Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Havuç Yemenin Faydaları Nelerdir?

İyi Demir Kaynağı

 1. Havuç, vitamin bakımından zengin bir kök sebzesidir. Havuçları sarı, kırmızı ve mor gibi geleneksel portakalların yanı sıra çeşitli renklerde bulabilirsiniz. Havuç çiğ veya pişmiş ya da meyve suları ve meyveli meyvelerde yenebilir. Bu besleyici sebze birçok sağlık yararı sağlar.

Vitamin A

 1. Bir orta boy havuç, hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunan bir vitamin olan günlük önerilen A vitamini değerinin yüzde 204'ünü içeriyor. Bitki bazlı gıdalarda, bu vitamin vücudunuz tarafından besleyici bileşik beta-karotenden üretilir. Retinol olarak da bilinen bu vitamin, gözlerinizin sağlığını korumaktan sorumludur. A Vitamini, gözlerinizin ışıktaki değişikliklere uyum sağlama yeteneklerini korumalarına yardımcı olur ve gözlerinizin gerekli nem ve mukus seviyelerini korur.

Vitamin K ve C

 1. Havuç, aynı zamanda iyi bir K ve C vitamini kaynağıdır. K vitamini, kanınızın pıhtılaşma yeteneğini korur. Aynı zamanda kemik gücü ve böbrek sağlığına katkıda bulunur. Bir orta boy havuçta 8 mcg K vitamini bulunur. Bir orta boy havuçta da sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve güçlü diş ve diş etleri ile ilişkili günlük C vitamini değerinizin yüzde 6'sı bulunur. C Vitamini ayrıca vücudunuzun bitki besinlerinden demiri almasına yardımcı olabilir ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Lif

 1. Lif, vücudunuzun ana besinsel enerji kaynağı olan üç çeşit beslenme karbonhidratından biridir. Lif en iyi barsak düzenliliğini arttırma kabiliyeti ile bilinir. Ayrıca, kan şekeri seviyelerinizi kontrol etmenize ve sağlıklı kilo yönetimine katkıda bulunmanıza yardımcı olabilir, çünkü lif içeriği yüksek bir diyet sizi daha uzun süre dolu tutabilir. Orta boy bir havuç size 2 g lif veya günlük önerilen değerin yüzde 7'sini sağlayacaktır.

Potasyum

 1. Potasyum alımınızı yükseltmeyi umuyorsanız, daha fazla havuç yemeyi düşünün. Bir havuç 400 mg potasyum içerir. Tıp Enstitüsü, tüm yetişkinlerin günde 4.700 miligram potasyum tüketmesini önerir. Organic Facts sağlık internet sitesine göre, potasyum vücudunuzda en bol bulunan üçüncü mineraldir. İnme, yüksek tansiyon ve anksiyete riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Metabolizmanızı kontrol etmeye yardımcı olur ve kaslarınızın, kalbin ve sinir sisteminin sağlığını iyileştirir. Potasyum elektrolit emilimini de düzenler ve uygun hidrasyon için gereklidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407