek kaşığı yemeklik yağın her porsiyona kattığı kaloriyi aramanıza gerek kalmadı.

 3. Daha iyi yemek istiyor, ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Her gün aynı yemeği veya atıştırmayı yemek, ne yiyeceğinizi çözme stresi olmadan sağlıklı beslenme alışkanlıkları yaratmanıza yardımcı olabilir.

 4. Artı, bir şeyi ne kadar çok yersen, o kadar bilinçli bir tercih yerine alışkanlık haline gelir. Günde o elma birkaç hafta sonra yetişmek çok daha kolay olur!

 5. Yemek tarifini yapmak için sepetinize neyin girdiğini, sık sık aynı şeyi yemek, öğünlerin planlanması için gereken süreyi kısaltır. Hazırlamanız ve pişirmeniz de kolaylaştırabilir.

 6. Öğle yemeğin hep aynı mıdır? Pazar günü bir hafta boyunca öğlen yemeği yapabilir ve bununla iş yapabilirsiniz. Yoğun bir günün sonunda bir şeyler almaya ya da yemek pişirmeye çalışmak yerine, zor iş yapıldığında daha sağlıklı öğünlere sadık kalmaya daha yatkınsınız.

 7. Karar yorgunluğu sadece işteki bir şey değil - masada seçimlerinizi de etkiler. Gün boyunca ne kadar çok seçenek yapmalısınız, ne yenmesi gerektiği de dahil olmak üzere iyi olanlar yapmak zorlaşır.

 8. 1.018 üniversite öğrencisinin yaptığı bir araştırma, bilişsel yükü yüksek ya da zihinsel olarak vergilendirilmiş ve yorgun olanların sağlıklı yiyecekler seçme olasılığının düşük olduğunu buldu. Zihinsel olarak en çok tükenmiş olan öğrencilerin, her gün önerilen meyve veya sebze porsiyonlarını, daha az vergilendirilmiş meslektaşlarına göre daha az tüketme olasılıkları daha düşüktü.

 9. Masadan ne yenileceğine karar verin. Diyetinizi ve verimliliğinizi artırmak için gün veya hafta boyunca ne yiyeceğinizi bilin.

 10. Dondurulmuş pizza bölümünde dururken, tarifi almak için telefonunuzda yarım yürekli kaydırmayı unutun. Bir sonraki öğününüz için bir planınız olduğunda, fast-food gibi hızlı ve kolay bir şeyi almak daha cazip gelmeyebilir. Bir sonraki öğününüz zaten hazır ve gitmeye hazırsa bile daha iyi!

 11. Her gün aynı şeyi yemek ya da hafta boyunca yemek ve malzemeleri tekrarlamak kilo vermenize ya da diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

 12. Araştırmalar daha fazla diyet çeşidinin yağ ve vücut ağırlığının artması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu, özellikle, insanlara sadece bir tane yerine atıştırmalık yiyecek çeşitleri verildiğinde geçerlidir. Yardımcı olamayız ama biraz - veya çok fazla - her şeyin var. Araştırmacılar, farklı tat ve dokuların aşırı yemeyi teşvik edebileceğine inanıyor. Çalışmanın katılımcılarına yalnızca bir atıştırma seçeneği verildiğinde, daha azını yeme eğilimindeydiler.

 13. Bu, çeşitliliğin belinize otomatik olarak inç ekleyeceği anlamına gelmiyor. Vücudunuzu desteklemek ve sağlığınızı iyileştirmek için çeşitli meyve ve sebzeler kesinlikle çok önemlidir. Ancak her gün aynı şeyi yemek, ezici miktarda sağlıksız veya yıldızdan küçük atıştırmalık veya yemek seçeneklerinin kesilmesine yardımcı olabilir.

Eksileri

 1. Yemekleri tekrar etmenin gerçek bir snoozeville olabileceğini söylemeye gerek yok. Sadece ilkokulda her gün öğle yemeği için fıstık ezmesi ve jöleli sandviç yiyen yetişkinlere sorun.

 2. Ne yediğinizi dört gözle beklemelisiniz! Bu her zaman yemek ve büyük dilim pizza her zaman anlamına gelmez, ama yine de tabağınızdaki yemeğin tadını çıkarmalısınız. Bundan nefret ederseniz asla bir diyete - hatta daha sağlıklı öğünlere - yapamazsınız.

 3. Çocuğunuzun her yemek için sadece tavuk kanadı, makarna ve peynir yiyeceği zaman çocuk doktorlarının endişelenmesinin bir nedeni var.

 4. Vücudunuz, ihtiyacınız olan makro besinleri ve vitaminleri almanızı sağlamak için çok çeşitli meyvelere, sebzelere, proteinlere ve kepekli tahıllara ihtiyaç duyuyor. Ne yediğinize bağlı olarak, kendinizi birkaç öğün veya az miktarda yiyeceğe ciddi şekilde sınırlandırarak beslenme açısından yetersiz kalabilirsiniz.

 5. Yeni, sağlıklı yiyecekler eklemek, kısıtlayıcı diyetleri daha ilginç hale getirmek için harika bir yol olabilir. Bir çalışma, sağlıklı yiyecek çeşitliliğinin arttırılmasının aşırı kilolu veya obez yetişkinlerin kilo ve yağ kaybetmesine yardımcı olabileceğini buldu. Burada anahtar sağlıklı besinler. Unlu mamuller, tuzlu atıştırmalıklar ve basit karbonhidratlar gibi birçok sağlıksız yiyecek yemek, vücut yağlarıyla ilişkilendirilir.

 6. 2002'den 59.000 kadın ile yapılan bir araştırmada, diyetlerinde 16 ila 17 sağlıklı gıda döndüren kadınların, düzenli olarak sıfır ila sekiz sağlıklı gıda yiyen kadınlardan daha uzun yaşama olasılığı daha yüksek bulundu. Yenilen her sağlıklı yiyecek, ölüm riskini yüzde 5 azalttı. Bu pek görünmeyebilir, ama çabuk toplanır!

 7. Bir 2015 araştırması, çeşitli besin yoğun gıdaların bir karışımının tüketilmesinin, düşük hipertansiyon oranları, HDL kolesterol ve bel çevresinde aşırı yağ gibi metabolik sağlığınızı artırabileceğini buldu. Ayrıca, çeşitli, besin yoğunluğu olan bir diyet, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

 8. Gökkuşağı renginde yemekler, özellikle kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mor ve beyaz meyve ve sebzelerin her türünü içiyorsanız kesinlikle sizin için iyidir. Her gün aynı öğüne / öğelere yapışması, önemli sağlık yararları olan birçok yiyeceği dışarıda bırakabilir.

 9. Çok çeşitli yiyecekler yemek ve yediklerinizi döndürmek bağırsaktaki sağlıklı bakteri çeşitliliğini artırmaya yardımcı olur. Bu iyi bakteri sadece genel sağlık için değil aynı zamanda kilo kaybı için de önemlidir. 2016'dan itibaren yapılan bir çalışmada, düşük oranda iyi bakteri çeşitliliğinin obezite ve abdominal yağ ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Alt satır: Karıştır!

 1. Mandy Ferreira, San Francisco Körfezi Bölgesinde bir yazar ve editördür. Sağlık, zindelik ve sürdürülebilir yaşam konusunda tutkulu. Halen koşma, Olimpiyat kaldırma ve yoga ile takıntılı durumda, ama aynı zamanda yüzebiliyor, bisiklet sürüyor ve yapabileceği her şeyi yapıyor. Onun blogunda (treaing-lightly.com) ve Twitter'da (@ mandyfer1) takip edebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407