Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hangisi Daha Sağlıklı: Fırınlama, Izgara Yapma veya Kızartma?

Fırın İçinde Bitiyor

 1. Ev aşçıları, pişirme, ızgara veya kızartma arasında zahmetsizce seçim yapabilir. Her yöntemin kendine özgü yararları ve dezavantajları vardır ve seçtiğiniz şey, yaptığınız yemeğin türüne ve zamana bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, karıştırma işlemi, uygun şekilde yapıldığında, daha az kanserojen madde üretilmesine, daha fazla tutulan besin maddelerine ve daha az ilave yağa yol açar. Ancak tavada kızartma, yiyeceklerin tek bir kızartma yöntemidir.

Yemek Pişirmek

 1. Fırınlama genellikle et, balık ve sebzeleri fırında yüksek sıcaklıklarda pişiren kızartma anlamına gelir. Kuru-ısıtmalı pişirme metodu, pişirme işlemi çok az ilave yağ gerektirir ve bir kızartma rafı kullanırsanız, pişirme sırasında herhangi bir yağ tahliye olur. Pişirme, C vitamini ve bazı B vitaminleri dahil olmak üzere ısıya duyarlı vitaminleri yok edebilir. Pişirme işlemi sırasında stok gibi sıvılar kullanırsanız, sıvı gıdalarla birlikte tüketilmediği sürece suda çözünür vitaminler kaybolabilir. Pişirme, yiyecekleri yüksek pişirme sıcaklıklarına, 300 derecenin üzerinde Fahrenheit, akrilamid'e maruz bıraktığından, yiyecek kaşları olarak kanserojen madde üretilir. Bunu önlemek için, pişirme sürelerini arttıracak olmasına rağmen, daha düşük kavurma sıcaklıklarını deneyin.

Izgaraların Yapılması

 1. Izgara yapmak, az miktarda ilave yağ kullanan kuru ısıtmalı bir pişirme yöntemidir. Yiyeceklerin pişirme işlemi sırasında duman ve kömüre maruz kalmaları nedeniyle lezzet eklenir. Bununla birlikte, yüksek pişirme sıcaklıkları, kömürlenme ve dumana maruz kalma, ızgara yiyeceklerin kanserojen, yani heterosiklik aminler ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar açısından yüksek olduğu anlamına gelir. Pişirme işleminde olduğu gibi, ızgarada suda çözünen vitaminlerin az kaybı olsa da, ısıya duyarlı vitaminleri kısmen tahrip eder.

Kızartma Yiyecekleri

 1. Kızartma, kızartma, kızartma, tavada kızartma ve tavada kızartma da dahil olmak üzere, yiyeceği dolaştıran ilave yağ kullanımını içerir. Her ikisi de derin kızartma ve tavada kızartma, yiyecekleri sıcak yağa batırmayı içerirken, kızartma işlemi yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirmek için az miktarda ilave yağ ve yüksek ısı kullanır. Üç kızartma formunun tamamı suda çözünen vitamin kaybına neden olmaz ve çok az ısıya duyarlı vitamin kaybolur. Ayrıca, soya fasulyesi veya zeytinyağı gibi kızartmak için sağlıklı bir yağ kullanırsanız, sağlıklı yağlar ve E vitamini alımınızı artırabilirsiniz. Derin kızartma ve tavada kızartma, tavada kızartmadan daha az sağlıklıdır ilave yağ emme ve akrilamid oluşumu.

Pişirme Tekniği ve Yemek Seçenekleri

 1. Tüm pişirme yöntemlerini sağlıklı tutmak için uygun teknik önemlidir. Yağınız derin kızartma ya da tavada kızartma için yeterince sıcak değilse, o zaman gevrek bir dış kabuk yiyeceklerin etrafında oluşmaz ve yiyeceklerin pişirilmesi daha uzun sürer, bu da ekstra emilen yağa yol açar. Benzer şekilde, eğer ızgaralarınız pişirilmeden önce yeterince sıcak değilse, yiyeceklerin hazır olması daha uzun sürebilir, bu da daha fazla dumana maruz kalmasına neden olarak ızgara yiyeceklerinizdeki kanserojen miktarını artırabilir. Yüksek sıcaklıklarda duman oluşmasını önlemek için, pişirme sırasında tencerenin dibine biraz su ekleyin. Tüm etler, balık, kabuklu deniz ürünleri ve sebzeler pişirme, kızartma veya ızgara ile pişirilebilirken ekmekler gibi hamur ürünleri pişirme işlemine daha uygundur ve yumurtalar kızartma veya pişirme işlemine göre daha uygundur. [! 2000 => 1130 = 5!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407