Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hangi Tahıl Daha Sağlıklı, Kahverengi Pirinç veya Yulaf Ezmesidir?

Hususlar

 1. Hem kahverengi pirinç hem de yulaf ezmesi sağlıklı beslenmenin bir parçasını oluşturan tam tahıllı yiyecekler. Rafine edilmemişler, yani lif ve besin maddeleri işlemden çıkarılmadı. Kahverengi pirinç veya yulaf ezmesi yemekten kalori, karbonhidrat ve az miktarda vejetaryen protein elde edersiniz. Ayrıca size B vitaminleri ve demir gibi temel vitaminleri ve mineralleri de sağlarlar.

Kaloriler, Yağ ve Protein

 1. Yulaf vs kahverengi pirinç söz konusu olduğunda, bu ikisi kalori içeriğinde farklılık gösterir. Bir fincan pişmiş kahverengi pirinç 216 kalori sağlarken, bir fincan pişmiş yulaf 145 sağlar. Bu, pilavın aksine bir yulaf ezmesi yemek demek 71 kaloriden tasarruf etmenizi sağlar.

 2. Bununla birlikte, kalorilerden farklı olsalar da, pirinç ve yulaf ezmesi karşılaştırılabilir miktarda yağ ve protein sağlar. Kahverengi pirinci iki gram yağ ve beş gram protein içerir ve yulaf iki gram yağ ve altı gram protein içerir.

Karbonhidrat İçeriği

 1. Kahverengi pirinçin yulaf kalori farkı, içerdikleri karbonhidrat miktarından geliyor. Bir porsiyon pilav size 45 gram karbonhidrat verirken bir yulaf porsiyonu yalnızca 25 gram verir.

 2. Diyabetiniz varsa veya düşük karbonhidratlı bir diyeti veya düşük karbonhidratlı bir yemek planını izliyorsanız, yulaf günlük karbon limitiniz dahilinde kalmanıza yardımcı olur. Her iki tahılın bir porsiyonunda ayrıca, yaklaşık dört gram diyet lifi, sindirime yardımcı olan sindirilemeyen bir karbonhidrat, kolesterol regülasyonu ve kilo yönetimi sağlanır.

Verilen Vitaminler

 1. Vücudunuz, genel sağlığınızın çeşitli yönlerini desteklemek için yeterli miktarda vitamin alımına güveniyor. Hem kahverengi pirinci hem de yulafı yemek, B vitaminleri tiamin, niasin ve B-6'ya günlük ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur.

 2. Bununla birlikte, pirinç, yulaftan daha fazla niasin ve B-6 sağlarken, yulaflar pirinçten daha fazla tiamine sahiptir. Bu B vitaminleri enerji metabolizmasında ve kas, sinir ve kalp fonksiyonlarında rol oynar. Ayrıca cildinizin, bağışıklık sisteminizin ve sindirim sisteminizin sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Temel Mineraller

 1. Kahverengi pirinç ve yulaf yemekten de önemli mineraller elde edeceksiniz. Her ikisi de demir, magnezyum, fosfor, manganez ve selenyum içerir. Yulaf, pirincin sahip olduğu demirin iki katı içerir. Buna ek olarak, yulaf ile yapılan kahvaltı gevrekleri genellikle takviye edilir, yani demir ilave edilirler. [! 74567 => 1140 = 5!

Mutfak Kullanımları

 1. Hem kahverengi pirinç hem de yulaf ezmesi tahılları yumuşatmak için pişirme gerektiriyor. Her iki tahılın hidratlanması için bir kısım tahılın 1,5 ila iki kısım su ile kaplanması yeterlidir. Bununla birlikte, pirinci pişirmesi bir saat 45 dakika alır, oysa normal, eski moda yulafların pişirilmesi sadece yedi dakika sürer.

 2. Pişirildikten sonra pirinç, mezelerin tadına bakmak için bir taraf olarak kullanılabilir veya bir antre olarak sebze, fasulye veya et ile karıştırılabilir. Yulaf tipik olarak sıcak kahvaltı gevreği olarak, granolada veya yulaf ezmesi çubuklarında olduğu gibi fırınlamada kullanılır.

 3. Hem kahverengi pirinç hem de yulaf ezmesi tahılları yumuşatmak için pişirme gerektiriyor. Her iki tahılın hidratlanması için bir kısım tahılın 1,5 ila iki kısım su ile kaplanması yeterlidir. Bununla birlikte, pirinci pişirmesi bir saat 45 dakika alır, oysa normal, eski moda yulafların pişirilmesi sadece yedi dakika sürer.

 4. Pişirildikten sonra pirinç, mezelerin tadına bakmak için bir taraf olarak kullanılabilir veya bir antre olarak sebze, fasulye veya et ile karıştırılabilir. Yulaf tipik olarak sıcak kahvaltı gevreği olarak, granolada veya yulaf ezmesi çubuklarında olduğu gibi fırınlamada kullanılır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407