Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hangi Yemeklik Yağ Kullanmalısınız? Bu Infographic Size Anlatacak.

Alt satırda

 1. Yağlar, birçok favori tarifin temelidir ve sote etmekten ve kızartmadan kızartma ve fırınlamaya kadar çeşitli pişirme tekniklerinde önemli bir rol oynar.

 2. Birçok tarif hangi yağın kullanılacağını belirtirken, bazıları kullanmaz. Ve ister inan ister inanma, gerçekte gerekenden başka bir şey deneyerek gerçekten üstün bir yemek alabilirsiniz.

 3. İşte genel pişirme yağlarının sağlığa faydaları ve en iyi kullanımları. Sağlık yararları ve nasıl doğru şekilde saklanacağı hakkında daha ayrıntılı bilgi için görüntünün altında gezinmeye devam edin.

 4. En önemlisi: Denemekten korkma!

Yemeklik yağlar: Sağlık yararları, duman noktaları ve en iyi kullanımlar

 1. NDTR, Sarah Garone, bir diyetisyen, serbest sağlık yazarı ve yiyecek blogcusu. Kocası ve üç çocuğuyla Arizona, Mesa'da yaşıyor. Yeryüzünde sağlık ve beslenme bilgilerini ve (çoğunlukla) Yemeklere A Aşk Mektubu'ndaki sağlıklı tarifleri paylaştığını bulun.

 2. Yemek yağları, sızma zeytinyağı veya EVOO'nun en iyi bilinen ve en sık kullanılanları, çok yönlü, çok yönlü bir yağ olarak ün kazanmıştır. Antioksidan içeriği, kalp sağlığına uygun yağları ve kanser önleme bağlantıları için mükemmel bir seçimdir.

 3. Bu avantajlar ve yaygın kullanılabilirliği nedeniyle, kendinizi her tür yiyecek hazırlığı için EVOO'yu kullanırken bulabilirsiniz.

 4. Ancak düşük duman noktası (zararlı serbest radikalleri bozmaya ve serbest bırakmaya başladığı sıcaklık), yemek pişirmek için kullanılacak her zaman en iyi yağ olmadığı anlamına gelir - en azından yukarıdaki sıcaklıklarda yemek yapmamak 375oF (191oC).

 5. Bu nedenle, EVOO genellikle dip, salata ve sos gibi soğuk yemekler için önerilir.

 6. Sızma sızma zeytinyağı dünyasında en fazla dikkat çekebilir, ancak “hafif” kuzeni aynı sağlık artırıcı özelliklerin çoğunu içeriyor.

 7. Hafif zeytinyağı, yaklaşık 470oF (243oC) daha yüksek bir duman noktasına sahiptir. Bu nedenle, sote etme, kızartma ve ızgara gibi yüksek sıcaklıkta pişirme için daha idealdir.

 8. Hafif zeytinyağı pişirme işleminde de kullanılabilir, ancak lezzetinin aşırı güç verebileceğini unutmayın. Ve onun adına kanmayın. Bu zeytinyağı diğer çeşitlerden daha az kalori içermez. Aksine, "hafif" daha nötr bir tadı ifade eder.

 9. Diğer çoğu yağ gibi, hindistancevizi de iki çeşittir: rafine veya rafine edilmemiş ("bakire" olarak da bilinir).

 10. Rafine hindistan cevizi yağı, 450oF (232oC) 'lik bir duman noktasına sahiptir. Sote etmek veya kızartmak için iyi çalışıyor ve nötr, açık hindistancevizi tadı var.

 11. Öte yandan, hindistancevizi yağı, daha fazla özel hindistan cevizi aroması sunar ve 350oF (177oC) sıcaklığa kadar kullanılabilir. Her ikisi de tereyağı veya diğer yağlar için 1: 1 oranında pişirme için uygundur.

 12. Hindistan cevizi yağı son zamanlarda sağlık durumu konusundaki tartışmalardan payını gördü, bu nedenle sağlık yararları hakkındaki kanıtlara ilişkin analizimizi inceleyin.

 13. Şimdi bir mutfak malzemesi, 1970'lerde Manitoba Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından kanola yağı geliştirildi - bu nedenle Kanada için "can" ön eki

 14. Diğer bitkisel yağlar bir sebze karışımından gelirken (etiketlemeye bağlı olarak gizemli kalabilir), kanola yağı her zaman kolza tohumu bitkilerinden elde edilir.

 15. Hem kanola hem de diğer bitkisel yağların rafine edilmesi işlemi onları nötr bir tada ve orta-yüksek 400oF (204oC) duman noktasına bırakıyor. Bu onları kızartma, sote etme, ızgara yapma, kızartma ve fırınlama için kullanışlıdır.

 16. Kanola ve diğer bitkisel yağlar hakkındaki sağlık bilgileri çelişkili olabilir, bu yüzden faydaları ve sakıncaları ile ilgili rehberimize göz atın.

 17. Avokadoların sağlıklı tekli doymamış yağlarla dolu olduğunu biliyorsanız, onların yağının da olduğunu öğrenmek sizi şaşırtmaz.

 18. Bu iyi yağların yüksek içeriğine ek olarak, avokado yağı herhangi bir bitki yağının bilinen en yüksek duman noktasına sahiptir - rafine için 520oF (271oC) ve rafine edilmemiş için 480oF (249oC) . Kızartma, kızartma, kızartma ve ızgara için bir rock yıldızı.

 19. Avokado yağı, diğer tatların parlamasını sağlayan bir taşıyıcı yağ olarak kabul edilmesine rağmen, hafif ve göze batmayan bir tat tercih ederseniz, rafine edilmiş versiyonu seçin.

 20. Yer fıstığı yağının Tayland, Çin ve diğer Asya mutfaklarında bu kadar sık ​​kullanılmasının bir nedeni var. 450oF (232oC) duman noktasına sahip rafine çeşitlilik, yüksek sıcaklıkta tavada kızartma için harikadır.

 21. Büyük hacimli kızartmalarda da iyi çalışıyor; bu nedenle gıda endüstrisi, patates kızartması ve kızarmış tavuk gibi menü öğeleri için çok fazla güveniyor.

 22. Rafine edilmemiş yerfıstığı yağı, diğer yandan, 320oF (160oC) duman noktasına sahiptir. Ekstra lezzet için pansumanlara veya soslara ekleyin. Yer fıstığı yağının sağlığa etkileri hakkında bilgi için kılavuzumuza bakın.

 23. Susam yağı yemek pişirmeniz gereken unsung kahraman olabilir. Tekli doymamış yağlar ve antioksidanlar sayesinde zeytinyağını yemek pişirmek için sağlıklı bir seçenek olarak rakiplendirir.

 24. 350 - 400oF (177 - 204oC) arası herhangi bir yerde orta menzilli bir duman noktası, karıştırmanın kızartılması ve sote edilmesinde ve çeşni olarak lezzet eklenmesinde kullanılabileceği anlamına gelir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407