Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamileyken Susamdan Kaçının mı?

Birkaç Ek Öneriler

 1. Hamileyken yedikleriniz sadece sağlığınızı değil bebeğinizin de etkilerini etkiler. Farklı insanlardan, iş arkadaşlarınızdan büyük teyze Sophie'ye, susam gibi hamile kaldığınızda ne yemelisiniz ve yememelisiniz hakkında tavsiyeler duyabilirsiniz. Bu tavsiyenin çoğu iyi bir yerden geliyor olsa da, gerçeğe değil efsaneye dayanıyor. Susam gibi yiyecekler hem sizin hem de bebeğiniz için faydalı olan besin bakımından zengindir. Hamilelik sırasındaki diyetinizle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.

Susam Çekirdeği İle İlgili Endişeler

 1. Hint kültüründe, susam tohumlarının "ısı üreten" bir gıda olduğuna inanılıyor. Bu inanca göre, susam tohumlarından eklenen "ısı" hamilelikte bebeğinize zarar verebilecek doğal dengesini bozar ve düşük veya erken doğum riskinizi arttırır. Bununla birlikte, hiçbir kanıt, BabyCenter India web sitesine göre, bu inançları veya susam tohumları yemenin hamilelik sırasında herhangi bir zarara neden olabileceği fikrini desteklemiyor.

Susam Tohumu Beslenmesi

 1. Küçük miktarlarda yenmelerine rağmen, susam tohumları, lif, demir ve kalsiyum da dahil olmak üzere sağlığı teşvik eden birçok besin bakımından zengindir. Kızartılmış bütün susam tohumlarına servis yapan 1 çorba kaşığı 51 kalori, 2 gram protein, 2 gram karbonhidrat, 1 gram lif, 4 gram yağ, 89 miligram kalsiyum ve 1.3 miligram demir içerir. Küçük tohumlarda ayrıca magnezyum, potasyum ve B vitaminleri bulunur. Tohumların yağ oranı yüksek olsa da, bunların çoğu kalp sağlıklı ve doymamış.

Hamilelikte Susamın Faydaları

 1. Diyetinizde yeterli kalsiyum ve demir aldığınızdan emin olmak hamilelik sırasında önemlidir ve her iki besin maddesinin iyi bir kaynağı olarak, susam tohumları ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Kalsiyum sağlıklı dişler ve kemikler için önemlidir. Hamile kadınların günde 1.200 miligram ila 1.500 miligram kalsiyum alması gerekir. Cleveland Clinic'e göre, hamilelik sırasında diyetinizde yeterli miktarda demir almak bebeğinizin rahimden yeterli miktarda oksijen almasını sağlar. Hamileyken günde 30 miligram demire ihtiyacınız var.

Diyetinize Susam Tohumu Eklemek

 1. Sizin için iyi besinler açısından zengin olan susam tohumları hamilelik sırasında diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar ve doktorunuz size önermediği sürece onlardan uzak durmanıza gerek yoktur. Bunları sabah tabağınıza sıcak mısır gevreğine ekleyebilir veya öğlen yemeğinde mırıldanma ve gevreklik için salataya atabilirsiniz. Ayrıca bir tavuğa ve sebzeli tavaya iyi bir katkı yaparlar. Ayrıca ekstra lezzet ve beslenme için buharda pişirilmiş pilav veya kinoaya susam tohumları ekleyebilirsiniz.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c