Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamur mayası ekmeğine alerji

Daha Akıllı Seçenekler Yapma

 1. Açıkça ekşi tadı, mayayı lezzetli bir ekmek yapar. Ama onu yemek sizi hasta ediyorsa, bileşenlerden birine alerjik olabilirsiniz. Sadece bir doktor yiyecek alerjisini teşhis edebilir. Hamur mayası ekmeğinin sizi hasta hissettirdiğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışın.

Hamur mayası ekmeğinde neler var

 1. Ekmek tariflerinin çoğu gibi, maya ekmeği unu, tuz ve sudan oluşur. Ancak ekmeği diğer ekmeklerden farklı kılan, ekmeğin yükselmesine yardımcı olan ve kuru maya yerine kullanılan ekşi mayalı başlangıçtır. Marş unu doğal olarak bulunan mayayı büyütmek için unu, suyu ve ılık bir ortamı kullanır. Maya, unu ve suyu fermente ederek kabarcıklı, ekşi bir hamur oluşturarak ekmek yapımında kullanılan malzemelerin içine katılmasını sağlar.

Unun alerjisi

 1. Bir dilim ekşi ekmek yedikten sonra alerjik bir reaksiyonunuz varsa, bunu yapmak için kullanılan un nedeniyle olabilir. Hamur mayası ekmek genellikle buğday unundan yapılır. Gıda alerjisi araştırma ve eğitimine göre buğday, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yaygın sekiz gıda alerjeninden biridir. Buğday alerjisi nedeniyle karşılaşabileceğiniz belirtiler arasında kurdeşen, kaşıntılı ağız veya kulaklar, bulantı, kusma, ishal, mide ağrısı, öksürük, hapşırma veya solunum zorluğu vardır. Buğday'a alerjiniz varsa, çavdar, pirinç veya amaranth gibi diğer unlarla yapılmışsa ekşi hamurun tadını çıkarabilirsiniz.

Glüten Alerjisi

 1. Hamur mayası ekmeğine verilen reaksiyon ayrıca buğdayda, çavdarda ve arpada bulunan bir protein olan glütene alerjiye bağlı olabilir. Bir gluten alerjisinin belirtileri, buğdayın alerjisine benzer. Ancak, çölyak hastalığı adı verilen gluten alerjisi ile ilgili daha ciddi bir hastalık vardır. Çölyak hastalığı olan insanlar, mayalı ekmek gibi glütenli yiyecekler yediklerinde, bağışıklık sistemi sindirim sistemine saldırarak reaksiyona girerek malabsorpsiyona neden olan hasara neden olur. Glütene alerjiniz varsa, hamur ekmeğinizi buğday, çavdar veya arpa yerine, amaranth, mısır veya quinoa gibi glutensiz unları kullanarak yapabilirsiniz.

Mayaya Alerji

 1. Mayalı ekmeğin yapımında kullanılan mayaya karşı alerjiniz de olabilir. Ekmeğin içindeki mayaya alerjiniz varsa, buğday veya glütene alerjinizle aynı semptomları yaşayabilirsiniz. Eğer bir maya alerjiyse, maya ekmeği, şarap, bira ve sirkeyi içeren maya ekmeği herhangi bir tür yiyemeyebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407