Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamilelikte Domatesin Besin Değeri

Stratejiler ve Düşünceler

 1. Hamilelik sırasında, bebeğinizin sağlıklı ve güçlü büyümesini sağlamak için genellikle günlük önerilen vitamin ve besinlerden biraz daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Ancak, bu abur cubur ekstra porsiyon anlamına gelmez. Çocuğunuz büyürken, kendinizi besleyici yemekler ile beslemeniz gerekir. Domatesler hamileyken atıştırmanız gereken taze ve sağlıklı yiyeceklerden sadece bir tanesidir.

Vitamin C ve Demir

 1. Domates, C vitamini kaynağıdır; hamilelikte kendinizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyduğunuz temel besinlerden biridir. C vitamini sağlıklı kemikler, dişler ve diş etlerinin oluşmasına yardımcı olur. Vitamin ayrıca, hamilelik döneminde genellikle daha fazla demir ihtiyacı olduğu için hamilelik sırasında özel bir endişe kaynağı olan demirin emilimine yardımcı olmaktadır. Doktorunuz hamilelik sırasında ilave demir takviyeleri önerebilir olsa da, C vitamini yönünden zengin domates yemek vücudunuzun aldığınız demiri daha iyi emmesine yardımcı olabilir.

Likopen

 1. Domates, hücre hasarına karşı koruma sağlayabilen bir antioksidan olan yüksek miktarda likopen içerir. Ulusal Sağlık Enstitüleri, hamile kadınlar için likopen içeren yiyecekleri yemenin güvenli olduğunu belirtmektedir, ancak gebe kadınlar için likopen takviyesi güvenliği yeterince çalışılmamıştır. Hamileyseniz, bu antioksidanın faydalarını, domateslerde doğal olarak bulunduğundan ve likopen takviyesinden uzak tutun.

Yeni Gelişmeler

 1. 2007 yılında, Florida Üniversitesi'nden bitki biyokimyacıları, sağlıklı bir hamilelik için gerekli bir vitamin olan folat içeren genetiği değiştirilmiş domateslerden oluşuyor. Gebelik sırasındaki folat eksiklikleri, yavaş büyüme oranları ve doğum kusurları gibi gelişimsel sorunlara neden olabilir ve tüm hamile kadınların bu besini uygun miktarda aldıklarından emin olmaları önerilir. Genellikle ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bulunur, genetik mühendisliği yakında domatesleri değerli bir folat kaynağı yapabilir. Bu modifiye edilmiş domatesler FDA'dan onay almadan önce, daha fazla test yapılmalı ve yerel süpermarkette folate yüklü domatesleri görmeniz yıllar alabilir.

Hususlar

 1. Domates hamilelikte besin değeri sağlarken, bazı hamile kadınlar için de rahatsızlığa neden olabilir. Gebeliğin ikinci yarısında, mide ekşimesi bazı kadınlar için bir endişe haline gelir, çünkü progesteron hormonu, özofagusunuzu midenizden ayırarak valfı gevşeterek asit reflü ve mide yanması hissine neden olur. Domates gibi asitli yiyecekler, bazı kadınlar için bu sorunu daha da şiddetlendirebilir ve mide yanmasını daha da kötüleştirebilir. Hamilelik sırasında mide ekşimesi yaşıyorsanız, domates tüketiminizi azaltın ve gastrointestinal sorunlara neden olan diğer yiyeceklerden kaçının.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407