Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamilelikte şeker ve çocukta alerji

 1. B�dard ve diğerleri (2017) tarafından yapılan araştırmaya göre, annelerde hamilelik sırasında serbest şeker alımı, yavrularda alerji ve alerjik astım riskini muhtemelen artırabilir. Bu şanslar ne kadar yüksek ve yüksek şeker alımı ile düşük şeker alımı arasında büyük bir fark var mı? Bunun altında yatan olası mekanizmalar nelerdir?

Çocuklarda yüksek şeker alımı

  Araştırma

  1. Queen Mary University of London (QMUL) tarafından Bédard ve diğerleri (2017) tarafından yaklaşık 9.000 anne-çocuk çiftiyle yapılan bir araştırma, hamilelik sırasında yüksek anne-çocuk şeker alımının da çocuklarda alerji ve alerjik astım riski artmaktadır. Bunlar serbest şekerlerdir. Serbest şekerlerin tümü, üretici tarafından eklenen monosakkaritler ve disakkaritler ile bal, şekersiz meyve suları ve şuruplarda bulunan şekerlerdir. Sütün içindeki laktoz veya gıdanın hücresel yapısındaki doğal şekerleri (meyve ve sebzeler gibi) ilgilendirmez. Araştırma, Avon Ebeveyn ve Çocuk Boylamsal Çalışması'ndan (ALSPAC) elde edilen verilerle gerçekleştirildi. Bunlar 1990'larda hamile kalan annelerdir, o zamandan beri bu annelerin çocukları takip edilmektedir.

  Hamilelikte bedava şeker alımı ve yavrularda alerji

  1. Bu çalışma, hamilelik sırasında anneden (anneden alınan) serbest şeker alımı ile yedi yaşındaki çocuklarda alerji ve astım oluşumu arasında bir ilişki olup olmadığını inceledi. Toz akarları, kediler ve polen gibi en yaygın alerjenler için pozitif bir cilt testi varsa, bir alerji vardı. Bu çalışma, çocukluk çağı astımı ve alerjilerle ilgili anne diyetinin diğer yönleri gibi karıştırıcı unsurlar için düzeltildi.

  Düşük şeker alımına kıyasla yüksek şeker alımı

  1. Şeker alımının derecesi karşılaştırıldığında, yüksek şeker alımı ile düşük şeker alımı arasında büyük fark vardır. Şeker alımında ilk% 20'de yer alan kadınların, en alttaki% 20'ye kıyasla alerjili çocuk sahibi olma şansı% 38 daha yüksek. Bu risk, alerjik astım için% 101 daha yüksekti. Gebelikte şeker alımının azalması nedeniyle alerji ve alerjik astım riskinin de azaldığını belirlemek için herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Hamilelik sırasında annenin yüksek şeker alımı ile çocuklarda alerjiler ve alerjik astım arasındaki bağlantı bu nedenle hala bir varsayımdır.

  Patofizyolojik mekanizmalar

  1. Fruktoz Anneden serbest şeker alımı ile çocukluk çağı alerjileri ve alerjik astım arasındaki pozitif ilişkinin altında yatan mekanizma muhtemelen yüksek maternal fruktoz tüketimidir. Fruktoz, eklenen şekerlerin önemli bir bileşenidir. Örneğin, fruktoz, portakal suyu gibi meyve sularında ve eklenmiş sukroz veya izole edilmiş fruktoz gibi tatlı içeceklerde bulunabilir.

  Bağırsak florası

  1. Fruktozun fetüsün bağırsak florasını etkileyerek alerjik (atopik) bir bağışıklık tepkisine neden olması da mümkündür. Solunum yolları üzerindeki bu etkinin fareli modellerde zaten gösterildi. Bu nedenle, yüksek bir maternal fruktoz alımı, aynı zamanda tip 2 T yardımcı hücreler ile uzun süreli kalıcı bir bağışıklık tepkisine ve fetüsün gelişmekte olan akciğerinde bir alerjik enflamasyona neden olabilir.

  Fruktoz ve plasenta

  1. Fruktoz, plasentada ürik asit ve trigliseritlerde artışa neden olduğundan, yüksek fruktoz alımı da Ashgar ve ark. Tarafından yapılan araştırmaya göre daha büyük bir plasentaya ve daha küçük bir fetüse yol açabilir. (2016) fareleri kullanarak. Fruktozun kendisi de plasentanın kendisinde yeni ürik asit üretimini sağlar. Bebekler genellikle doğumdan sonra büyümeyi yakaladıkları için, bu daha çok çocuklarda obeziteye yol açar.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407