Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamileyken Haşhaş Tohumları Yedebilir misiniz?

Efektler

 1. Hamilelik sırasında hangi yiyeceklerin güvenli olduğuna dair sorular sorulduğunda, kadın doğum uzmanınız sizin ve doğmamış bebeğiniz için en sağlıklı yiyecek seçimini yapmanıza yardımcı olabilir. Haşhaş tohumu bulunan yiyeceklerden hoşlanıyorsanız, afyonlarla eroin arasındaki ilişkiyi duymuş olabilirsiniz. Haşhaş tohumlarının hamileyken etkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, size ve doktorunuza diyetinizde bir yer olup olmayacaklarına karar vermenize veya doğumdan sonrasına kadar beklemeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Haşhaş Tohumları Hakkında

 1. Haşhaş yetiştirmek yasaya aykırı değil, ancak tohumlar özellikle afyon ve eroin olmak üzere yasadışı ilaçlar üretmek için kullanılabilir. Ayrıca haşhaş tohumu yemek veya bulundurmak da yasadışı değildir. Onlarca çeşit haşhaş çeşidi vardır ve binlerce yıldır tıbbi amaçları için kullanılmaktadır. Eski insanlar haşhaş tohumlarını tıpta kullandılar, tıpkı doktorlar ve hemşireler yaralı İç Savaşı askerlerini tedavi ediyorlardı. Haşhaş tohumlarındaki yasadışı uyuşturucular yapmak için kullanılan bileşikler oldukça bağımlılık yaratmaktadır, ancak çoğalmakta olan haşhaş birçok ülkede yasal kalmaktadır. Mutfak dünyasında, haşhaş tohumu lezzetleri için kullanılır ve tohumların yalnızca eser miktarda afyon elementleri içerdiğinden bağımlılık yapıcı etkileri yoktur.

Gebelikte Haşhaş Tohumları

 1. Hamileyken ağzınıza koyduğunuza çok dikkat edin, çünkü tükettiğiniz şeyler doğmamış bebeğinizin gelişimini etkileyebilir. Drugs.com, yiyeceklerde tüketilen haşhaş tohumlarının hamilelik için güvenli olduğunu belirtti, ancak beklenirken kullanımın güvenliği konusunda tam bilgi bulunmadığını belirtti. Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü, kadınların hamileyken haşhaş tohumlarından kaçınmaları gerektiğini, ancak yasadışı maddelerle bağlantısı nedeniyle, ayrıca bazı haşhaş türlerinin de büyüme ve hasat sürecinde kontamine olmaları nedeniyle bulunduğunu bildirmektedir. Kirlenmiş haşhaş tohumları sizin ve doğmamış bebeğiniz için yüksek morfin veya böcek ilacı içeriği nedeniyle tehlike oluşturabilir.

Haşhaş Tohumlu Yiyecekler

 1. Haşhaş tohumları en çok limonlu kek ve simit gibi unlu mamullerde görülür. Haşhaş tohumları koyu mavi renkte olduğu için en sevdiğiniz pişmiş ürünün iyi olup olmadığını belirlemek oldukça kolaydır. Birçok kek, turta, rulo, ekmek ve çörekler de üstüne serpilmiş veya içine pişmiş haşhaş tohumlarına sahiptir. Haşhaş tohumu salata sosu ve bazı salatalar bu küçük tohumları içeren diğer yiyeceklerdir.

Alternatifler

 1. Dikkatli olmaktan kaçınmaya ve hamile iken haşhaş tohumlarından kaçınmaya karar vermişseniz, bazı sağlıklı alternatifler vardır. Susam tohumları ilk üç aylık döneminizden sonra güvenli olarak kabul edilir ve en sevdiğiniz unlu mamullerin içindeki veya içindeki haşhaş tohumları yerini alabilir. Ceviz ve badem gibi fındıklar, haşhaş tohumlarının yerini almak üzere en sevdiğiniz keklere veya ekmeklere pişirilebilir. Her zaman olduğu gibi, doktorunuza hamileyken seçtiğiniz yiyecekler hakkında endişeleriniz olup olmadığını sorun.

 2. Dikkatli olmanız ve haşhaşlı tohumlardan kaçınmak istemenize karar vermişseniz, bazı sağlıklı alternatifler var. Susam tohumları ilk üç aylık döneminizden sonra güvenli olarak kabul edilir ve en sevdiğiniz unlu mamullerin içindeki veya içindeki haşhaş tohumları yerini alabilir. Ceviz ve badem gibi fındıklar, haşhaş tohumlarının yerini almak üzere en sevdiğiniz keklere veya ekmeklere pişirilebilir. Her zaman olduğu gibi, doktorunuza hamileyken seçtiğiniz yiyecekler hakkında endişeleriniz olup olmadığını sorun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407