Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hemşirelik Yaparken Balık Yumurtası Yiyebilir miyim?

Adaptasyon

 1. Hamilelik ve emzirme döneminde, yediğiniz besinler bebeğinizin gelişimini etkileyebilir ve menünüzü besleyici, düşük toksinli besinler ile doldurmanızı çok önemli kılar. Bazı deniz ürünlerindeki yüksek civa içeriği nedeniyle, hemşirelik yaparken bazı balık ve kabuklu deniz hayvanlarından en iyi şekilde kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, bazı balık yumurtası formları hem kendi bedeninizi hem de çocuğunuzu beslemek için güvenli ve sağlıklı bir seçenek olabilir.

Açıklama

 1. Karaca olarak da bilinen balık yumurtaları, alabalık, somon balığı, ringa balığı veya vendace gibi dişi balıkların yumurtalık zarından alınan yumurtalardır. Balık yumurtası büyüklüğü ve rengine göre değişebilmesine rağmen, genellikle yağ bakımından zengindir ve yüksek oranda bozulabilirler. Bazı balık yumurtaları bir incelik olarak kabul edilir ve mersin balığı tuzlu yumurtalarından yapılan havyar gibi yüksek bir fiyat etiketine sahiptir.

Emniyet

 1. Balık yumurtaları, hamileyken veya iyice pişirildiği veya pastörize edildiği sürece emzirirken tüketmek için güvenlidir. Pregnancy.org'daki bir diyetisyen olan Kimberley A. Tessmer'e göre, pastörize edilmemiş balık yumurtası - özellikle salamura ile kurutulmuş olanlar - size ve bebeğinize zarar verebilecek olan listeria gibi gıda kaynaklı patojenleri üreyebilir. "Pastörize" etiketli balık yumurtası markaları, yüksek sıcaklıkta su banyoları veya radyo frekansı pastörizasyonu ile tedavi edildi, bu da tehlikeli bakterileri öldürür ve yumurtaları tüketim için güvenli kılar.

Faydaları

 1. Balık yumurtaları besleyici olarak yoğundur, çocuğunuzun gelişimi için değerli çeşitli vitaminler, mineraller ve yağlar sunar. Amerikan Gebelik Derneği, 3 onsluk bir porsiyonda, bebeğinizin beyninin büyümesini destekleyen ve sinir gelişiminde rol oynayan 2 gram omega-3 yağ asidi içerdiğini söyledi. Balık yumurtaları aynı zamanda C vitamini, A vitamini, E vitamini, tiamin, riboflavin, folat, B12 vitamini, niasin, pantotenik asit, fosfor, çinko ve selenyum da dahil olmak üzere sağlık için hayati öneme sahip vitamin ve mineraller içermektedir.

Hususlar

 1. Gıda kaynaklı hastalık riskinizi en aza indirgemek için, pastörize veya pişmiş olarak açıkça işaretlenmemiş balık yumurtası tüketmekten kaçının ve ısıl işlem görmemiş ancak salamura edilmiş balık yumurtasından kaçının. Çocuğunuzun sütten kesilmesinden sonra bile, bazı balık yumurtaları çiğ yendiğinde hala tehlikeli olabilir. Turna balığı, levrek, ruff ve burbot gibi tatlı su balıkları, geniş balık tapewormunun larvaları ile enfekte olabilir; bu, insanlar tarafından alındığında ishal, baş dönmesi, karın ağrısı ve anemiye neden olabilir. Doğum sonrası diyetinizin bebeğinizin gelişimi için gerekli her şeyi sağlamasını sağlamak için doktorunuza danışın veya hamilelik beslenmesi konusunda uzmanlaşmış bir diyetisyene başvurun.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c