Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Havuçlar Gözünüze Uygun mu?

Özeti

 1. Dünya çapında popüler olan havuç, kıtır kıtır ve besleyici kök sebzeleridir.

 2. Gözlerinizi sağlıklı tutacağı ve gece görüşünü iyileştirdiği iddia ediliyor.

 3. Ancak, bu fikrin kökenini ve bunun bilim tarafından desteklenip desteklenmediğini merak edebilirsiniz.

 4. Bu makale, havuçların gözlerinize fayda sağlayıp sağlamadığını ve görüşünüzü sağlıklı tutmak için başka ipuçları sağlar.

Havuç ve göz sağlığı

 1. Havuç yemenin göz sağlığını arttırdığına ve özellikle geceleri göz sağlığınızı iyileştirdiğine inanılıyor. [! 3639 => 1140 = 2!

 2. II. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotları ilk olarak düşman uçaklarını hedef alıp vurmak için radar kullanmaya başladılar. Bu yeni teknolojiyi gizli tutmak için, pilotların görsel doğruluğu - özellikle geceleri - havuç yemeye atfedildi.

 3. Bu, daha iyi görüş sağlamak için havuç yetiştiren uzun süredir devam eden bir propaganda kampanyası başlattı. Havuç yemek ve gelişmiş gece görüş arasındaki bu süslenmiş bağlantı bugün kalır.

 4. Bununla birlikte, II. Dünya Savaşı sırasında pazarladıkları sihirli göz maması olmasalar da, havuçlar gözlerinize uygun bazı bileşikler içeriyor.

 5. Havuç, serbest radikallerin neden olduğu göz hasarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar olan zengin bir beta karoten ve lutein kaynağıdır.

 6. Serbest radikaller, sayıları çok yükseldiğinde göz hastalıkları dahil hücresel hasara, yaşlanmaya ve kronik hastalıklara yol açabilen bileşiklerdir (1).

 7. Beta karoten birçok kırmızı, turuncu ve sarı bitkiye renklerini verir. Portakal havuçları, özellikle vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü beta karoten bakımından yüksektir. A vitamini eksikliği, genellikle takviye edilerek geri dönüşlü olan gece körlüğüne yol açabilir (2, 3).

 8. Göz hücrelerinde geceleri görmenize yardımcı olan kırmızımsı-mor, ışığa duyarlı pigment olan Rodopsin oluşturmak için A Vitamini gerekir (4).

 9. Pişmiş havuçları çiğ yedikten sonra vücudunuz beta karoten'i daha verimli emer ve kullanır. Dahası, A vitamini ve öncülleri yağda çözünür, bu nedenle yağ kaynağı ile havuç yemek emilimini artırır (5, 6, 7).

 10. Sarı havuç, en fazla luteini içerir ve bu, yaşa bağlı makula dejenerasyonunu (AMD) önlemeye yardımcı olabilir, bu da vizyonunuzun yavaş yavaş bulanıklaştığı veya kaybolduğu bir durumdur.

 11. Lutein bakımından zengin diyetler AMD'ye karşı özellikle koruyucu olabilir (8, 9, 10, 11).

Havuçların diğer sağlık yararları

 1. Havuç sağlıklı gözleri destekliyor, ancak onları yemenin başka sebepleri de var. Çoğu araştırma, lutein, likopen ve beta karoten gibi karotenoidlerin içeriğine odaklanmaktadır.

 2. Havuçların diğer sağlık yararları arasında şunlar bulunur:

Göz sağlığını artırmanın başka yolları

 1. Havuç yemek, gözlerinizi sağlıklı tutmak ve görüşünüzü keskinleştirmenin tek yolu değil. Göz sağlığınızı iyileştirmek için diğer stratejiler şunlardır:

En alt satırda

 1. Havuçların sağlıklı gözlere ve iyi görmeye özendirdiği düşüncesi bir efsaneden kaynaklanıyor - ama bu doğru olmadığı anlamına gelmiyor.

 2. Gözlerinizi koruduğu gösterilen antioksidanlar lutein ve beta karotenleri özellikle yüksektir.

 3. Havuçlar ayrıca sindiriminize, kalbe, cildinize ve genel sağlığınıza fayda sağlayabilir.

 4. Gözlerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, egzersiz yapmak, güneş gözlüğü takmak, ekran saatini sınırlandırmak, dengeli bir diyet yemek ve sigara içmemek gibi diğer sağlıklı, görme koruyucu alışkanlıklar da kurmalısınız.

 5. Havuçların sağlıklı gözlere ve iyi görmeye özendirdiği düşüncesi bir efsaneden kaynaklanıyor - ama bu doğru olmadığı anlamına gelmiyor.

 6. Gözlerinizi koruduğu gösterilen antioksidanlar lutein ve beta karotenleri özellikle yüksektir.

 7. Havuçlar ayrıca sindiriminize, kalbe, cildinize ve genel sağlığınıza fayda sağlayabilir.

 8. Gözlerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, egzersiz yapmak, güneş gözlüğü takmak, ekran saatini sınırlandırmak, dengeli bir diyet yemek ve sigara içmemek gibi diğer sağlıklı, görme koruyucu alışkanlıklar da kurmalısınız.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407